Черкаси майже відійшли від шоку. Для багатьох містян перемога Анатолія Бондаренка на виборах стала несподіванкою. Мабуть, як і для нього самого. Як би там не було, на адаптацію у нового керманича Черкас часу немає. Більшість проблем міста є такими, що мали бути вирішені ще вчора. Подроблена на невеликі групи нова міськрада, підготовка до зими, бюджет-2016, хаотичне та невпинне, мов вірус, розповсюдження незаконних кіосків… Стратегічна помилка в цих питання вартуватиме Черкасам чимало.
До того ж увага громадськості прикута до питання, яким міським головою стане пан Бондаренко? Таким, що працює для громадян, чи є зручною фігурою для вузького кола "однопартійців"?
Своїми прогнозами, щодо проблем, з якими зіштовхнеться новий мер, та головними очікуваннями містян від нового керманича з vikka.ua поділилися місцеві експерти та політики.
На думку депутата черкаської міської ради Павла Карася, котрий ще кілька тижнів тому претендував на посаду мера Черкас, головним каменем спотикання для Анатолія Бондаренка стане елементарна відсутність досвіду.
"Перші труднощі, з якими зіштовхнеться Бондаренко, – повна відсутність досвіду та відповідних знань. Бути лідером політичної сили, членом міськвиконкому – це одне, працювати мером – зовсім інше. У Анатолія Бондаренка немає досвіду керуванням містом. Міське господарство розбалансоване. Є ціла низка питань, які треба вирішувати. Чи здатен це зробити Анатолій Бондаренко? Подивимось", – зазначив політик.
Обіцянки, котрими Бондаренко щедро одарював електорат, на думку Павла Карася буде дуже складно виконати. Тож, відповідаючи на питання кореспондента "ВІККА", Павло Карась наголосив, що він особисто не має "жодних очікувань від Анатолія Бондаренка, як від мера".
"До сьогоднішнього дня він займався популізмом. Одне діло виходити до людей і казати: "я стану мером і зроблю вам дешеві тарифи, дешеву воду, організую тролейбуси, в яких буде чисто і будуть вільні місця", інше – все це виконати. Втілити всі популістські гасла, на котрих будувалась його кампанія, буде або неможливо, або важко", – резюмував політик.
Більш толерантну позицію до особи нового мера зайняв один з найдосвідченіших та професійних спостерігачів за політичною кухнею Черкащини голова Черкаської обласної організації КВУ Максим Михлик. Формування нової команди, створення дієвої більшості, визначення пріоритетів для першочергового докладання зусиль, намагання запустити заново ефективне керування містом. Саме такими тезами він окреслив вступну партію Анатолія Бондаренка в новій для нього ролі мера.
Щодо очікувань містян від нового мера, то всі вони, на думку експерта, віддзеркалюють все, чого так і не дочекалися черкащани за час головування у місті Сергія Одарича.
"По-перше, це покращення інфраструктури міста. По-друге, формування дієвої міської ради, дієвої команди та дієвої більшості", – зазначив Максим Михлик.
Представник виборців Черкащини зізнався, що сподівання в цьому плані у нього доволі особисті та давно наболілі. "Особливо для мене головною ознакою якості роботи міського голови стане ситуація з наведенням ладу на зупинці біля магазину "Делікат". Там на бульварі прямо між дерев паркуються автомобілі. Власник магазину – соратник Анатолія Бондаренка по партії", – зауважив експерт та підкреслив: "особисто для мене це показовий момент: буде новий мер відстоювати інтереси громадян чи буде допомагати своїм однопартійцям".
Начальник управління інспектування Черкаської міської ради Олександр Давиденко сподівається, що різноманіття політичних груп в раді та амбіції політичних сил не заважатимуть міському голові зосередитися на головному.
Серед першочергових найскладніших задач, що постануть перед мером, Олександр Давиденко вбачає: формування більшості, розмежування чиновницької та депутатської діяльності, а також формування бюджету.
