Коротка пам`ять – причина багатьох нещасть у житті. Тож цей матеріал треба почати з нагадувань. Лише один факт і одне правило. Найпопулярніша карткова гра – Дурень. Ніколи не сідай грати в карти з шулером.
Політичні ігри набагато складніші за карточні. По-перше через те, що незалежно від того, погодились ми, виборці, грати чи відмовились – ми все одно частина цієї гри. Пасіонарна. Тому майже завжди програємо професіональним політикам. Наприклад, таким, що увійшли до списків "Опозиційного блоку" та партії "Відродження". Політсили активно долучилися до передвиборчих перегонів за крісло мера та депутатські місця в Черкаській міській раді. В їхньому складі є не тільки досвідчені політдіячи та чиновники, що вміють вчасно змінити колір партії, а справжні динозаври місцевої політики.
"Опозиційний блок" на всеукраїнському та місцевому рівні в Черкасах не робить таємниці зі свого походження від Партії регіонів. Крім регіоналів, серед осіб, що увійшли до списку кандидатів в депутати від політсили, – колишні соціалісти та комуністи, деякі неодноразово сиділи в кріслах чиновників та депутатів.
Чим запам’яталися Черкасам кандидати-опоблоківці?
Серед старих облич, за яких пропонують проголосувати виборцям, – Віктор Горкун і Анатолій Джоболда. Два колишніх секретарі Черкаської міськради, що добре знаються на переворотах і захопленнях влади.
Віктор Горкун – позафракційний депутат міськради 2010-2014 рр., секретар Черкаської міськради. До цього головував у Черкаській міській організації Партії регіонів. У квітні 2013 року, будучи секретарем міськради, Віктор Горкун почав виконувати обов’язки мера замість усуненого Сергія Одарича. Але головував недовго.
Фото "Прочерку"
Крім того, під час останньої виборчої кампанії до парламенту Віктора Горкуна звинуватили у зловживанні владою. Він брав участь у підписанні соціальної угоди між кандидатом у нардепи Володимиром Зубиком та головами комітетів самоорганізації населення щодо добудови колектора зливової каналізації в Черкасах. Про незаконність таких гарантій заявив у письмовому зверненні до мерії тоді ще депутат міської ради Олександр Радуцький. Голови комітетів, які були на засіданні комісії, визнали перевищення повноважень Горкуном. Вони не знали, про що йдеться, їх обдзвонювали і сказали прийти на нараду з печатками.
Більше 10 років тому (у 2003 році) подібний фокус з усуненням мера провів секретар ради соціаліст Анатолій Джоболда. Тоді на таємному голосуванні з депутатами відсторонив від справ чинного мера Анатолія Волошина. Після подання заяви до суду, Волошина юридично поновили на посаді.
У 2007 році Анатолій Джоболда став начальником управління зовнішніх економічих зв’язків управління економіки облдержадміністрації. А нещодавно, у травні 2015, засвітився у проекті "Команда Віктора Медведчука" як керівник ініціативної групи громадського руху "Український вибір" у Черкасах.
Комунально-будівельний кластер
Серед кандидатів – колишній комуніст Артур Савін. Колись заступник міського голови, член виконавчого комітету Черкаської міської ради (2007 р.), а нині – директор департаменту архітектури, містобудування та інспектування. Рік тому ГО "Народний контроль" вимагав провести службове розслідування щодо його діяльності. Також громадськість вимагала відсторонити Артура Савіна від виконання службових обов’язків на час проведення розслідування. З відповідним листом до міського голови Черкас Сергія Одарича звернувся голова ГО "Народний контроль" Євген Єзик. Причиною для такого звернення послужили три факти: скандальна забудова зупинки, будівництво торгівельного кіоску на прибудинковій території, ситуація з будівництвом парковки, що не відповідала нормам. За час роботи директором департаменту Артуру Савіну не тільки не вдалося навести порядок у сфері незаконного встановлення кіосків по місту – останнім часом ситуація викликала чималу соціальну напругу.
Артура Савіна постійно намагаються люструвати
Зазначений у списку партії як безробітний та безпартійний Олександр Нікіпелов у 2013 році був призначений директором комунального підприємства "ЧЕЛУАШ" ("Черкаське експлуатаційне лінійне управління автомобільних шляхів"). Улітку 2014 року чинний мер мав намір звільнити керівника "ЧЕЛУАШ" через те, що він не хотів працювати у вихідні дні в час катастрофічної ситуації із ремонтом міських доріг.
