НовиниНевловимі "покемони". Чому на Черкащині рідко карають чиновників-корупціонерів

Невловимі "покемони". Чому на Черкащині рідко карають чиновників-корупціонерів

-

- Advertisment -

Ласі до наживи чиновники на Черкащині не пасуть задніх. Нещодавно Україну сколихнула новина про викриття співробітниками СБУ спільно з Генпрокуратурою голови однієї з сільських рад Черкащини, яка вимагала хабар у сумі 170 тисяч доларів. Крім того, з нею "працював" посередник, який за іронією долі очолює антикорупційну організацію. По суті, за свою "відважність" та "скромність" черкащанка разом зі своїм поплічником потрапили в п’ятірку найбільших хабарників країни з початку року.

Однак всім добре відомо, що в Україні гучні викриття корупціонерів рідко закінчуються перемогою правосуддя, а винуватці виходять чистими із води або відбуваються найлегшими покараннями. Які вони – посадовці-корупціонери та як із ними боротися, vikka.ua дізнавався у місцевих експертів.

Хто і чим "торгує"?

За словами координаторки КМГО "Молода Черкащина" Вікторії Феофілової, корупціонери бувають трьох масштабів. Перші – великі політичні, які або самі мають високі посади (депутати, міністри тощо), або "своїх" людей на таких посадах. Це масштаб корупції, коли інтереси бізнесу лобіюють на рівні законів або державних преференцій.

Другі – корупціонери середніх масштабів, які сидять в органах місцевого самоврядування. Там можна гарненько освоїти бюджет, віддавши підряди "своїм" підприємцям і отримавши відкати. Або діставши для когось ласий шматочок землі.

Треті – дрібні, які беруть у вас гроші за послугу, яку вони і так повинні вам надати, або порушують заради хабара свої інструкції. Наприклад, в лікарні, коли у вас вимагають гроші за користування апаратом, купленим за бюджетні кошти. І боротьба з кожним типом корупції потребує різних підходів, як і покарання за неї має бути різне.

Черкаський журналіст-розслідувач Володимир Лимаренко-Полянський переконаний: в області найбільш "вразливі" до корупції земельні чиновники.

"Згадаймо нещодавні події зі скандальними затриманнями на величезних хабарах керівників місцевих управлінь Держгеокадастру. І що характерно: їх ловлять і ловлять, а вони все беруть і беруть. На місце щойно схопленого на хабарі чиновника приходить наступний, і історія повторюється. "Земельна мафія", вочевидь, безсмертна", – говорить він.

Із тим, що вирішення земельних питань – головний "товар" хабарників, погоджується і колишній начальник обласної міліції та СБУ генерал Микола Каплій.

"У Черкасах найцінніше зараз – земля. Це наяву показує і нещодавній випадок із сільським головою Свидівка. Раніше люди торгували металом, вирізали потужні підприємства. Зараз залишилося торгувати землею, і кожен хоче на цьому заробити. А починається це все з органів місцевого самоврядування", – зазначає він.

За його словами, на рівні області корупційно вразливих гілок влади дуже багато, починаючи з місцевого самоврядування і закінчуючи обласною адміністрацією, прокуратурою, судами, в тому числі й поліцією.

"Що б мені не казали, що там проводять реформи. Поки що це не реформи, а розвалювання систем", – вважає Микола Каплій.

Досягнення чи піар?

Із реформою правоохоронної системи в країні вже стали звичними резонансні справи, обшуки та арешти в робочих кабінетах. Про що насправді свідчить така активізація роботи спецслужб, прокуратури та поліції? Чи це піар, чи гідна робота правоохоронців, чи навпаки сумна статистика, яка свідчить про зростання рівня корупції?

"Однозначно корупціонерів більше не стало, просто зараз ми маємо змогу більше про них чути. Це відбувається, по-перше, завдяки відкритості інформації, яка тепер доступна кожному громадянину: відкриті майнові реєстри, вісних державних закупівель, публікація рішень органів місцевого самоврядування і судових рішень, закон про публічну інформацію тощо", – каже Вікторія Феофілова.

