додому Новини на ВІККА ВіККА-новини Чиновники рахують гроші, інвестор та хворі – плачуть

Чиновники рахують гроші, інвестор та хворі – плачуть

0

У Черкасах «штучні нирки» опинилися в центрі конфлікту. Обласна лікарня і центр «Фрезеніус» ніяк не можуть домовитися про вартість процедури гемодіалізу. Її потребують хворі на ниркову недостатність. Таких на Черкащині до двох сотень. Відділення гемодіалізу обласної лікарні не в змозі надати їм повноцінне лікування. Рік тому на поміч прийшов німецький інвестор. Так у Черкасах з’явився сучасний діалізний центр «Фрезеніус». Лікування там пацієнтам нічого не коштує. Оплачувати все мають з обласного бюджету. Утім, вже рік, як лікування хворих у центрі лежить на плечах німецького інвестора. Чому – розповість Вікторія Курченко. Далі – спеціальний репортаж.

Ці люди без апаратів «штучних нирок» не можуть жити. Їхні власні не працюють. Тричі на тиждень по чотири години вони проходять гемодіаліз. Це процедура очищення крові. На Черкащині її потребують до двох сотень людей. Раніше лікування вони могли отримували лише у відділенні гемодіалізу обласної лікарні. А в листопаді 2009-го у Черкасах відкрили унікальний навіть для України діалізний центр. Це заслуга німецького інвестора. Він вклав у центр 60 мільйонів гривень. Для хворих лікування тут безкоштовне. Оплачувати його мали з обласного бюджету. Принаймні така була домовленість між інвестором і тодішнім обласним керівництвом.
Дмитро Михайловський, керівник проекту «Фрезеніус Медікал Кер Україна»: «Фактично лікуємо хворих за свій рахунок. А що робити? Це треба. Ми розуміємо свою відповідальність і розуміємо, що кинути цих хворих напризволяще неможливо».

Область розрахувалася з «Фрезеніусом» лише за перші два місяці роботи. За цей рік, зауважує пан Михайловський, не надійшло жодної копійки. В облдержадміністрації пояснюють, чому. Мовляв, угоду між «Фрезеніусом» та обласною лікарнею, як розпорядником коштів, донині не укладено. Сторони вже десять місяців не можуть зійтися в ціні. «Фрезеніус» просить за процедуру гемодіалізу – 1395 гривень. Це, стверджує головний лікар обласної лікарні, задорого. Мовляв, в бюджеті на гемодіаліз закладено лише десять з половиною мільйонів гривень. А щоб задовольнити апетити «Фрезеніуса», говорить, треба ще шукати додатково шість мільйонів. Забрати їх – ні в кого.
Валерій Черняк, головний лікар Черкаської обласної лікарні: «Сьогодні ми хворому з хронічним гемодіалізом даємо в рік 200 тис. грн. – це на одного хворого. Притому, що на одного онкохворого в рік ми даємо 2 тис. 800 грн.».
Валерій Черняк наполягає на вартості у 900 гривень. Стільки, говорить, процедура гемодіалізу зараз коштує в обласній лікарні. А різницю в майже півтисячі гривень пояснює просто. Мовляв, це «накрутка» «Фрезеніуса» за оренду приміщення, охорону тощо.
Дмитро Михайловський, керівник проекту «Фрезеніус Медікал Кер Україна»: «Структура вартості процедури складається не тільки з розхідних матеріалів, а з дуже багатьох позицій. Апаратура, медикаменти, електроенергія і так далі».
Керівництво «Фрезеніуса» стверджує: розрахунки обласних чиновників суб’єктивні. В Україні ж бо немає стандартів щодо лікування хворих на ниркову недостатність.
Дмитро Михайловський, керівник проекту «Фрезеніус Медікал Кер Україна»: «Методика оцінки вартості процедури гемодіалізу зараз розробляється і має бути розроблена до 1 листопада. Для того, щоб об’єктивно два розрахунки покласти поруч і з’ясувати, в кого дорожче, а в кого дешевше».
Поки керівники двох установ з’ясовують стосунки, пацієнти «Фрезеніуса» б’ють на сполох. Вони побоюються, що центр закриють. А їх змусять повернутися назад в обласну лікарню. Донька пані Ольги там лікувалася 1,5 місяця. І от вже майже рік у центрі «Фрезеніус».
Ольга Пономарьова, мати пацієнтки центру «Фрезеніус»: «Мою дитину поставили на ноги. Там у нас гемоглобін був 40, тут 120. Дитина ожила, їй 21 рік, вона хоче жити».
Інші пацієнти підтверджують: справді якісне лікування, а головне – безкоштовне, вони почали отримувати лише у «Фрезеніусі».
Галина Матвеєва, пацієнт центру «Фрезеніус»: «Возможности областной больницы гораздо ниже, чем возможности «Фрезениуса». Немецкая медицина остается немецкой медициной».
Андрій Віхляєв, чоловік пацієнтки центру «Фрезеніус»: «Ми там купували практично всі ліки, навіть бинт, пластир. Все за свої кошти купували. Зараз тут ці послуги надаються безкоштовно».
У самому ж відділенні гемодіалізу обласної лікарні підтверджують: нарікання людей небезпідставні. Раніше частина витрат справді лягала на плечі пацієнтів. Бракувало фінансування.
Оксана Королевич, завідувачка відділення гемодіалізу Черкаської обласної лікарні: «В настоящее время наши больные препараты, которые необходимы для гемодиализа, не покупают. Мы обеспечиваем больных этими медикаментами».
Тоді, говорить Оксана Королевич, і обладнання бажало бути кращим.
Оксана Королевич, завідувачка відділення гемодіалізу Черкаської обласної лікарні: «В тот период времени люди получали неадекватный диализ. Мы не могли позволить крутиться людям по 4-5 часов. Было малое количество аппаратов и большое количество людей».
Тепер, переконує завідувачка відділення, все інакше. Півтора місяця тому тут розпочали масштабну реконструкцію. На це в обласному бюджеті кошти знайшли – більше мільйона гривень.
Володимир Удуденко, заступник головного лікаря з хірургії Черкаської обласної лікарні: «На ремонтні роботи заплановано і вже майже витрачено близько 750 тис., на придбання витратних матеріалів для діалізу – 350 тис. і на закупівлю меблів буде витрачено 65 тис. грн.».
Зараз же у відділенні гемодіалізу обласної лікарні усього 22 хворих. Апаратів «штучних нирок» 8. Але тут переконують, що зможуть прийняти нинішніх пацієнтів «Фрезеніуса». А їх аж 74.
Оксана Королевич, завідувачка відділення гемодіалізу Черкаської обласної лікарні: «Давайте будем решать проблемы по мере их поступления. Если будут 6 аппаратов функционировать в Умани, они смогут принять 25 человек».
Тим часом «Фрезеніус» і зараз готовий прийняти нових пацієнтів. Хоча обласна лікарня ще з травня не направляє сюди хворих. Аргумент той самий: не підписана угода.
Володимир Новаківський, головний лікар діалізного центру «Фрезеніус»: «З 18 апаратами центр може в 3-змінному режимі обслуговувати 108 хворих».
Пацієнти «Фрезеніуса» не вірять розповідям про покращення лікування в обласній лікарні. Пишуть звернення з проханням втрутитися в ситуацію до всіх інстанцій. Вони вже навіть створили громадську організацію для захисту своїх прав. Обіцяють до останнього боротися за право лікуватися у «Фрезеніусі».

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version