Так гамірно, людно та радісно у Білозір’ї через довгоочікуване відкриття з відгуком Європи. Тут і зараз на огляд громади презентують перший в області Центр первинної медико-санітарної допомоги. Аби побачити таку жадану онову до ОТГ з’їхалося чимало гостей. Серед них – обласні владці, політики, медики, журналісти та жителі села. Слова вітання вони доповнюють ще й цінними подарунками персоналу медичної онови.
Центр первинної медико-санітарної допомоги облаштували у приміщенні філії районної лікарні. Занедбану будівлю реанімували за лічені місяці коштами державної субвенції. Від фасаду до даху – будівлю фактично реанімували з нуля. На довгу та продуктивну роботу медустанову, як і годиться, благословляють та освячують священнослужителі.
А от відкрити перший в області Центр медико-санітарної допомоги пліч-о-пліч береться районна, обласна та сільська еліта. Червону стрічку перерізають за щасливих вигуків громади.
Білозірчани з захватом переступають поріг першого Центру первинної медико-санітарної допомоги. Люди з захватом оглядають оновлене приміщення. Тут усе на європейський лад та в оновленому форматі.
Оновлені палати, кольорові стіни та температурний плюс. Люди не впізнають будівлю, яке десятиліттями не бачила ремонту. Екскурсію пліч-опліч проводить голова Білозірської ОТГ та очільник медзакладу.
Анатолій Коваленко, головний лікар КЗ: "Центр первинної медико-санітарної допомоги": "Дах тік, стіни не утеплені, поли прогнивши, води не було в жодному кабінеті".
Нині про таке ні згадки. Будівлю реанімували як ззовні, так і всередині. Провели воду , тепло, вставили сучасні вікна. Нині чекають на повне оновлення меблів та техніки. До всього – медичну онову доповнили висококласним лікарським персоналом.
Павло Батурін до Білозір’я перебрався аж з Харкова. Тут обживається вже другий рік. Молодий спеціаліст проміняв тамтешню міську лікарню на амбулаторію громади понад рік тому. І не пошкодував.
Павло Батурін, лікар загальної практики сімейної медицини: "Побачивши по новинах, які тут умови. Надавалося житло, місце роботи відремонтували. За комуналку в мене перші 3 роки за мене платить громада".
Громада забезпечила лікарів безкоштовним житлом. Квартири облаштували у приміщенні колишньої школи. Заклад повністю реконструювали та адаптували у комфортні оселі. Кожна має одну або дві просторі кімнати та першочергову необхідну техніку. Така реконструкція обійшлася у понад мільйон гривень. Це кошти на розвиток інфраструктури громади та місцевого бюджету.
Ірина Грищенко, заступниця голови ОТГ: "У нас у 2016 році просто напросто не вистачало сімейних лікарів. Знали,що є і буде медична реформа, тому ми наперед, щоб залучити до себе молоді кадри, вирішили залучити саме житлом".
Завдяки цьому у Білозір’ї майже на 100% укомплектували штат сімейних лікарів. До всього влітку 2017-го року тут прийняли спеціальну програму сімейної медицини.
Ірина Грищенко, заступниця голови ОТГ: "Відшкодовуємо частину за комунальні послуги за тепло та електроенергію, депутати погодилися на це. І доплачуємо до їхньої зарплатні від 3 до 5 тисяч. Не думаю, що міста їх переманять".
В оновленому Центрі працюватимуть медики з Харкова, Луганська, Запоріжжя та Сміли. Приміщення облаштували коштами державної субвенції та спонсорської допомоги.
Володимир Міцук, голова Білозірської ОТГ: "Більше двох мільйонів, 2 мільйони сто. Це повністю внутрішні та зовнішні роботи. Без меблів та обладнання. Ми збирали лікарів. Сказали, що в них є ще 2-3 місяці термін набрати своїх пацієнтів. Щоб кожен сімейний лікар мав по 2 тисячі пацієнтів. У нас чудовий ілкар-підатр з 40-річним стажем роботи. Думаю, всі діти заключать контракт з лікарем. Білозірська громада стане першою, яка розпочне реєстрацію електронну. Я думаю, ми придбаємо транспорт для сімейних лікарів. Буде реєстрація йти онлайн. Буде протягнуте волокно по селу".
Ярослав Березань, заступник голови Черкаської ОДА: "Аналогів ще немає. Це вперше у такому масштабі. Це чергова історія успіху реформи децентралізації. Яка дає можливість населеним пунктам, територія розвиватися самостійно".
Уже за два місяці Центр мають доукомплектувати меблями та усім необхідним обладнанням.
Анатолій Коваленко, головний лікар КЗ "Центр первинної медико-санітарної допомоги": "Обов’язково електрокардіограф, плануємо пульсометр, офтальмоскопи, плануємо лабораторну діагностику".