Черговий автодорожник в команді "Опозиційного блоку" – заступник директора приватного виробничого підприємства "Черкаське шляхове ремонтно-будівельне управління" Микола Папуша. Колись до роботи цього підприємства на вулиці Козацькій ("Митниця") були претензій влади міста. Тоді дорожники спрацювали "на трієчку".
Гендерна квота – жінки. Знов колишні чиновники та комунальники
У лавах "Опоблоку" колишня керівниця КП "Інститут розвитку міста" Ірина Моложава, що зараз займається підприємницькою діяльністю. Хоче пройти до міськради і колишня заступниця керівника цього ж підприємства, що нині працює старшим інспектором Служби автомобільних доріг у Черкаській області Тамара Хвиль.
В опозицію до влади пішла і начальник відділу внутрішньої політики Черкаського міського виконкому Світлана Слодзік. Колись вона працювала начальником відділу сприяння створення ОСББ. Депутат міської ради двох скликань – 1998-2002, 2002-2006.
Ще одна жінка – Наталія Борисенко працює заступником директора "Міської станції юних техніків". Поряд у списку її колеги – керівники гуртків Оксана Чирва та Віталій Бударний.
Клан Арсенюків. Гуртом у міськраду
Батько і сини Арсенюки працюють разом. І в міськраду вирішили йти гуртом. Олексій Арсенюк – в минулому відомий регіонал, нині безпартійний. Директор державного підприємства Міністерства оборони України "Сакський центральний військовий клінічний санаторій імені М. І. Пирогова". Власник розважально-оздоровчого комплексу "Бочка", розміщеного у природозахисній смузі Дніпра. Сини Олексія Максимовича Ігор та Олег працюють ц ТОВ "Берег-2007". Старший – директором, а молодший – комерційним директором.
Олексій Арсенюк був звинувачений у порушенні природоохоронного законодавства. Неодноразово судився із державною екологічною інспекцією. Однак справа до сих пір в судах. Олексій Арсенюк неодноразово обирався депутатом Черкаської міської ради.
"Бочка" Арсенюка
На довиборах до ВР у жовтні минулого року Арсенюк був конкурентом Миколи Булатецького та Михайла Поплавського на виборчому окрузі № 194.
Своє приєднання до "Опозиційного блоку" сам Олексій Арсенюк пояснює знайомством з Юрієм Бойком.
Колишні депутати й кандидати
Валерій Пащенко – колишній регіонал та депутат міської ради. Встиг позмагатися за крісло депутата облради, а 2006-го балотувався на посаду мера Черкас як безпартійний. Тоді працював заступником голови Придніпровської районної ради Черкас. Переміг у першому турі. Суд результати скасував і звинуватив кандидата у використанні адмінресурсу.
Повернутися до міськради у списках "Опоблоку" мріє ще один колишній депутат – Сергій Тимофєєв. Цей виходець з ПР був членом депутатської каденції минулого скликання (2006-2010 рр). Поряд з ним і тоді, і зараз (у списку "Опозиційного блоку") – колишній депутат Євген Муляров. З 2002 року – головував у правлінні Черкаської обласної Всеукраїнської молодіжної громадської організації "Союз молоді регіонів України", обирався секретарем Черкаської обласної молодіжно-патріотичної спілки "Відродження нації". Зараз – тренер Черкаської обласної федерації Лао-Тайських бойових мистецтв "Лао –Муєй".
Для Руслана Кулини ці вибори стануть другою спробою потрапити до Черкаської міської ради. На позачергових виборах 25 травня 2014 року теперішній кандидат програв. Ще один опозиціонер –колишній соціаліст Євген Васильчук нині працює в Національному інституті стратегічних досліджень при Президентові України. На виборах до Верховної Ради 2006 року засвітився у списках Соцпартії. Досвід у виборчих кампаніях має і колишній член Комуністичної партії робітників і селян Володимир Дуденко, що брав участь у парламентських виборах 2002 року на одномандатному окрузі № 201 у Черкаській області. Тоді він набрав 1, 81%. Давид Іванькін хоча сам не балотувався, але був спостерігачем від кандидата в народні депутати Антона Яценка по крузі № 200 у жовтні 2012 року.