"У новій черкаській міській раді партії розпорошені десь по 3-4 депутати. Очевидно, що за відсутності регіоналів та комуністів, контропозиційних сил в раді немає. Туди зайшли всі умовно продемократичні сили. З одного боку це полегшує формування більшості, з іншого боку – ускладнює, бо фракцій багато, вони дрібні. Кожна з них захоче мати своє представництво у виконавчих структурах і це нормально", – зазначив чиновник. Він підкреслив, що політичні сили, які погодяться працювати з міським головою зобов`язані розділити між собою відповідальність: "зайти у виконком, працювати заступниками, керівниками структурних підрозділів".
Єдине застереження, на якому наголошує пан Давиденко, це неможливість суміщення посад.
"Депутати міської ради не мають права одночасно бути чиновниками. Про це говорилося вже не одні вибори. Необхідно розділити депутатську діяльність і роботу чиновників, бо не можна однією рукою голосувати "за", а іншою – йти і виконувати ці рішення. Якщо Анатолій Бондаренко на таке піде – це буде дуже великим позитивним кроком для нього", – вважає начальник управління.
Третя проблема, на котрій наголосив чиновник, – підготовка до зими. "Зараз опоненти, Андрій Бортник, наприклад (Андрій Бортник балотувався нам посаду мера Черкас у першому турі, але програв опонентам, – ред.), активно розказують, що місто не готове, немає речовин для посипання доріг, хімічних речовин, техніки, реактивів… тобто, я так розумію, буде саботаж з боку попередньої команди", – поділився Олександр Давиденко та наголосив, що не зважаючи на все це, меру одразу "як тільки Анатолій Васильович зайде в раду, треба буде формувати бюджет на 2016-й рік". У цьому питанні часу на розкачку, за словами чиновника, немає.
Щодо очікувань від нового очільника міста, то тут Олександр Давиденко виклав ситуацію крізь призму своєї галузі.
"Люди хочуть ліквідації стихійної торгівлі. Щоб була політична воля місцевої влади, плюс реальні кроки з боку нової поліції. Стихійна торгівля – задача не просто номер один. Вже скоро на порозі міської ради торгувати будуть", – зазначив чиновник. До громадських очікувань він також додав наведення порядку з кіосками, незаконно встановленою рекламою, гаражами та гаражними кооперативами, у доброї половини з яких "не оформлені документи". Останнє, що підкреслив пан Давиденко, паркова і рух автомобілів. За його словами питання парковок з кожним роком наростає. Чиновник сподівається, що колись в Черкасах з`являться багатоповерхові надземні та підземні паркінги.
Депутат Черкаської міської ради Володимир Гриценко, на відміну від Олександра Давиденка, вважає неприпустимим формувати більшість за рахунок розподілу між партіями посад у міськвиконкомі. "Вагомі посади в місті мають займати фахівці. Торги з депутатами за крісла в управліннях та інспекціях можуть призвести до того, що ми втратимо або не зможемо долучити до роботи компетентних людей", – переконаний представник "вільних демократів".
При цьому він підкреслив, що дуже сподівається на формування в міськраді конструктивної більшості, під контролем якої буде працювати міський голова.
"Формування такої більшості і стане найважчою задачею для нового мера. Сергію Одаричу, на жаль, прийшлося працювати в умовах опозиційної більшості. Це дуже несприятливі умови для роботи", – зазначив Володимир Гриценко.
"Крім традиційних проблем з дорогами, створенням ОСББ, утепленням будинків будемо мати ще одне. Анатолій Бондаренко багато чого пообіцяв людям, наприклад, знизити тарифи. Як він буде це робити? Я особисто буду відслідковувати та нагадувати йому про це", – пообіцяв політик.
До того ж депутат сумнівається, що Анатолій Бондаренко в достатній мірі розуміє стратегічні питання міста.
"Це стосується зовнішнього вигляду Черкас, зокрема їх привабливості. Люди хочуть, щоб в місті з`явилася пішохідна вулиця, сучасна зручна набережна. Одне з болючих питань – МАФи. Їх кількість зараз, – в період міжвладдя, – збільшується. Дуже цікаво як мер від "Батьківщини" буде боротися з кіосками, власниками яких є його однопартійці", – зауважив Володимир Гриценко та наголосив, що підтримку від громадян та міськради мер отримає у разі, якщо його діяльність та робота виконавчого комітету будуть прозорими.
"Особливо це стосується тендерного комітету та тендерних процедур", – поділився він.