Взимку цього року звичний нам жмуток пакетів зумів наробити трагедії на Черкащині. Поліетилену наїлись тварини із Зерноленду – просвітницько-розважального комплексу на мальовничій Чигиринщині. Якщо кобилу Жасмін власнику комплексу Назару Лавріненку вдалось врятувати, то із вівцею довелось назавжди попрощатися. Шлунок нещасної тварини був повністю набитий пакетами, яких вітром принесло на пасовище. Цей випадок – мізерна частина усієї шкоди, яку приносять нашій планеті людські відходи.
Те, що сміття мільярдами тонна гниє за звалищах, руйнує екосистеми та забруднює океани, – не новина. У багатьох країнах світу громадськість уже стала на бік природи і привчилась переробляти сміття в ресурс. На жаль, це не стосується України, де більшість громадян ще й досі не навчилась влучати у вуличний смітник.
До Дня довкілля, яке українці щорічно відзначають у третю суботу квітня (цього року – 20 квітня), сайт vikka.ua продемонстрував досвід усвідомлених черкащан, які бережно ставляться до навколишнього середовища. Головний еколог області, своєю чергою, назвав основні проблеми чистоти довкілля нашого регіону. І, виявляється, їх можна вирішити!
Категоричне "ні" поліетилену!
Жителька Золотоноші Марина Білецька вже другий рік живе без поліетилену. За покупками ходить із еко-сумкою, контейнерами для їжі та торбинками із тканини.
Аби почати життя без природовбивчих відходів – спочатку потрібно правильно від них позбавитись. Черкащанка частинами відвозила до Києва пакети, які роками збирались вдома, оскільки в Золотоноші їх не приймали. В самому місті вдавалось здавати ПЕТ-пляшки, пробки від них та скляні баночки.
Сьогодні в будинку Марини Білецької пакетів немає. Придбала лотки, з якими ходить до місцевого базару. Більшість продавців уже звикла до жінки і навіть не пропонують ніяких "маєчок".
У неї вдома вже практично немає такого сміття, що не розкладається, а її діти навіть у магазині не купують того, чого не можна здати на переробку.
Зазначимо, своїми еко-подвигами Марина Білецька ділиться у соцмережі, аби пропагувати в суспільстві відповідальність перед природою, відмову від пакетів та розумного розподілу відходів.
Пластик. Скло. Папір
Черкаський волонтер і підприємець Олексій Святенко – людина, якій не потрібен стусан наставника. Будучи очевидцем байдужого ставлення людей до довкілля, сам взявся за прибирання та сортування сміття. Зараз у Олексія – команда однодумців.
Багато разів Святенко подорожував Європою, переймав досвід і втілював його у власній сім’ї. Коли у черкащанина з’явилось власне підприємство – започаткував збір і сортування відходів усім колективом.
На підприємстві чоловік встановив три основні баки: пластик, скло, папір. Аби розділити по них сміття, потрібно одну-дві хвилини, каже чоловік. Пляшки працівники ділять на питтєві та "каністрочки" (з-під різних хімічних засобів). Також у кожному кабінеті стоїть знищувач паперу. У перспективі Олексія – докупити контейнери, призначені для 10 видів сміття.
Варто зазначити, що до свого еко-руху волонтер залучає й інших містян. Раз у два-три місяці машиною їздить до людей, які зносять своє сміття. Як стимул, чоловік вручає своєрідні презенти тому, хто принесе більше кілограмів.
Проблема – її вирішення
Більшість сміттєзвалищ на Черкащині перевантажена, а будівництво нових потребує відведення значних площ земельних ділянок. Можливим вирішенням цього питання стало б будівництво сміттєпереробного заводу. Про це у коментарі сайту vikka.ua розповів начальник управління екологічного нагляду у Черкаській області Олександр Позняков.
За його словами, в області проводяться роботи щодо впровадження системи роздільного збору побутових відходів. Їхнє сортування дозволить зменшити навантаження на місця видалення твердих побутових відходів та сприятиме збільшенню обсягів використання побутових відходів як вторинної сировини в різних галузях господарства.
Аби підвищити рівень благоустрою в населених пунктах, головний еколог області радить органам місцевого самоврядування здійснювати:
– упорядкування та проведення в належний санітарний стан кіосків, скверів, прибудинкових територій, дитячих, спортивних майданчиків, об’єктів масового перебування та відпочинку населення, встановлення нових дитячих майданчиків;
– прибирання вулиць, доріг, тротуарів, зупинок міського транспорту;
– висаджування дерев та кущів, приведення в належний стан газонів і квітників;
– ліквідацію несанкціонованих сміттєзвалищ побутових відходів на території населених пунктів області та в лісосмугах;
– забезпечення очищення від сміття берегів водойм у населених пунктах області;
– облаштування в’їздів до населених пунктів.
Facebook / Черкаський рибоохоронний патруль
Довідково: 19 лютого КМУ надав зелене світло безпечній утилізації непридатних та заборонених до використання пестицидів за кордоном. Врешті, постанову №1212 "Про внесення зміни до пункту 11 Положення про контроль за транскордонними перевезеннями небезпечних відходів та їх утилізацією/видаленням" було опубліковано на сайті Уряду. Мінприроди отримало необхідне законодавче підґрунтя для видачі відповідних документів на здійснення транскордонного перевезення непридатних засобів захисту рослин на утилізацію за кордон.
Список місць, де можна здати відходи у Черкасах, – на цій мапі.
Важливо про екологію Черкащини
Окрім нераціонального поводження громадян із твердими побутовими, Олександр Позняков називає й інші важливі екологічні проблеми області.
Стан атмосферного повітря. Загалом на Черкащині він стабільний, проте викиди від автотранспорту та промислових підприємств дають про себе знати.
Позняков перелічує комплекс заходів, які необхідно провести для зменшення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря: впровадження європейський стандартів якості на паливо (ЄВРО-5, ЄВРО-6); збільшення частки електротранспорту; будівництво об’їзних доріг для транзитного транспорту та впорядкування схеми міського транспорту з метою зменшення навантаження на транспортні дороги обласного центру; покращення шляхового покриття; посилення контролю за вмістом забруднюючих речовин у відпрацьованих газах перед випуском в експлуатацію автомобілів.
Водні ресурси. Забруднення відбувається скидами стічних вод промислових підприємств та комунальних господарств внаслідок відсутності та неефективної роботи очисних споруд.
Основними джерелами водопостачання області є Кременчуцьке водосховище, річки Гнилий Тікич, Рось, Тясмин та підземні водозабори.
Як повідомляв сайт vikka.ua, у Черкасах діти створювали казки про воду та екологію.
Ми не набридаємо. У нашому Telegram каналі – тільки найважливіші та найактуальніші новини.