Папа римський Франциск назвав масове вбивство вірмен в Османській імперії "першим геноцидом XX століття", за яким пішли нацистський Голокост і злочини сталінізму.
Про це він заявив під час вірменської літургії в Соборі Св. Петра в Римі в пам'ять 100-річчя з початку масового винищення вірмен в Османській імперії під час Першої світової війни, повідомляє BBC.
"Приховування або заперечення зла подібно кровоточить рані, якої не забинтували", – сказав отець Франциск.
У ході літургії понтифік зарахував вірменського святого, поета і богослова X століття Григора Нарекаці до сонму вчителів церкви.
На літургії був присутній президент Вірменії Серж Саргсян.
Після цього турецьке міністерство закордонних справ оголосило про виклик посла Ватикану в Анкарі.
Туреччина не визнає те, що трапилося геноцидом і вже висловлювала різкий протест два роки тому, коли папа римський вперше вжив цей термін щодо подій 1915.
Турецький посол при Святому престолі скасував заплановану на неділю прес-конференцію.
За оцінками вірменських та багатьох незалежних істориків, під час Першої світової війни в результаті систематичних вбивств з боку турецьких військ загинули 1,5 млн вірмен. Туреччина вважає цю цифру завищеною і пояснює загибель вірмен реаліями воєнного часу.
Вірменське населення Османської імперії перед Першою світовою війною становило 2,5 мільйона.
Турецька влада пояснює масову депортацію вірменського населення в Османській імперії, в ході якої багато вірмен було вбито або померло від голоду, холоду і хвороб, тим, що вони підтримували наступ російської армії.
У ході недільної літургії папа римський сказав, що протягом минулого сторіччя людство пережило три "величезних і безпрецедентних трагедії".
"Жертвою першої з них – яку багато хто вважає першим геноцидом XX століття – став вірменський народ", – сказав тато Франциск, додавши, що за цим послідували злочини нацизму і сталінізму, а також геноциди в Камбоджі, Руанді, Бурунді та Боснії.
За словами понтифіка, він вважає своїм обов'язком вшанувати пам'ять "безжально убитих" ні в чому не винних чоловіків, жінок і дітей, священиків і єпископів.
Вірменія відзначає 24 квітня як День пам'яті жертв геноциду вірмен. У цей день в 1915 році в Стамбулі були заарештовані сотні представників вірменської інтелігенції.
Дев'ятнадцять країн, зокрема, Франція, Бельгія, Італія, Росія, Канада, Аргентина і Уругвай – офіційно визнали ці трагічні події геноцидом.
У 2014 президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган вперше приніс співчуття нащадкам вірмен, які загинули на території Османської імперії в роки Першої світової війни, але при цьому піддав критиці владу Вірменії, які, за його словами, перетворюють цю тему в "предмет для політичного конфлікту".