Жителі колись села ще пам’ятають хворобливі поїздки в лікарні на віддалі. Тож нині – обновам уже громади тішаться.
Наталія, жителька Білозір’я: "Лише те, що людям не потрібно їхати у Червону Слободу в районну лікарню, а все це буде тут, на місці і в нормальних, сучасних умовах – це дуже великий плюс".
Центр первинної допомоги таких масштабів поки єдиний в об’єднаних територіальних громадах Черкащини. Уже найближчим часом його планують підсилити ще й комп’ютерною технікою та запровадити електронні картки. І це лише частина новацій, які селяни запровадили завдяки реформі децентралізації.
Десятки звернень, сотні документів та виключна оперативність. Робота у білозірському ЦНАПІ кипить майже цілодобово. Унікальне для села "відкрите вікно" запрацювало два роки тому. Тамтешня об’єднана громада перша та єдина в Україні може оформити id-картку та біометричні паспорти навіть не виїжджаючи з села.
Олена Яжемчук, начальниця Центру: "Те, що було раніш по кабінетам, і потрібно було громадянам їздити в місто Черкаси або Смілу, тепер вони можуть це отримати в білозірському ЦНАПі. У нас на день звертаються 20-30 осіб. Якщо йде оформлення субсидій – до 60-80 звертаються в день".
Гроші на оснащення та відкриття такого центру громада отримала у складчину – з фонду регіонального розвитку та 20% виділили із бюджету громади. І вже мають чим похвалитися.
Олена Яжемчук, начальниця Центру: "Приймає громадян з питань…біометричний".
Серед інших сучасних новацій й перша на Черкащині альтернативноенергетична рослина. Дерево перетворює сонячну енергію в електричну й роздає ґаджетам.
Особливо такі новації до вподоби молоді. Юний Богдан переконаний: така енергетична онова стане у пригоді як дорослим, так і школярам. Адже часто за температурного мінусу телефонні батареї швидко розряджуються. А тут, просто у центрі села, можна швидко підживитися.
Богдан Козацький, житель Білозір'я: "Якщо ти далеко живеш, треба чи подзвонить до мами чи куди, а в тебе сіла батарея, то можна прийти і зарядить".
Металеве дерево, де за крону – п’ять сонячних панелей. Посадили рослину-гаджет у центрі Білозірської громади. Підживити тут власний пристрій можна цілодобово. Роз'єми передбачені для одночасної зарядки 8 обєктів.
Віктор Тарасенко, спеціаліст відділу економічного розвитку та інвестицій виконавчого комітету БСР: "Показати, донести до людей, що можна використовувати енергію сонця в корисних цілях. На прикладі ми покажем, що зарядження телефонів буде відбуватися, гаджетів всяких".
А поки телефони харчуються сонячною енергією, їхні власники можуть відпочити у тамтешньому сквері та вловити безкоштовний вай-фай.
Віктор Тарасенко, спеціаліст відділу економічного розвитку та інвестицій виконавчого комітету БСР: "Я вже користувався, поки що в цілях перевірки і наскільки воно працює, заряджав телефони, планшети. Вай-фай також щойно перевірив, в інтернет зайти можливо без паролей, без нічого".
Ініціатори ж нововведення кажуть: облаштування такого проекту – це насамперед просвітницька акція. Усе – задля обізнаності населення щодо впровадження джерел альтернативної енергії. Адже такі технології вже давно застосовують і в Європі, і в усьому світі.
Володимир Міцук, голова Білозірської ОТГ: "Саме головне, що в цій зоні відпочинку є сучасне дерево, яке буде забезпечувати молодь живлення, а також зона фай-фай безкоштовна. Я думаю, це для молоді, для нашого підростаючого покоління – це самий головний об'єкт".
Встановили пристрій коштами кількох бюджетів. Вартість дерева сягнула 120 тис грн. На облаштування всього парку витратили ж майже півмільйона гривень.
Олександр Плудист, житель с. Білозір'я: "Ми дуже задоволені. Ми вже яке настояще європейське село. Літом я буду із своїми дітками і дружиною приходити відпочивати, хоча я й живу навпроти цього дерева, але мені буде дуже приємно прийти й провести час на лавочці, зарядити свої гаджети і просто поспілкуватися з односельцями".
Жителі Білозір’я впевнені надихаються на подальший розвиток громади. Навіть найменших її представників. Своїми перевтіленнями тут дивують навіть навчальні заклади.
Інтерактивний тир, комп’ютеризовані класи, сучасні дошки. А ще парти вщент забиті усім необхідним для навчальних дослідів обладнанням. Так тамтешня школа змінилася за останні два роки. Й сміливо може конкурувати навіть з елітними міськими.
