З 2015 року в Україні діє новий податок на нерухомість. Це один з податків в межах децентралізації країни, який повинен був дати більше повноважень "владі на місцях". Зокрема, у частині – для наповнення місцевих бюджетів, пише "Insider".
Згідно зі змінами до Податкового кодексу, мінімальна площа квартир, які не підлягають оподаткуванню, становить 60 кв. м, будинків – 120 кв. м. Наприклад, якщо вам належить квартира площею 65 кв. м, то податок сплачується тільки з 5 кв. м.
Якщо платнику податку належить кілька видів нерухомості, то мінімальна неоподатковувана площа становить 180 кв. м. Максимальна ставка податку не повинна перевищувати 2 % від мінімальної зарплати – 1218 грн в 2015 році. На підставі цих показників, міські ради уповноважені самостійно встановлювати ставки податку та розмір неоподатковуваної площі житла.
Крім Донецька, Луганська і Криму, за перший місяць 2015 всі обласні центри України прописали в бюджетах ставки податку на нерухомість. У Миколаєві та Херсоні рішення з податку на нерухомість приймуть найближчим часом.
Видання зібрало дані про ставки податку на нерухомість і мінімальні оподатковувані площі.
Практично всі місцеві ради, крім Вінницького і Житомирського, встановлювали або мінімальну ставку податку, або збільшували неоподатковувану площу. А влада деяких міст робили і те й інше. Таким чином, під сплату цього податку потрапить обмежена кількість домовласників.
Зображення у збільшеному розмірі можна переглянути ТУТ
Черкаси
У Черкасах податок на нерухомість з 2015 року становить 1% від мінімальної зарплати. З кожного квадратного метра площі, що перевищує встановлену пільгову норму, буде стягуватися щорічно 12,18 грн. Пільгова площа, яка не обкладається, для квартир становить 120 кв. м, а для будинків – 250 кв. м.
Київ
Жителі столиці України будуть платити податок на нерухомість з травня 2016 року. Його розмір становить 1 % від мінімальної заробітної плати, яка на 2015 встановлена на рівні 1218 грн.
Таким чином, з наступного року, за кожен квадратний метр, що перевищує 60 кв. м в квартирах і 120 кв. м в будинках, доведеться сплатити 12,18 грн.
Запоріжжя
У Запоріжжі ставка податку на нерухомість встановлена на рівні – 0,5 % від мінімальної зарплати. При цьому місцева влада в 1,5-2 рази збільшила площу нерухомості, яка податком обкладатися не буде. Для квартир цей показник встановлено на рівні 120 кв. м, для будинків – 250 кв. м. Розмір неоподатковуваної податком площі встановлено на 2015 рік, і в 2016 може змінитися.
Відповідно, в рік жителі Запоріжжя, чиї квартири перевищують 120 кв. м, а будинків – 250 кв. м, будуть платити 6,09 грн за квадрат.
Податок не буде стягуватися з гаражів і критих автостоянок, а також з сараїв, хлівів, майстерень, вбиралень, погребів, навісів, котельних, бойлерних, трансформаторних і туристичних баз.
Харків
У Харкові податком на нерухомість будуть обкладатися квартири площею більше 120 кв. м і будинки – понад 240 кв. м. Ставка податку в 2015 році складе 24,36 грн за кожен квадратний метр, що перевищує пільгову площу.
"Наприклад, людина, що володіє трьома квартирами загальною площею 150 кв м, буде платити податок за 30 кв м площі. Це складе 730 грн 80 коп на рік ….", – повідомила місцевим ЗМІ директор департаменту бюджету і фінансів Харківської міськради Тетяна Таукешева.
Рівне
Рівненська міська рада ввела податок на нерухомість з 2016 року. Згідно з рішенням місцевої влади, квартири загальною площею понад 70 кв. м будуть обкладатися податком у розмірі 0,5 % від мінімальної заробітної плати.
Житлові будинки від 150 кв. м також будуть обкладатися за ставкою 0,5 % від "мінімалки". Таким чином, мешканцям Рівного на рік необхідно буде сплатити 6,09 грн за кожен квадратний метр понад неоподатковуваної податком площі (70 кв м для квартир і 150 кв м. – для будинків).
Гаражі, підвали, туалети, сараї, майстерні та котельні податком на нерухомість в Рівному не обкладаються.
Тернопіль
У Тернополі податок на нерухомість встановлений у розмірі 1% від мінімальної зарплати за кожен квадратний метр понад неоподатковуваної площі.
Розмір неоподатковуваної податком площі становить 70 кв. м для квартир і 120 кв. м для житлових будинків. Таким чином, за кожен "квадрат" понад пільгового рівня доведеться заплатити 12,18 грн на рік.
Луцьк
Мешканці Луцька у 2015 році будуть платити 6,09 грн податку на нерухомість (0,5% від "мінімалки") за кожен квадратний метр, що перевищує неоподатковувану площу: 60 кв. м для квартир і 120 кв. м для будинків.
Не обкладаються податком гаражі, літні кухні, сараї, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Чернівці
Влада Чернівців обкладати податком на нерухомість будуть квадратні метри, що перевищують площу в 120 кв. м для квартир і 250 кв. – для житлових будинків. Ставка податку становить 1% від мінімальної зарплати або 12,18 грн за квадратний метр на рік. Якщо у власності платника податку одночасно перебуває квартира і будинок, то загальна неоподатковувана площа становить 370 кв. м. Все, що понад, оподатковується за ставкою 12,18 грн за 1 кв. м.
Суми
Пільгову площу для квартир, яка не буде обкладатися податком на нерухомість, депутати Сумської міськради збільшили до 80 кв. м з мінімальних 60 квадратів. Для житлового будинку, відповідно, неоподатковувана площа становить 160 кв. м.
