У Черкасах пропонують вшанувати стародавній скіфський курган. Йому вже понад 2500 років. Про це розповів на своїй сторінці в мережі Фейсбук член Топонімічної комісії Сергій Шамара.
За його словами, на думку більшості членів Топонімічної комісії скіфський курган «Гостра могила», що колись розташовувався по вулиці Кобзарській, заслуговує на вшанування у своєму конкретному місці дислокації.
«Ідеї з “ушануванням” скіфського кургану 2500-річної давності в Черкасах настільки круті, що деяким позаздрять у столиці…», – саркастично зазначив Сергій Шамара.
Нагадаємо, що в Черкасах по вулиці Кобзарській в районі дитячої поліклініки та дитячого садочку існував скіфський курган «Гостра могила». Як зазначають історики і археологи, Пам’ять про курган збереглася у місцевому мікротопонімі – вулиця Гостромогильна (нині частина її носить назву радянського космонавта Волкова, інша – забудована). Про курган «Гостра могила» згадує унікальна світлина, яка зберігається в фондах Черкаського обласного краєзнавчого музею. На ній зображено останець кургану, на фоні якого стоїть молодий чоловік (можливо співробітник музею?). На звороті світлини напис: «Рештки Гострої могили. Черкаси» і дата: «21.V.1932 р.». Курган був заввишки близько 5 м і мав конічну форму (звідси і назва). Очевидно, невдовзі після того, як було зроблено фото, останець насипу був остаточно зневільований (будь-яких згадок про його дослідження знайти не вдалося).
Зі спогадів старожилів вдалося з’ясувати, що Гостра могила знаходилася на перетині вул. Гостромогильної та Монастирської (раніше – Вербовецького, зараз – Кобзарської). До того ж у правій частині фото можна побачити фасад однієї з будівель цукрорафінадного заводу. Наявні на сьогодні дані дозволяють локалізувати місце Гострої могили приблизно на місці теперішнього дитсадка № 78 «Джерельце» (вул. Кобзарська, 38).
У Черкасах намагалися перейменувати вулицю Волкова на Гостромогильну. Проте місцеві жителі подали петицію проти цього. Вона за кілька днів набрала понад 500 голосів. Топонімічна комісія запропонували перейменувати провулок Гастелло. Проте викладачі та батьки дітей музичної школи виступили проти.
Читайте також на сайті vikka.ua
- У Черкасах понад 120 років тому на майже 40 тисяч населення було 13 синагог та молитовних будинків. Із цих сакральних єврейських споруд до наших днів дожили лише три. Що сталося із іншими? Де вони були? Чому вони зводилися трохи не в кварталі одна від одної? Куди поділися тори й іудейські метричні книги, кіпи та менори?
- Нардеп від Черкащини Сергій Нагорняк, обраний по 199 виборчому округу, пропонує встановлювати казахські юрти, як пункти незламності.