У Черкасах буде військове кладовище, місце під нього виділили. Дизайнери нині розробили макети надгробків, і громада має обрати один варіант, розповів Суспільному головний архітектор Черкас Віталій Чернуха.
У світі існує традиція поховання військових на окремому кладовищі, окремо від цивільних, пояснив Віталій Чернуха:
“Це традиція всього світу — від Америки й до нас — поховання військових на спеціальних кладовищах. Історично склалося, що це як військове кладовище, як меморіал. Кожна громада як захоче, так і назве. Таке кладовище від цивільного відрізняється одноманітністю. Намогильні споруди всі однакові, а на цивільному — маса різних варіантів надгробків. Військове кладовище — це однострій, всі могили однакові, однаковий підхід до всіх: від генерала до рядового. На меморіалі немає вазочок із квітами, столиків і таке інше”, — пояснив головний архітектор.
За словами пана Віталія, міський голова хоче, щоб військове кладовище було відкрите до поминальних днів:
“Планується відкрити військове кладовище до поминальних днів — це орієнтир. Для військового кладовища визначене місце: алея між третім та четвертим цвинтарем, на Руставі”.
Ідея про меморіальний цвинтар виникла на місцевому рівні, втім вона підкріплена законом, прокоментував головний архітектор. Є опис зразка намогильної споруди, затверджений Постановою Кабміну від 19 серпня 2022 року № 935.
Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради розробив 11 макетів таких споруд.
“Було дано доручення нашому управлінню розробити макети. Цим займався відділ дизайну міського середовища”, — повідомив Віталій Чернуха.
На могилі загиблого захисника України встановлюватиметься намогильна споруда, яка складатиметься з пам’ятника, постаменту та намогильної плити, повідомили в пресслужбі міської ради.
“Пам’ятники пропонується виготовляти з граніту у вигляді стилізованого козацького хреста – символу козацтва, українського лицарства і війська. На лицьовій поверхні пам’ятника карбується портрет загиблого, дата його народження і смерті, прізвище, власне ім’я, по батькові (за наявності), військове звання, а також за бажанням зображення релігійної символіки та за наявності відповідних нагород”, – йдеться в повідомленні.
Жителям міста за допомогою голосування пропонують обрати один з одинадцяти варіантів надгробка.
“Міська влада вирішила винести на голосування. Я не робив би розголосу. Я пропонував зробити по-іншому — винести на обговорення профільним спеціалістам (художникам, архітекторам, скульпторам). Але голосування буде. Макет обиратимуть один”, – роз’яснив Віталій Чернуха.
Надгробки встановлюватимуться на могилах героїв російсько-української війни коштом міського бюджету.
“Виготовлятимуть та встановлюватимуть коштом із міського бюджету. Буде понад мільйон гривень, тому відбудеться тендер, під час якого визначать, хто виготовлятиме”,– пояснив головний архітектор Черкас.
Якщо рідні загиблих воїнів не захочуть макет, який оберуть на голосуванні, то вони можуть поховати захисників на цивільних кладовищах:
“Якщо хтось захоче щось інше — немає питань. На іншому місці — на цивільному кладовищі”.
Чи встановлюватимуть коштом міста пам’ятники загиблим на цивільних кладовищах, Віталій Чернуха прокоментував так:
“Це вже, як громада вирішить, міська влада, виконком чи сесія прийматиме, я не знаю”.
Нині загинули понад 60 черкасців, розповів пан Віталій.
Голосування за макет надгробка відбуватиметься по 26 січня. Можна проголосувати.