НовиниВибори-2015. Як з’ясувати, скільки коштує кандидат?

Вибори-2015. Як з’ясувати, скільки коштує кандидат?

-

- Advertisment -

Чергова перевірка політичної етики кандидатів і партій, шанс здолати прірву між пасивністю та пасіонарністю суспільства. Прийдешня виборча кампанія, крім традиційних завдань, сподівань та негативних чинників, ускладнена ще й новим законом про вибори.

У ньому дуже важко розібратися, говорять фахівці. Та є фактор, на який суспільство у намаганні контролювати владу дійсно може спертися.

Відтепер партії повинні звітуватися про виборчі витрати. Організації, що мають досвід спостереження за виборчими процесами, вбачають у цій нормі позитивний поштовх. Адже вимога висвітлювати джерела фінансування підсилить вплив громадськості на політиків.

Щоб показати, в якій спосіб виборці можуть реалізувати свої права, і як закон працює в реальному житті, активісти громадського руху "Чесно" Вікторія Феофілова, Таїсія Плахута та Сергій Слинько презентували для активних черкащан проект "Стеж за грошима".

Пояснюючи актуальність проблеми інвестування партій, регіональний координатор проекту "Стеж за грошима" Сергій Слинько зазначив: "Якщо партія фінансується благодійником, то йому вона потім і служить". При цьому вкладені кошти, за законами бізнесу, будуть "відбиватися" з чималими прибутками.

"Офіційно агітаційна кампанія ще не розпочалася. Але ми маємо купу біг-бордів, і ніхто не буде рахувати це як кошти, які витрачені на виборах, – сказав Сергій Слинько. – Ви ж знаєте, як у нас це робиться: виставили 10 біг-бордів, а сказали, що один, або не сказали взагалі".

При цьому в "Чесно" розповіли, що партії та кандидати мають право розпочинати агітаційну роботу тільки після офіційної реєстрації в ТВК. "Ще ніхто не зареєструвався. Вони зараз тільки проводять конференції по висуванню, голосують за список, потім несуть протоколи по голосуванню в територіально-виборчу комісію і реєструють", – зазначила Таїсія Плахута.

Водночас вона пояснила, що у зв’язку з юридичними нюансами схопити за руку на порушенні нікого не вдасться. "Довести в суді, що це агітація, неможливо. Бо там немає заклику голосувати саме за цю політсилу", – заначила вона. Тож у боротьбі за хоча б якусь прозорість у виборах громадськість може покладатися тільки на себе та на публічне висвітлення всіх підкилимних виборчих процесів.


Активісти радять замість слухати кандидата ставити йому чіткі питання

Координатори проекту радять активним громадянам піти на зустрічі з кандидатами, поцікавитися про основне місце роботи, доходи кандидата та заробіток за минулий рік. Також експерти закликають під час таких зустрічей замість вислуховування чергових обіцянок поставити низку конкретних питань.

1. За чиї кошти утримується штаб і скільки грошей на виборчу кампанію надали спонсори та благодійники? Хто це?

2. Скільки коштує утримання штабу?

3. Яка кількість людей працює в штабі, і де він розташований?

4. Скільки агітаційних наметів, біг-бордів, сіті-лайтів, рекламних брошур та іншої реклами було розміщено та виготовлено в межах агітаційної кампанії партії?

5. Скільки агітаторів працює на кандидата?


Попри те, що офіційно кампанія ще не почалась, сіті-лайти вже активно говорять про їхнє наближення

Слід звертати увагу не тільки на те, що говорять політики, а й співвідносити їхні слова з фактами: придивитися, у що вдягнений кандидат, звернути увагу на його годинник, авто. Крім того виборцям радять під час зустрічей з кандидатами бути пильними щодо "спеціальних" людей, що в разі незручних питань будуть переключати увагу зібрання.

Експерти закликають черкащан робити відеозаписи таких зустрічей, фіксувати обіцянки та направляти їх у "Чесно" для подальшого розміщення в інтернеті.

Кожен виборець може провести своє розслідування. За словами представників "Чесно", кандидати заявляють, що не платять людям, які агітують за них у наметах. Але зараз, на початку агіткампанії, у штабах активно набираються такі кадри. Видавши себе за охочого заробити на виборах, можна дізнатися про ці витрати. Ще легше відслідкувати, у скільки обійшлася агітлистівка. Для цього треба звернути увагу на тираж, номер, якість та дані типографії. Один дзвінок в друкарню – і ви маєте уявлення про такі витрати. За аналогією підраховується кількість вуличної реклами. На кожному сіті-лайті вказані дані власника, підказують у "Чесно".

Для прикладу активісти привели минулорічний кошторис депутатів-мажоритарників від Черкас на виборах до ВРУ. "Мільйон гривень коштує виборча кампанія. Це мінімум", – каже Сергій Слинько. "Це дорівнює приблизно витратам на агітаторів та рекламу кандидатів у мери обласного центру, Черкас, наприклад", – доповнює колегу Вікторія Феофілова.

Звісно, такі намагання контролювати політиків не надто наблизять українську політсистему до американської чи європейської. Там зовсім інша політична традиція, де партії сформовані по принципу ідеології і є представниками народу. В Україні такі сили об’єднуються навколо лідерів та бізнес-інтересів.

Не на користь прозорості у виборах грає і позиція багатьох громадян. Люди сприймають вибори як шанс заробити, щось отримати від партій. По суті – обкрадають самі себе. Усі сподівання на "чесність" політиків закінчується плінтусом, під який вони влучно заганяють народні вимоги та проблеми. Експерти не вперше наголошують на тому, що ставлення політиків до населення зміниться з переформатуванням у ставленні людей до політиків. "Хто платить, той і замовляє музику", – резюмує Сергій Слинько, наголошуючи, що тільки утримання політиків та партій за рахунок громади може гарантувати, що вони будуть відстоювати інтереси громади.

 

Галина Кобзар, vikka.ua

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
найдавніші
найновіші більшість голосували
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

На Черкащині викрито організовану групу, яка привласнювала лісопродукцію

Трьом особам, серед яких майстер лісу філії ДП «Ліси України» та співробітник правоохоронного органу, повідомлено про підозру в незаконному...

У Шполі після наруги над могилами військових встановили відеокамери

На кладовищі по вулиці Добровольців у Шполі встановили камери відеоспостереження та освітлення території. Про це повідомили в Шполянській міській...

Цікаве:

Пральна машина Electrolux – особливості, зручності, поширені поломки

Пральна машина Electrolux – це техніка преміум-класу, відома своєю...

Городництво – як спосіб життя: поради, як і де вибирати насіння

Городництво — це не просто спосіб забезпечити себе свіжими...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x