У вихідний день на узбережжі Дніпра біля Долини Троянд людно. Сюди приходять прогулятися, а також зробити гарне фото. Фотографуючись біля залишківу давніх споруд, не всі черкащани знають, яка історія за ними ховається. Інформує власкор ВІККА.
Юлія і Саша зізнаються, почуваються біля водойми спокійно і затишно.
Взимку вода відійшла і стали виднітися залишки споруд. Біля них активно фотографуються. Кажуть, прочитали про це місце у соцмережах. Там же і дізналися, що це ніби-то мала бути основа для мосту.
ГЕННАДІЙ
Це, я так розумію, бик для мосту був мабуть. Там іще один далі такий є.
ОЛЕГ
Я знаю, що тут пробували будувати міст. А я сам із Сєвєродонецька, а зараз в Ірпіні живемо, а приїхали до дітей. Переселенці. І пляжі тут гарні, і місто гарне. Подобається. У нас теж було гарно, але зараз ніяк.
То чи справді це частина мосту? Ключ до відповіді – за вітриною в археологічному музеї Черкас. Це – гудзики, виготовлені з мушель молюска беззубки.
Ще у 80-ті роки, коли Долини Троянд не було, археологи виявили тут місце розміщення майстерні гудзиків.
МИХАЙЛО СИВОЛАП, ДИРЕКТОР ЧЕРКАСЬКОГО АРХЕОЛОГІЧНОГО МУЗЕЮ СЕРЕДНЬОЇ НАДДНІПРЯНЩИНИ
Водою змивало пісок, і ми помітили навіть підмурівки цієї майстерні. Приміщення типу бараку, довжиною типу бараку довжиною до 30 метрів, завширшки не більше 10 метрів, от якраз його внутрішня частина була заповнена браком і відходами виробництва цієї гудзикової майстерні.
Майстерня існувала від кінця 19 століття до кінця 50-х років.Подібні майстерні не були рідкістю. Як правило, чисті мушлі беззубки збирали діти. За мішок їм платили 5 копійок. Майстри, часто це були незрячі люди, спеціальним інструментом вирізали 1-2 кружечки із половинки мушлі і потім формували гудзик. Таких виробів, різних за розміром, формою та кількістю отворів, знайшли тут безліч.
МИХАЙЛО СИВОЛАП, ДИРЕКТОР ЧЕРКАСЬКОГО АРХЕОЛОГІЧНОГО МУЗЕЮ СЕРЕДНЬОЇ НАДДНІПРЯНЩИНИ
Але скільки б ми їх не збирали, ми не знайшли жодного цілого. Причина дуже проста: всі вони були на продаж, а ті, що були з дефектами, майстри просто кидали собі під ноги і вся підлога цієї майстерні була встелена товстим шаром як відбракованих гудзиків, так і ось таких, бачте, мушлі.
З часом рукотворні гудзики витіснив пластик. А від фабрики черкасцям лишилися музейні експонати і фотозона біля Дніпра.
Олеся ОМЕЛЬЧЕНКО, Іван ДУДА, Павло ОБОЛЕВИЧ, ТЕЛЕКАНАЛ ВІККА