Черкаські дерева активно нищить омела. Під загрозою опинилися більше тисячі насаджень. І це тільки за приблизними підрахунками міських екологів. На боротьбу з напастю в бюджеті міста заклали 170 тисяч гривень. Проте до виконавців вони ще не дійшли. Розповідає Світлана Литвак.
У парку «50-річчя» зелені кулі на деревах трапляються лиш зрідка. Розгулятися тут паразитові не дають комунальники.
Володимир Стойко, заступник директор КП «Дирекція парків»: «Боремося постійно, кожен рік. У принципі можу сказати, що цього року не так багато омели».
Як і в середмісті. Та що далі від нього, то більше омели. Птахи переносять її з одного дерева на інше. Якщо хворе насадження вчасно не обрізати, згодом воно загине, застерігають біологи.
Вікторія Осипенко, доцент кафедри біології та біохімії ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Її корені-присоски проникають між корою та деревиною. Завдяки цим кореням-присоскам омела забирає від дерева воду з поживними речовинами».
У Черкасах уже звільнили від зелених куль зо три сотні дерев. Проте знищити омелове гніздо – то лише півсправи. Разом із небезпечною рослиною треба зрізати ще третину гілки, кажуть фахівці. На таку відстань сягає її коріння. Борються з цією напастю коштом міста. Як це його територія, а не приватна. У бюджеті на це заклали 170 тисяч гривень. Проте до виконавців робіт кошти ще не надійшли. Бо не визначений переможець відповідного тендера. Назвати його в мерії обіцяють за кілька тижнів.
Володимир Гусаченко, начальник відділу екології та раціонального природокористування МВК: «Ці роботи потрібно проводити в комплексі. Якщо ми зріжемо по вулиці, а поряд буде чиясь фірма, де дерева будуть уражені омелою, то ми побачимо, що через рік-два з тих дерев птахи перенесуть омелу на ті дерева».
Пильнувати за своїми прилеглими територіями в мерії просять усі комунальні підприємства Їм і приписи спеціальні вже надіслали: негайно боротися з омелою власноруч. Інакше – штраф. Водночас екологи радять обрізати та саджати дерева, що мають форму пірамід. Для омели вони – не таке роздолля.