За її словами, маючи "час і натхнення", можна відстежити будь-якого чиновника і будь-який орган, особливо якщо це стосується використання бюджетних коштів. Але на все це інформаційне багатство потрібні руки й голови.

"Тому, по-друге, ця хвиля корупційних викриттів напряму пов’язана із активізацією громадянського суспільства. Багато організацій і просто активістів, волонтерів намагаються слідкувати за "руками" чиновників. Велика заслуга в цьому і ЗМІ: стало в десятки разів більше журналістських розслідувань. Тому й складається враження, що корупція захлиснула Україну. Насправді вона була і раніше, просто про неї менше розповідали", – стверджує вона.

Разом з тим, Володимир Лимаренко-Полянський переконаний: збільшення кількості гучних корупційних викриттів, швидше за все, просто піар. Адже він зараз дуже потрібний владі, щоб при реальному розквіті корупції у небачених досі масштабах показувати потужну і героїчну боротьбу із нею.

Частково погоджується із такою думкою і генерал Микола Каплій. За його словами, багато гучних справ після того, як прогримлять у засобах масової інформації, просто "розвалюються" на очах.

"Гучних викриттів багато, а чим вони закінчились? Хоч одного покарали? Де результат? Кого тільки не затримували, і прямо в Кабміні кайданки одягали, і на кордоні ловили. Але поки дадуть згоду на арешт, людина зникає за кордоном або ще десь. І покарати їх не здатні не лише суди, а правоохоронна система в цілому. Для цього є певні засоби, оперативна робота, які просто умисно нівелюються", – впевнений генерал.

Як приборкати "покемонів"

Окрім роботи правоохоронних структур, є й інші методи впливу на посадовців, аби тим не кортіло незаконно збагатитися. Це і система "Прозоро", яка дозволяє проконтролювати використання бюджетних коштів. І об’єднання територіальних громад, а відповідно й спільний розподіл бюджетів.

На думку Вікторії Феофілової, в першу чергу це активність місцевої громади. Наприклад, жителі села мають цікавитися, кому і на яких умовах відводять землі громади. І головне – мають думати, кого обирають.

Володимир Лимаренко-Полянський додає: дієвим способом контролю було б запровадження повного декларування доходів і особливо витрат чиновників, членів їхніх сімей та родичів, навіть далеких.

А от Микола Каплій дає песимістичні прогнози: іншими засобами посилити "відлов" корупціонерів не вийде, адже чимало громадських організацій, які заявляють себе "великими" активістами, насправді на когось працюють і самі нерідко займаються корупцією. Знов-таки, про це свідчить випадок із головою Свидівоцької сільради та її спільником – активістом-антикорупціонером…

Як повідомляв сайт vikka.ua, черкаського правоохоронця спіймали на гарячому під час отримання хабара.

0 0 голосів
Рейтинг статті
Підписатися
Повідомте про
guest
0 Коментарі
найдавніші
найновіші більшість голосували
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Вікка
Віккаhttp://www.vikka.ua
Ми інформуємо населення про події в місті, області, країні, світі.
- Advertisement -

У Черкасах тривають роботи з ліквідації ожеледиці та прибирання снігу (ФОТО)

Комунальники розпочали боротьбу з наслідками ожеледиці о 3:00 ночі. Про це повідомляють на фейсбук-сторінці КП "ЧЕЛУАШ". Працівники підприємства активно займаються...

На Черкащині очікується хмарна та сніжна погода

Після відходу південного циклону, який приніс значні опади у вигляді дощу, на території Черкащини встановилася зимова погода з невеликим...

Цікаве:

Полична чи підлогова: яку акустичну систему вибрати для домашнього користування

Прослуховування музики та перегляд фільмів вдома — заняття приємні,...

Як обладнання для будівництва Karcher забезпечує чистоту майданчика та продуктивність робіт

На будівельному майданчику чистота та ефективність — це не...
- Advertisement -

ЧитайтеТАКОЖ
Рекомендовано для Вас

0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x