Сьогодні, 16 січня, українці вшановують пам’ять захисників Донецького аеропорту. За офіційними даними, під час оборони Донецького аеропорту загинули сотні бійців. Серед них – троє жителів Черкас та 16 осіб – із Черкаської області, повідомляє прес-служба Черкаської міськради.
Першим із черкаських кіборгів – 14 вересня 2014 року, прикриваючи відхід бойових побратимів, у ході обстрілу російськими бойовиками, отримав тяжке осколкове поранення в голову й пішов у вічність 23-х річний старший лейтенант Євгеній Подолянчук.
У 14 років, ще будучи учнем Черкаської школи № 3, Женя вступив до Національної скаутської організації України "Пласт". З 2008 року він присвятив своє життя службі в Збройних Силах України. У 2012 році закінчив з відзнакою факультет аеромобільних військ та розвідки Академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного (місто Львів) за спеціальністю "Управління діями підрозділів військової розвідки та спеціального призначення". Служив у 3-му окремому полку спеціального призначення Головного управління розвідки Міністерства оборони України.
На початку бойових дій, у числі перших, командир групи спеціального призначення 3-го окремого полку спецпризначення (Кропивницький) Євгеній Подолянчук відбув у зону АТО для захисту цілісності держави та боротьби з терористами. У квітні 2014 року у складі свого загону він був направлений у Донецький аеропорт.
Посмертно йому присвоєно звання капітана.
У Черкасах одну з вулиць названо на честь капітана Євгенія Подолянчука.
2 грудня 2014 року отримав смертельне поранення в голову під час обстрілу в аеропорту Донецька випускник Черкаської ЗОШ № 30 (2008 року) 23-х-річний Андрій Терещенко ("Рембо").
Вдома не дочекалися сина його батьки та сестра Валя. Юнак навіть не встиг одружитися.
Його мати – Світлана Чорна-Терещенко після втрати сина зазнала тяжкої хвороби, але доклала усіх зусиль, аби відновити сили та вступити на військову службу за контрактом до ЗСУ. Після року служби у військкоматі мужня жінка попросилася перевести її в зону проведення АТО і на рівні з чоловіками захищає рідну Батьківщину, продовжуючи справу життя її сина.
Іменем Андрія Терещенка названо один із черкаських провулків.
19 січня 2015 року загинув від кулі снайпера у бою з російськими збройними формуваннями поблизу Донецького аеропорту Олексій Панченко.
Випускник Черкаської середньої школи № 4 (1991 року) того ж року вступив до омріяного Черкаського пожежно-технічного училища МВС України, яке закінчив 1994 року з відзнакою, отримавши звання лейтенанта внутрішньої служби. Залишився працювати в рідному училищі. 1995 року вступив до Харківського інституту пожежної безпеки, наступного – отримав звання старшого лейтенанта внутрішньої служби. Був одружений, мав сина Сергія. Закінчив інститут 1998 року за спеціальністю "Пожежна безпека". Працював у структурі МВС України і 2000 року отримав звання капітана. 2001-го був звільнений у запас через скорочення Працював у підприємствах "Реємтсма-Україна", "Філіп Морріс Україна" та інших. У 2008 році прийняв присягу державного службовця. Останнє місце роботи в державній службі – на посаді начальника відділу лінійного контролю Управління Укртрансінспекції в Черкаській області.
Коли розпочалась АТО, Олексій Панченко добровільно пішов у військкомат із проханням відрядити його на передову. І вже під час третьої хвилі мобілізації, 22 серпня 2014 року, його мобілізували рядовим до 95-ої аеромобільної бригади 90-го окремого аеромобільного батальйону. Кілька місяців був на навчаннях у Житомирському військовому центрі. З 20 листопада 2014 року безпосередньо перебував у зоні бойових дій.
У грудні 2014 року він захищав Донецький аеропорт, на новорічні свята побував у відпустці, провідавши рідних і знову повернувся в зону АТО.
19 січня 2015 року у складі свого підрозділу він проривався на МТЛБ на допомогу до "кіборгів", які тримали оборону в будівлі терміналу Донецького аеропорту. Точився жорстокий перехресний бій, у якому Олексій Анатолійович загинув, отримавши смертельне поранення.
У Черкасах одну з вулиць перейменовано на вулицю Олексія Панченка
На жаль, у цій війні загинули кращі із кращих представників нашої громади, які могли б ще так багато зробити для розбудови української армії, реалізувати багато добрих справ для рідного міста Черкаси і своїх родин.
Довідково:
Оборона Донецького аеропорту тривала 242 дні. Бої тривали так довго, оскільки контроль над аеродромом Донецького міжнародного аеропорту мав стратегічне значення.
У результаті бої за встановлення контролю точились між українськими військовими та проросійськими бойовиками в період з 26 травня 2014 до 21 січня 2015 року.
За ДАП воювали спецназівці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93-й ОМБр, 57 окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку "Дніпро-1", а також бійці Добровольчого українського корпусу.
Як повідомляв сайт vikka.ua, черкаські воїни отримуватимуть щорічну матеріальну допомогу до Дня Незалежності.