Цьогоріч у Черкасах очікують на подію загальноміського масштабу – реконструкцію вулиці Хрещатик. На протяжності трьох кварталів, від вулиці Леніна до Байди Вишневецького, планують повністю оновити тротуари, освітлення, фасади будинків та зелені насадження. Зараз у місті на повну ведуться громадські обговорення концепції розвитку цієї вулиці. Міський голова Сергій Одарич, який є ініціатором проекту, вже провів зустрічі із представниками бізнесу, громадськими організаціями, жителями Хрещатику та небайдужими черкасцями.
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «На моє переконання, перед нами не стоїть завдання замастити тротуари, поставити ліхтарі чи облаштувати клумби. Нині нам потрібно віднайти той механізм завдяки якому, вулиця Хрещатик наповнилась б життям. Чому люди будуть туди йти і проводити свій час з коханими, друзями, батьками, дітьми, і чому людина має збагатитись певний час на цій території. Наша мета, щоб Хрещатик наповнився активним життям. Більше того, якщо копнути трохи глибше, завдання глобальніше – сформувати у Черкасах громаду міста. Не просто населення, яке завдяки суб’єктивним чи об’єктивним обставинам проживає на одній території і поруч працює. Таких населених пунктів дуже багато в світі, в Україні. І мало таких, де був би міський дух, традиції, патріотизм. У Черкасах цього сьогодні бракує. А що таке громада? Це люди, які не просто об’єднані територіально. Між людьми повинні бути стосунки та зв’язки за інтересами, мріями, ідеями. Мають існувати публічні місця, де людина може вільно себе почувати, спілкуватись. На моє переконання, вулиця Хрещатик у Черкасах має взяти на себе таку функцію. Де кожна людина, незалежно від віку, від рівня достатку, соціального статусу, почувала б себе вільно і їй було б цікаво. Життя має вирувати цілодобово. Кожній людині, яка туди потрапить має бути цікаво і корисно».
Таке завдання максимум від міського голови намагалися втілити кращі архітектори та скульптори Черкас. Вони ввійшли до спеціально створеної робочої групи. Ще у січні вони представили свої проекти реконструкції Хрещатика. На їхній основі склали єдину концепцію розвитку вулиці, яку втілили у 10-метровому макеті. Кілька тижнів копіткої роботи – і його представили на розгляд громадськості. Протягом останнього тижня подивитися та поміркувати над майбутнім Хрещатика прийшли сотні містян.
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «Ми не ставимо перед собою за мету зробити архітектурний макет, який би відповідав усім архітектурним нормам майбутнього Хрещатика. Оскільки без остаточних і детальних змін та проектної документації ми не можемо це зробити. Цей макет має підштовхнути нас до візуалізації нашої вулиці. Навіть в процесі підготовки я не менше як 50 разів проходився цими кварталами у різний час. І щоразу я помічав нові фасади, заїзди, проходи, на які раніше уваги не звертав. Зараз можу сказати, що ми працюємо на чернетці, обговорюємо концепцію. Наше завдання сьогодні сформулювати побажання громади, сформулювати технічне завдання для проектантів, котрі вже зі спеціальними приладами, комп’ютерами будуть втілювати в життя усі ідеї, які нами будуть спільно сформульовані. Нам потрібно поставити задачі».
Головна мета, яку визначив Сергій Одарич, це створення максимально комфортних умов для черкащан та гостей міста. Хрещатик має стати вулицею для людей, а не машин.
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «Тому ми пропонуємо обмежувати рух транспорту як у будні дні, так і у вихідні і святкові. Ми хочемо зробити широкі зручні тротуари по всій протяжності вулиці. Від Дитячого парку і до будинку Щербини максимально використати площі для облаштування скверів: із транзитних зон перетворити їх на місця, де комфортно буде присісти, поспілкуватись, помріяти, послухати, де буде захист від спекотного сонця і дощу. Це сквер біля Симоненка, який ще слід доупорядкувати. Це площа біля бібліотеки, яка зараз нагадує транзитну зону з купою автомобілів. Ми хочемо там насадити багато зелені. Наступна зона – це сквер за облрадою, де є фонтан. Вона зараз мало використовується як зона відпочинку. Ми хочемо забезпечити там максимальну кількість лавочок і відійти від гамору та шуму. Наступний великий осередок – це Дитячий парк, який теж використовуються частково. Там мають бути затишні місця для спілкування. Також може з’явитись сквер біля художнього музею, це територія прилеглого дитячого садочку. Алея Слави потребує перегляду, вона зараз виглядає як пустеля. Цьогоріч ми плануємо її реконструювати, оживити і вона може отримати додаткових відвідувачів».
Особливу увагу приділять і фасадам будинків, що розташовані по Хрещатику, говорить міський голова. По-перше, їх треба очистити від антен та кондиціонерів, щоб вони не затуляли історичну красу цих об’єктів. А їх планують причепурити: відреставрувати та оздобити декоративною підсвіткою. Планують владці і переглянути функціональність інфраструктури, яка зараз є на Хрещатику. Зокрема у мерії пропонують зменшити кількість адміністративних об’єктів, змінивши їх призначення під різноманітні культурні, освітні та пізнавальних потреби. Окрім того, прикрасять Хрещатик нові квітники та дерева, які висадять на заміну старим. Сьогодні вздовж вулиці ростуть близько 180 дерев різних порід. Їх замінять на 300 нових, висаджених в одну лінію вже із сформованими кронами.
Активну участь в обговоренні майбутнього Хрещатика беруть і містяни. Нині це дуже популярна тема. Люди охоче діляться власним баченням майбутнього вулиці.
Сергій Ганницький, краєзнавець: «Будинки вже постояли багато років, простояли не одну війну. Тому сильно яскраве кольорове рішення – не вихід. До кожної будівлі треба підходити індивідуально».
Свої пропозиції лишають містяни і книгах побажань у Муніципальному центрі розвитку, де на оглядини виставили макет Хрещатика.
Ірина Мірошниченко, черкащанка: «Я гадаю, це новий шлях до сучасного життя. Нехай вулиця Хрещатик стане початком, а всі містяни чекатимуть нового подиху нашого міста».
Віктору Андрійовичу 72 роки. Він корінний черкасець. Чоловік одним із перших прийшов ознайомитися із макетом майбутнього Хрещатика.
Віктор Андрійович, черкасець: «Эта идея очень нужна, очень нужна».
Свої думки щодо реконструкції охоче висловлюють і непересічні містяни.
Микола Мирза, голова КСН «Дахнівський»: «Подорожуючи по світу я бачу, що в кожному місті є якась родзинка, тобто пішохідна вулиця. В Черкасах, на жаль, такої немає. Тому я як черкащанин, хотів би, щоб і нас таке було».
А от режисер черкаського драмтеатру переконаний, що ландшафт може навіть формувати свідомість та характер людини.
Сергій Проскурня, в.о. художнього керівника Черкаського драматичного театру: «Ходити містом, забудованим багатоповерхівками, яке поступово заповнюється спальними районами – це так сумно. Душі і серцю хочеться фестивалю. Тому оця ідея із реконструкцією, із збереженням історичних пам’яток, але із прикрашанням нового сучасного сектору, і перетворити Хрещатик на пішохідну, зробити з неї артистичне середовище – ця ідея мені надзвичайно подобається».
Всі пропозиції людей збирають та аналізують. Чимало вже врахували та внесли до переліку майбутніх змін.
На втілення всіх ідей та пропозицій цьогоріч у міському бюджеті заклали близько 17 мільйонів гривень. З цього приводу, говорить міський голова, він чує найбільше закидів.
Сергій Одарич, міський голова м. Черкаси: «Цьогоріч лише 10% бюджету розвитку міста ми спрямовуємо на реконструкцію вулиці Хрещатик. Більшу частину міських коштів ми направимо на важливі потреби у Черкасах. Зокрема, 10 мільйонів – на ремонт і реконструкцію тротуарів, навіть у найвіддаленіших точках міста: і районі «Д», і у Південно-Західному».
Обсяг робіт чималий, тому реконструкція може розтягнутися на кілька років, передбачають у мерії. А розпочати роботи планують вже наприкінці цієї весни. Поки що ж триватимуть громадські обговорення. Протягом найближчого місяця свої пропозиції містяни можуть залишати на сторінці «Хрещатик Черкаський» у «Фейсбуці». Або надсилати на емейл: Pro_livestreet@ukr.net.