Дослідники черкаського ринку праці заявляють про загострення кадрового дефіциту. Наприкінці березня поточного року міська служба зайнятості повідомила, що за січень-березень у середньому на 25% зросла кількість вакансій у сфері сільського господарства, будівництві, переробній промисловості та торгівлі. А найбільш дефіцитними виявились такі професії, як водій автомобільного транспорту та робітничі професії.
Експерти стверджують, що основною причиною цієї проблеми є високий рівень трудової міграції. Це стосується всеукраїнського ринку праці: українці продовжують виїжджати на заробітки за кордон перш за все через те, що вітчизняні роботодавці не можуть конкурувати з зарубіжними по зарплаті. Так, після запровадження безвізового режиму з країнами ЄС набагато важче стало знайти персонал аграріям, хоча ще 5-10 років тому це не було проблемою.
Дані опитувань, які проводились протягом лютого-березня, продемонстрували, що третина українців хочуть не просто заробляти за кордоном, але й жити там. Зокрема, такі настрої висловлюють 41% черкащан. Тим часом на ринку фіксується традиційний приріст пропозицій роботи у Черкасах.
Весняний приріст вакансій у Черкасах: у яких сферах цей показник найбільший
За даними кадрових спеціалістів, навесні збільшилась кількість вакансій у таких сегментах ринку:
– продажі, закупівля (199 вакансій, приріст становить 11%);
– робочі спеціальності, виробництво (162 пропозиції роботи, приріст – 14,3%);
– роздрібна торгівля (129 вакантних позицій, приріст складає 9,8%);
– сфера обслуговування (128 вакансій, приріст – 10,1%);
– логістика, склад, ЗЕД (109 пропозицій роботи – приріст – 4%).
Найбільшим попитом користуються представники таких професій:
– продавець-консультант;
– слюсар;
– вантажник;
– токар;
– електрик;
– водій;
– бухгалтер;
– торговий представник;
– офіціант.
Яку заробітну плату пропонують затребуваним працівникам
Середня заробітна плата у місті складає 5878 гривень. Представники робітничих професій можуть розраховувати на зарплату 7-9 тис. гривень. Працівники галузі торгівлі та продажів у середньому отримують 5 тис. гривень на місяць, а робітники сфери обслуговування – 5,5 тис. гривень. Середня заробітна плата аграріїв становить 6 тис. гривень.
За словами представників Нацбанку, навіть в умовах інтенсивного відтоку робочої сили, який негативно впливає на економіку країни, є позитивний момент. Це підтримка курсу гривні за допомогою валютних переказів заробітчан. Економісти зазначають, що трудові мігранти щорічно генерують понад 8 мільярдів доларів грошових переказів у країну. Це більше, ніж сума прямих іноземних інвестицій.