Батончикам, чипсам, чаю та іншому товару з Росії на територію України – зась. З 10 січня почала діяти постанова Уряду про заборону ввезення російських товарів. Який товар країни-агресора зникне з полиць черкаських магазинів та чи вдасться його замінити вітчизняними чи іноземними аналогами, досліджував сайт vikka.ua.
Перелік російських брендів, до яких звикли українські споживачі, достатньо широкий. Це і батончики Mars, Twix, Snickers, Kinder Chocolate (виробник Ferrero) і жувальні гумки Orbit та Dirol (Mondelez), сири President, круасани 7 Days, чаї Greenfield, Tess, Lipton, а також корми для тварин Pedigree, Whiskas та інші.
Опитані черкаські товаровиробники переконані: якщо російські товари зникнуть, то втрати від того невеликі, адже в Україні достатньо можливостей випускати аналогічну, а подекуди й кращу за якістю продукцію.
"Думаю, ми від цієї заборони не надто постраждаємо. При нормальному керівництві все можна виготовляти. Усе залежить від людей. А люди у нас здібні і працьовиті", – переконана керівник торгового відділу одного з черкаських кондитерських підприємств Ірина Петренко.
Найбільше російських товарів у категоріях засобів для догляду та побутової хімії. Походження з РФ можуть мати підгузники Haggies, гелі для душу і дезодоранти Dove, Camay, Rexona, Fa, шампуні Garnier, засоби для укладки волосся Taft, зубна паста "Blend-a-med", побутова хімія Comet, Domestos, Mr. Proper, Fairy тощо.
Постанова Уряду хоч і набрала чинності, однак російський товар, що був завезений раніше, легко можна знайти у місті, і розпродуватимуть його, доки вистачить запасів. Це стосується, зокрема, непродовольчої товарів, які мають значно довший термін придатності у порівнянні з продуктами харчування, а отже можуть збегіратися роками.
"Ми отримуємо товари від посередників. Постачальники, як правило, закуповують великі партії товару, тож на складах вони ще є. Проте від товарів з Росії вже давно почали відмовлятися, зокрема й через дорожнечу продукції. Це стосується електроінструменту та аксесуарів до нього, автомобільної та побутової хімії, інструментів (коси, молотки, сокири), газових плит, замків, посуду (емальований та сталевий) та багато іншого", – розповідає голова профспілки підприємців бази ОПС "Єдність" Зоя Максимчук.
Експерт зазначає: російський товар українським замінити можна, однак вітчизняна продукція через дороговартісне виробництво подекуди обходиться дорожче, ніж товар із Китаю.
"Замінити російський товар вітчизняним реально, до того ж чимало покупців і так свідомо від нього відмовлялися. Проблема у здорожчанні нашого товару. Він не є конкурентоспроможним через дорогу сировину, енергоресурси. Вартість його зросла чи не удвічі. Це катастрофа. Якщо раніше, до прикладу, плоскогубці коштували 20, то сьогодні 65 гривень, і я вже думаю, чи зможе їх дозволити собі покупець, чи простіше взяти китайські", – зазначає Зоя Максимчук.
Що стосується автомобілів виробництва "АвтоВАЗ" та інших російських виробників, черкаські підприємці переконані: українці переживуть і їх відсутність, адже ринок постійно повнюється автомобілями вітчизняного та китайського виробництва, які конкурують за ціною та якістю з тією ж російською "Ладою". Це ж стосується і запчастин до них.
"Аналогів запчастин на ринку вистачає, а на старі автомобілі, особливо "класику", вистачить запчастин на ринку ще на десятки років наперед, адже їх чимало завезено в Україну, вони універсальні та підходять практично до всієї модельної лінійки. Та й відповідників з України, Китаю і Польщі вдосталь. Із витратними матеріалами, як-от фільтри, масла, свічки, запобіжники – взагалі проблем немає", – говорить продавець одного з магазинів Черкаського авторинку Роман.
Як повідомляв сайт vikka.ua, черкаські родини витрачають на продукти харчування більше половини своїх доходів.