Світлана Петренко, директорка опорного навчального закладу: "Змінені закуплені меблі, усі кабінети, замінені парти, стільці дошки, велика кількість кабінетів отримала нові стінки для обладнання. В ці кабінети природничо-математичного циклу і кабінет філології, фізики, математики отримали обладнання в повному обсязі. Отримали на сьогодні 13 інтерактивних дошок, проекторів, комп’ютерів. У комп’ютерному кабінеті замінені комп’ютери повністю і на даний час ми ще отримали стрілецький тир".
У 2016-му році Білозір’я виграло конкурс на обладнання закладу. Тут оновили прибудинкову територію, зробили тротуарні доріжки, замінили вікна, утеплили фасад. Всередині – реанімували майже всі кабінети. Сюди на факультативні заняття можуть з’їжджатися діти не лише з Білозір’я, а й Ірдиня. Тут мають змогу проводити низку дослідів на новому обладнанні. На це держава виділили майже три мільйони гривень. До всього тут налагодили навіть власне міні-виробництво.
На уроках праці школярі власноруч виготовляють одяг для дитячого будинку. Для цього тут закупили усю необхідну техніку та обладнання.
Наталія Крупенко, вчителька праці: "Намагаємося навчити дітей, що потрібно не лише для себе жити, а і для інших. Таким чином співпрацюємо з дитячим будинком. І щось шиємо саме для дітей".
Такого перевтілення одна з найбільших шкіл зазнала одразу. Як заклад перейшов на фінансування Білозірської сільради. А це, кажуть вже освітяни, вплинуло навіть на досягнення учнів. За два років тут в кілька разів підвищили успішність у навчанні та навіть середній бал школярів.
Світлана Петренко, директорка опорного навчального закладу: "Підвищується в першу чергу мотивація до навчання. Полегшується робота вчителя, цікавість дитини. Проводяться різні дослідження. Учні в великій кількості беруть участь у Малій Академії наук. Захищають роботи на рівні району, області".
Вирує життям у Білозір’ї й культурна сфера. Білозірська сцена багата як вокальними, так і танцювальними виступами. За останні три роки Центр культури та дозвілля зробив потужний крок вперед. Стіни будинку культури щільно прикрашені десятками грамот талановитих вихованців.
Людмила Лопушан, директор центру культури та дозвілля Білозірської сільради: "Працюю у цьому закладі близько 5 років. Два роки художнім керівником, три – директором. Коли сюди прийшли, то гарно розвивалося лише хорове мистецтво. Зараз у нас є багато інших різнопланових колективів. Це і вокальні студії, і хореографічні студії, це і студія мистецтва".
Напередодні творчий арсенал білозірського активу поповнився новим колективом "Зоряне намисто". Його вісім учасниць самотужки взялися за відродження української народної пісні.
Надія Михайлівна, жителька с. Білозір’я: "Ми співаємо суто українські народні стародавні пісні, які співали ще мої батьки".
Людмила Лопушан, директор центру культури та дозвілля Білозірської сільради: "Глядач звик до того, що десь приблизно раз у місяць ми даємо якісь концерти. У нас максимально місяць-півтора йде на підготовку до концерту".
Білозірська об’єднана територіальна громада утворилася майже три роки тому. До її складу, окрім села Білозір’я, увійшло також селище Ірдинь. За цей час у Білозір’ї вже відремонтували дороги на кількох вулицях, встановили нове освітлення, відремонтували опорну школу і дитячий садочок, обзавелися сучасним спорткомплексом. Також у школах, садочках та лікарні відмовились від газу і встановили твердопаливні котли. Цьогоріч об’єднана громада планує ще й реанімувати сільські дороги.
Володимир Міцук, голова Білозірської ОТГ: "За два роки, 16-17-ий, додатково в громаду ввійшло більше 20 мільйонів. Не було б децентралізації…фінансувати".
Також громада підписала меморандум про передачу земель.
Володимир Міцук, голова Білозірської ОТГ: "Ми повинні за лютий-безень…віддачу".
До всього Білозірська ОТГ вже у найближчому майбутньому планує відкрити власну лінію з виготовлення палет для опалення твердопаливних котлів. Сировиною обігріватимуть як свою, так й інші громади. Й вже мають цілий перелі планів на 2018-ий рік.
Володимир Міцук, голова Білозірської ОТГ: "Я надіюся, що пройде 2-5 років і Білозірська громада…навчанням".
Секрет свого успіху голова Білозірської ОТГ розкриває охоче. Вдале впровадження реформи можливе лише за великого спільного бажання та співпраці владців та людей. Дієвість такої схеми доводить на прикладі власної громади. Й обіцяє й надалі робити все, аби зберегти звання передовиків децентралізації та поповнити свою колекцію нагород та медалей за звершення європейського формату.