Цього року літо розпочалося зі справжньої спеки і, за прогнозами синоптиків, на Черкащині, як і минулого року, очікується суха та спекотна погода майже до кінця літа.
Літня спека – справжнє випробування, вона виснажує та втомлює, відтак постійно хочеться втамувати спрагу й просто охолодитися. Фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Черкаській області дали поради, які допоможуть вберегтися від небажаних наслідків високої температури.
– Оптимальною у приміщені вважається температура від 18 до 25 градусів, залежно від важкості роботи, а вологість – 40-60%. Також не повинно бути сильного протягу. Ці параметри важливі і для температури надворі. Температура вища ніж 28 градусів вважається некомфортною, а якщо термометр показує більше 30 градусів, працю надворі слід взагалі обмежувати, а у разі необхідності робити 15-хвилинні перерви кожні 20-25 хвилин і працювати не більше 1-1,5 години. Найкраще – переносити роботу на ранок або вечір, коли спека спадає.
– Намагайтесь якомога менше часу проводити на сонці, не виходьте на вулицю в найспекотніші години – з 12.00 до 16.00. Слідкуйте, щоб це не робили ваші діти. Одягайте світле та просторе вбрання з натуральних тканин, прикривайте голову, по можливості тримайтеся у тіні. Не слід у спеку носити синтетичний і щільний одяг, адже він погано вбирає вологу та не пропускає повітря.
– Обов'язково надягайте головний убір або користуйтеся парасолькою світлого кольору.
– Під час відпочинку на пляжі застосовуйте засоби проти засмаги зі ступенем захисту не менше 25 одиниць.
– Намагайтеся звести до мінімуму перебування в громадському транспорті, спека й задуха у замкненому просторі можуть спровокувати запаморочення й втрату свідомості.
– Врятуватися від спеки й освіжити організм допоможуть водні процедури. Радимо гуляти біля води, частіше ополіскувати руки й обличчя, а також приймати душ, по можливості регулярно відвідувати басейн.
– У спеку рекомендовано відмовитися від активних занять спортом. Фізичні навантаження у рази збільшують теплообмін, що може призвести до зневоднення організму, виникнення теплового удару.
– У приміщенні з кондиціонером уникайте переохолодження організму, не знижуйте температуру повітря нижче 22 ºС. Якщо в приміщенні немає кондиціонера, то повітря можна трохи охолодити, використовуючи ємність із водою, яку ставлять перед вентилятором. Вода під дією теплого повітря інтенсивно випаровується, охолоджуючи таким чином приміщення на 2-3 градуси. Не забувайте робити вологе прибирання.
– Максимально урізноманітнюйте харчування: більше споживайте сезонних овочів та фруктів, менше вживайте рафінованих та жирних продуктів, обмежте споживання м’яса. Також їжте кисломолочні продукти. Крім того, харчуватися слід меншими порціями, але частіше, не залишаючи свіжоприготовлену їжу на потім. Щоб допомогти організму нормально функціонувати в умовах екстремальної спеки, можна змістити режим харчування, тобто основні прийоми їжі перенести на прохолодну пору доби. Снідати краще якомога раніше – о 6-7-й годині ранку, обідати – до настання полуденної спеки – об 11-11:30, вечеряти – о 18-й годині.
– Відмовтеся від вживання алкогольних напоїв та сигарет, адже нікотин звужує кровоносні судини.
– Разом із потом організм втрачає вітаміни й мікроелементи (особливо це стосується водорозчинних вітамінів С, B1, В2, B6 і РР). Унаслідок цього ми відчуваємо млявість, послаблюється імунітет, може розвинутися вітамінна недостатність. Щоб цього не сталося, необхідно більше вживати фрукти, овочі і ягоди, пити свіжовичавлені соки.
– Потрібно багато пити. Кількість води, яку слід випивати за день, залежить від здоров’я людини. Якщо проблем зі здоров’ям немає, то найкращий орієнтир – відчуття спраги або голоду. При цьому бажано, щоб половина рідини, яку ви випиваєте в день, була звичайною питною негазованою водою. Середня норма споживання – 1,5-3 л/добу (30 мг на 1 кг маси тіла).
– Рекомендовані напої: вода із соком лимона, теплий зелений чай без цукру, компоти й морси. Уникайте вживання алкоголю, в тому числі й пива, а також різних солодких газованих напоїв, які не тільки не втамовують спраги, а й уповільнюють обмінні процеси в організмі. На ніч бажано пити відвар м'яти. Він позитивно впливає на загальний стан організму, відновлює роботу нервової системи, судин, є загальнозміцнюючим засобом.
Як повідомляв сайт vikka.ua, черкащанам розповіли, чого не варто їсти біля води.
У нашому Telegram каналі – тільки найважливіші та найактуальніші новини.