На чому економити та заробляти наступного року. Над цим зараз активно мізкують очільники міст. Рік 2011-ий для місцевого самоврядування буде надзвичайно складним. Це стало зрозуміло після ухвалення головного кошторису країни. Опозиція назвала його «бюджетом тєрпіл» – і терпіти, говорить, буде народ. Адже, приміром, на діяльність Президента, Верховної Ради і уряду в 2011 році виділять майже 2,5 мільярди гривень. Чиновницький апарат собі більший кусок пирога зумів відрізати лише докризового 2007-го. А от про народ, говорять в опозиції, не подбали зовсім. Утім, урядовці запевняють: не забулив бюджеті ні про кого. А от на місцях це заперечують. Аргументи чула Вікторія Курченко.
Очільники міст Черкащини зібралися на семінар. Проводить його регіональне відділення Асоціації міст України. Обговорювати учасникам є що. Напередодні парламентарі подарували країні головний кошторис. Цей документ, ухвалений ще в першому читанні, в Асоціації міст України відразу розкритикували. Там заявили: із ним містам буде сутужно. Утім, до зауважень Асоціації ніхто так і не дослухався. У результаті, чи не єдиним позитивом у бюджеті головний фінансист Черкас Наталія Джуган називає інвестиційну складову. Вперше на розвиток галузей закладено 17 мільйонів гривень.
Наталія Джуган, директор департаменту бюджетної політики МВК: «Але разом із тим ці 17 млн., скажімо так, на цю суму нам зменшили прогнозні показники навіть порівняноз минулим роком. Тобто вперше в нас прогнозні показники не є динамічними».
Не враховані ані зростання мінімальної зарплатні, ані інфляційні процеси та здорожчання енергоносіїв. Урядовці так намудрували, що в результаті – на зарплату освітянам і медикам, приміром Черкас, у новому році бракуватиме понад шістдесят мільйонів гривень. Тобто своїх кровних ті ризикують не бачити 2,5 місяці.
Наталія Джуган, директор департаменту бюджетної політики МВК: «Ми готові оптимізуватися. Але для цього нам треба підтримка на державному рівні. На законодавчому рівні треба ухвалитинизку законопроектів».
У 2011 Черкаси, прогнозує головний фінансист Наталія Джуган, зароблять лише на двадцять шість мільйонів більше, ніж торік. У решті міст ситуація ще гірша. Тож віце-президент асоціації міст України – мер Черкас Сергій Одарич – провів для своїх колег майстер-клас. Вчив, на чому можна заробляти. По-перше, використовувати об’єкти благоустрою для розміщення МАФів.
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «Ми от за цей рік по подібних договорах понад 500 тис. грн. отримали. Аналогічно цікавий досвід: у нас всі сезонні ярмарки вже другий рік поспіль ми проводимо на умовах конкурсів».
А от економити можна, порадив міський голова, завдяки впровадженню енергоощадливих технологій.