Якщо жителю Сум одночасно належить квартира (квартири) і будинок (будинки), то пільгова площа становить 240 кв. м. Ставка податку для квартир становить 0,7% (8,47 грн), а для будинків – 1,5% (18,27 грн) від розміру мінімальної зарплати.
При цьому пільги в Сумах не поширюються на об'єкти, які використовуються для отримання доходів (оренда, лізинг, офіс).
Полтава
У Полтаві розмір податку на нерухомість становить 1% (12,18 грн) від розміру мінімальної зарплати. Пільгова або неоподатковувана площа для квартир встановлена на рівні 90 кв. м, для будинків – 200 кв. м. Якщо у власності платника перебувають одночасно кілька квартир або будинків, то загальна пільгова площа становить 290 кв. м.
За прогнозами міської влади Полтави, податок на нерухомість принесе бюджету міста в 2015 році 0,5 млн грн.
Дніпропетровськ
Жителі Дніпропетровська будуть платити за житло податок у розмірі 1% від "мінімалки", або 12,18 грн за квадратний метр, що перевищує неоподатковувану площу.
Для квартир неоподатковувана площа становить до 85 кв. м, для житлових будинків – 200 кв. м. Пільгова площа для власників квартири і будинки – до 285 кв. м. Ставки податку на житлову нерухомість почнуть діяти з 2016 року.
Ставка податку на нежитлову нерухомість складають 1% -0,25%, залежно від місцезнаходження об'єкта (зонування від центру міста до його околиць), і діють з 2015 року.
Одеса
Одеська влада вирішила не піднімати податок на нерухомість в 2015 році. Як і в 2014-му, одесити будуть платити податок за квартири, які перевищують 120 кв. м, а будинки – 250 кв. м.
При цьому Одеська міськрада може ввести податок на комерційну нерухомість, який складе 1% від "мінімалки", або 12,18 грн за "квадрат".
Кіровоград
У Кіровограді місцева влада встановила ставку податку на нерухомість на рівні 0,5% від мінімальної зарплати. На комерційну нерухомість – 0,1%. Неоподатковувана площа для квартир становить 75 кв. м, а для будинків – 150 кв. м.
Все, що понад цих рівнів, обкладається ставкою 6,09 грн за "квадрат" на рік.
Чернігів
Влада Чернігова також вирішила встановити податок на нерухомість на рівні 12,18 грн (1% від МЗ) за квадратний метр, що перевищує пільгову площу. Неоподатковувана площа становить 120 кв. м для квартир і 250 кв. м для будинків.
Житомир
У Житомирі місцева влада встановила податок на житлову нерухомість у розмірі 0,75% (9,13 грн) від МОЗ, за квадратний метр, що перевищує неоподатковувану площу. Для комерційної нерухомості влада запропонувала застосувати зонування: чим ближче об'єкт знаходиться до центру, тим вище податкова ставка. Для таких категорій ставка становить 0,5 – 1 відсотка від МОЗ.
Вінниця
Вінницька міська рада вирішила обкласти податком на нерухомість квартири і будинки за ставкою 2% (24,3 грн) від МОЗ. Садові будинки – 1% (12,18 грн), а дачні – 1,5% за квадратний метр, що перевищує неоподатковувану податком площу. Готелі, офіси і торгові центри також обкладаються за ставкою 2%.
Неоподатковувана площа для квартир становить 60 кв. м, для будинків – 120 кв. м. Якщо платнику податку належить одночасно квартира (квартири) і будинок (будинки), то неоподатковувана загальна площа становить 180 кв. м. Все, що понад цих цифр, оподатковується у розмірі 1-2% від "мінімалки".
Хмельницький
На відміну від Вінниці, депутати Хмельницької міської ради залишили ставку податку на нерухомість на рівні 2014 року. Платити податок за ставкою 1% від МЗ на нерухоме майно зобов'язані власники квартир площею понад 120 кв. м і будинків – від 250 кв. м.
На комерційну нерухомість податок становить 0,5% (6 грн) від МЗ за квадратний метр на рік.
Львів
Податком на нерухомість у Львові будуть обкладатися квартири від 80 кв. м, і будинки – від 160 кв. м.Якщо платнику податку належить кілька квартир або будинків, то неоподатковувана загальна площа майна становить 200 кв. м. Ставка податку для квартир становить 0,5% від МЗ (6,09 грн), а для будинків – 1% (12,2 грн).
Нагадуємо, що власник буде платити лише за ті метри, які перевищують неоподатковувану податком площу.
Івано-Франківськ
Податок на нерухомість в Івано-Франківську будуть платити власники квартир від 120 кв. м, будинків – від 240 кв. м. Якщо платнику податків належить і квартира і будинок, то податок буде сплачуватися за квадратні метри, які перевищують загальну неоподатковувану площу в 280 "квадратів".
Ставка податку встановлена на рівні 1% від "мінімалки", або 12,18 грн за "квадрат" на рік. Прогнозований дохід бюджету міста від податку на нерухомість – 1,2 млн грн.
Ужгород
Сплата податку на нерухомість в Ужгороді відбуватиметься за нормами і ставками 2014 року. У минулому році податок на нерухомість в Ужгороді платили особи, які володіють квартирою площею від 120 кв. м і будинком – від 250 кв. м. Ставка податку складає 1% від МЗ, або 12,18 грн за кв. м в рік.
Якщо платнику належить кілька видів нерухомості, то неоподатковувана загальна площа становить 370 кв. м. Для квартир, загальна площа яких перевищує 240 кв. м, і будинків – від 500 кв. м, ставка податку становить 2,7% від мінімальної зарплати.