Представники духовенства на Черкащині волонтерять, підтримують переселенців та ЗСУ. Особливо активно допомагають протистояти ворогу військові капелани. Завдяки їм бійці міцні у своїй вірі у Перемогу. Що роблять священики на передовій та у тилу, дізнавалися кореспонденти ВІККА.
Отець Володимир Педько вирушив на фронт, щоб показати: Слово Боже гучніше за ворожі снаряди. Разом зі 118 бригадою Черкаської ТРО риє окопи, виходить на бойові завдання. Роботи для священиків на фронті вистачає, навіть якщо вони вирішили не стріляти власноруч.
ВОЛОДИМИР ПЕДЬКО, ВІЙСЬКОВИЙ КАПЕЛАН :
«Він може допомагати на кухні, освоїти навики медицини і допомагати пораненим, водити машини, літати на дронах, писати доповіді, налагоджувати зв’язок, ремонтувати техінку – будь-що, до чого є навики в людини».
Найбільше цінують капелана не за фізичну роботу і навіть не за проповіді. Головне для бійців готовність священика стояти з ними поруч обличчям до обличчя зі смертю.
ПОЗИВНИЙ «БІЗОН», БОЄЦЬ 118 БРИГАДИ ЧЕРКАСЬКОЇ ТРО :
«З нами, на війні. Чистить автомат, ходить на бойові завдання. І це мене надихає. Я коли бачу цю людину, капелана: він іде зі зброєю, пригнувся під обстрілами. Я зразу собі думаю: для чого це йому? Він може спокійно собі вести це капеланство там, на мирній території, читать молитви. Він з нами тут. Значить, бог з нами, якщо він з нами».
Володимир Педько працює з військовими з 2014 року. Зараз перебуває там, де за власними відчуттями, найпотрібніший. Допомагає бійцям психологічно вистояти.
ПОЗИВНИЙ «АРЧІ», БОЄЦЬ 118 БРИГАДИ ЧЕРКАСЬКОЇ ТРО:
«Це різниця між російською армією і нашою армією. Ми армія духовна, визволитель. Дуже сильно священники помагають нам на війні. Коли поговориш із капеланом, легше на душі робиться. Якісь проблеми, які не міг вирішити, вирішуються. Подумаєш добре, і воно вирішується».
Капелани проводять і звичні священні дії. У воєнний час особливої ваги набувають обряди хрещення, сповіді, вінчання.
ВОЛОДИМИР ПЕДЬКО, ВІЙСЬКОВИЙ КАПЕЛАН :
«Непоодинокі випадки, коли військові хрестять під час війни, в бойових умовах. Бо їхнє серце відкривається. На полі битви ми маємо право звершувати всі таїнства. І сповідати, і причащати, і хрестити, навіть вінчати пари, які створюються тут, на фронті».
Представники духовенства допомагають війську і в тилу. Так, на Черкащині священики в цьому році зібрали гроші вже на декілька автомобілів. Капелани підтримують родини вимушених переселенців, передають гуманітарну допомогу, проводять молебні за бійців української армії. Отець Назарій зокрема працює з військовими, які проходять реабілітацію. Допомагає психологічно відновитися після пережитих боїв.
НАЗАРІЙ ЗАСАНСЬКИЙ, СТАРШИЙ ВІЙСЬКОВИЙ КАПЕЛАН ЧЕРКАСЬКОЇ ЄПАРХІЇ:
«Кажуть бійці, що коли потрапляєш під обстріли, то під ними невіруючих нема. Один військовий мені розповів: коли нас обстрілювали, я звертався до бога своїми словами. Я казав: «Господи, я тут, спаси мене, я на зв’язку з тобою».
Складно не лише солдатам, але і їхнім близьким. Завдання капелана – підтримати тих, хто втратив зв’язок із родичем тимчасово і тих, хто втратив рідну людину назавжди.
Діяльність священиків, які несуть своє служіння у збройних силах України, віднедавна регулює новоприйнятий Закон «Про військове капеланство».
НАЗАРІЙ ЗАСАНСЬКИЙ, СТАРШИЙ ВІЙСЬКОВИЙ КАПЕЛАН ЧЕРКАСЬКОЇ ЄПАРХІЇ:
«Військові капелани, як отримають мандат на служіння у військових частинах, будуть проходити додаткову підготовку. Проходитимуть підготовку і повернуться у свої військові частини для подальшого служіння».
За словами отця Назарія, капеланів у Черкаській області недостатньо. Військові частини шлють до парафії відповідні запити.
ОТЕЦЬ НАЗАРІЙ ЗАСАНСЬКИЙ, СТАРШИЙ ВІЙСЬКОВИЙ КАПЕЛАН ЧЕРКАСЬКОЇ ЄПАРХІЇ:
«Потрібно мати відповідний склад характеру, щоб військова служба була тобі близькою… Не кожен священник може стати капеланом. Якщо хтось, отці дивиться цю програму і має бажання стати військовим капеланом, звертайтеся до мене як старшого капелана або приходьте у Святотроїцький собор».
Читайте також: