Діабет – одне із найпоширеніших захворювань, яке є причиною значної смертності та інвалідизації. Як убезпечити себе від цієї недуги, і куди звертатися в Черкасах за допомогою людям із таким діагнозом? Про це розповіли фахівці департаменту охорони здоров`я та медичних послуг Черкаської міської ради.
За даними ВООЗ, цукровим діабетом хворіє кожен шостий житель планети, причому дедалі хвороба молодшає. В Україні зареєстровано більше 1 300 000 людей з діабетом. За даними департаменту охорони здоров’я та медичних послуг, нині у Черкасах під динамічним наглядом перебувають 6 820 хворих на діабет, в тому числі 2 332 особи – інсулінозалежні.
Попри те, що цукровий діабет вважають хронічним захворюванням, при своєчасно встановленому діагнозі та призначеному лікуванні можна прожити довге життя.
Першим фахову консультацію про запобігання діабету дає лікар первинної ланки: сімейний лікар, терапевт чи педіатр. Зважаючи на стан здоров’я пацієнта, він випише електронне направлення на проведення досліджень чи на консультацію до ендокринолога.
Програма медичних гарантій Національної служби здоров’я України (НСЗУ) гарантує українцям безоплатний доступ до базових медичних послуг на первинному рівні.
НСЗУ працює і над покращенням системи забезпечення ліками пацієнтів із цукровим діабетом. Зокрема, в державі діє програма «Доступні ліки». Завдяки їй понад мільйон пацієнтів отримали життєво необхідні препарати за електронним рецептами безоплатно чи з невеликою доплатою.
Отримати ці препарати можна в аптеці за електронним рецептом лікаря, з яким укладено декларацію. Зокрема, інсулін за е-рецептом – через спеціальний сервіс: https://bit.ly/3NVZqRj.
Перелік аптек можна дізнатися у закладах охорони здоров’я чи в підрозділах з питань охорони здоров’я у кожному регіоні. У зв’язку з воєнним станом додаткова інформація для населення про наявність різного виду інсуліну в аптеках регулярно подається на сайті Черкаської ОВА https://bit.ly/3hJAmks.
Людей, які не знають про своє захворювання, мають насторожити такі симптоми:
- спрага;
- сухість в роті;
- надмірне сечовиділення, особливо вночі;
- втрата ваги чи, навпаки, швидке наростання маси тіла;
- погіршення зору;
- дратівливість, швидка втомлюваність;
- нудота, блювання;
- судоми, відчуття оніміння в кінцівках;
- повільне загоєння ран, поява трофічних виразок;
- у чоловіків – порушення потенції.
Завдяки вчасно початому лікуванню можна уникнути важких ускладнень діабету: гангрени нижніх кінцівок, сліпоти й інсульту. Тому потрібно контролювати рівень глюкози у крові, артеріальний тиск і рівень холестерину. А профілактика діабету полягає у здоровому способі життя: підтримка нормальної ваги тіла, фізична активність, здорове харчування з обмеженою кількістю цукру та насичених жирів, утримання від паління та алкоголю.
Читайте також: