Розвивати село можна, було б бажання місцевих жителів. У цьому переконані громади більше ста сіл Черкащини. Всі вони – учасники міжнародного проекту, який на умовах співфінансування дає змогу поліпшити життя селян. Люди освітлюють вулиці, ремонтують ФАПи, школи, садочки, закуповують сільгосптехніку, стають енергонезалежними. Міжнародні експерти приїхали перевірити, як реалізується проект і обрати нових щасливчиків для участі в ньому.
Відновлений з руїн. Цей ФАП у селі Карашина на Черкащині відреставрували із занедбаного після розвалу колгоспу дитячого садочка. Будували протягом трьох років. Цьогоріч замінили пічне опалення. Планують облаштувати душову.
Тамара Печиненко, завідувач ФАПу с. Карашина: "Обслуговується за день буває до 15 чоловік. Зертаються в основному з тиском, дітям прививки робимо і як хворіють, то ближче ж сюди їхати, ніж в город. Як людині погано зараз, то й допомогу треба надати зараз, а не везти".
У селі Черепин закупили сільгосптехніку. Бо, як колгосп збанкрутував, розказують люди, обробляти землю їм стало нічим. Тому організували багатофункціональний кооператив. Цей трактор тепер перший помічник в селі.
Анатолій Оніщенко, тракторист кооперативу села Черепин: "В даний момент працюю з отвалом взимку,а восени оранка, культивація".
Нова техніка почала працювати у жовтні минулого року. Селянам тепер не доводиться записуватись у черги на обробіток землі до приватників із інших сіл. Та й для своїх ця послуга в рази дешевша.
Анатолій Стрикаль, голова сільськогосподарського кооперативу "Обрій" села Черепин: "Восени встигли на 5 з половиною тисяч надати послуг. То з них три тисячі зробили ТО, а дві з половиною пішли на пальне".
Катерина Котляр, жителька села Черепин: "Дешевше і вигідно. Тут в своєму селі подзвонив і замовив. Зразу приїхав, а раніше треба було в іншому селі домовляться".
Втілити ці ідеї в селах вдалося завдяки міжнародному проекту ЄС/ПРООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду". Реалізується він на умовах співфінансування: Євросоюзом, програмою розвитку ООН, місцевими бюджетами і самими селянами.
Анатолій Пархоменко, Черепинський сільський голова: "До 2012 року ми не знали, що це таке інвестиції, не знали, як з ними працювати з коштами, з грантами, в кого і як просити. А на сьогоднішній день ми вже три проекти виграли".
Міжнародний проект діє з 2008 року. Його експерти приїхали на власні очі подивитись, як громади реалізують свої ідеї. І дати зелене світло міні-проектам ще більш як трьом десяткам сіл Черкащини. На втілення їхніх ідей готові дати півмільйона доларів США.
Хендрік ван Зіл, міжнародний менеджер проекту ЄС/ПРООН "Місцевий розвиток, орієнтований на громаду": "Я побачив більше, ніж очікував.Громада не зупинилася на втіленні мікропроектів, а продовжила працювати на свій розвиток. Це і є мета нашого проект".
За сім років, що проект працює в Україні, українські села отримали майже двісті мільйонів гривень інвестицій.