Кандидат в мери Володимир Гудзенко. Дитячі свята, екскурсії для пенсіонерів, безоплатна каша!
Не просто кандидат, а людина-свято. Депутат теперішнього скликання міськради Володимир Гудзенко здебільшого запам’ятався виборцям свого району кількома святковими акціями, що провів на своїй дільниці. Жаль, що свят у нас дуже мало. Здебільшого будні. Для вирішення викликів сьогодення потрібні не стільки аніматори і розваги, скільки реальні ініціативи.
У політичному ж середовищі Гудзенко – фігура відома. Депутат 3-ьох скликань міськради, працював у мерії заступником директора департаменту житлово-комунального комплексу. Не так давно входив до складу Партії регіонів, а влітку 2014 року вступив до лав "Партії розвитку України", що по суті стала політичним проектом колишніх регіоналів. Восени 2014 року Гудзенко балотувався уже від "Опозиційного блоку" по 194-му мажоритарному округу до Верховної Ради. Ті вибори колишній регіонал програв Олегові Петренку. Під час теледебатів між цими суперниками стало зрозуміло, що вихідці з колись провладної партії так і не змогли переформатуватися до нових суспільно-політичних умов і апелюють старими меседжами та закликами.
Виборча кампанія Гудзенка запам’яталася зокрема тим, що на День захисника України у сквері Хіміків в Черкасах від нього роздавали козацьку кашу та солодку газовану воду. Спестерігачі розцінили ці дії як непрямий підкуп виборців.
Окрім політики, Володимир Гудзенко також займається бізнесом. Депутат володіє мережею черкаських аптек.
Експерт похвалив Гудзенка за вірність ПР і завив, що шансів це йому не додасть
Зараз між опозиційними до провладної коаліції партіями стоїть непросте завдання – поділити між собою шматок пирога в 10 % народної довіри. Саме стільки виборців сстановив електорат Партії регіонів на Черкащині. Тепер за їхні голоси будуть боротися між собою вихідці з табору біло-блакитних і близькі до них комуністи та соціалісти. Окрім партії "Опозиційний блок", це – "Відродження", "Наш край" та певною мірою партія ВО "Черкащани".
Голова Черкаської обласної організації КВУ Максим Михлик не вважає, що Володимир Гудзенко реально долучиться до боротьбі за мерське крісло. "Насправді він і не збирається серйозно боротися за посаду міського голови. Його висунення – скоріш додатковий піар-хід для просування списку "Опозиційного блоку". Це колишня Партія регіонів", – говорить у коментарі кореспонденту vikka.ua Михлик.
При цьому голова обласної організації КВУ наголошує, що для групи колишніх регіоналів Гудзенко є чи не єдиною публічною фігурою, біля якої можна було б об`єднатися. "Після того, що сталося з ПР, у них довго не було офіційного спікера. Черкащина – не краще місце для того, щоб виступати від цієї партії. Володимир Гудзенко, треба віддати йому належне, давно є представником цієї сили і не стрибає із партії в партію. Таких насправді у них залишилось один-два. У них був Яценко, але він пішов", – сказав Максим Михлик.
За його словами, жодна партія в Черкасах не йде на вибори з "прорахованою та продуманою програмою". "Здебільшого йдуть з загальними закликами – зберегти країну, підтримати команду, знизити тарифи. Ну і щось схоже є у "Опозиційного блоку", – каже політичний експерт.
Криза жанру ідеологій, за його словами, частково лежить і на виборцях, які не надто цікавляться програмами кандидатів. От і отримує електорат "загальні красиві слова про зняття тарифів, відмову від контрактної армії". Хоча місцеві вибори не можуть вплинути на ці фактори.
Присутність у списку "Опозиційного блоку" колишніх комуністів та соціалістів представник КВУ пояснює тим, що для них це єдиний шанс потрапити у владу.
"Опозиційний блок – це блок колишніх", – резюмував Максим Михлик.
Повний список кандидатів до Черкаської міськради від "Опозиційного блоку" дивіться на сайті ЦВК.
Галина Кобзар, vikka.ua