13-14 серпня у селі Моринці, що на Черкащині, вже втретє відбудеться фестиваль "Ше.Fest", інформує "Свобода". Там, на малій батьківщині Шевченка, організатори пропонують пошукати шляху до нового, не академічно-портретного Кобзаря. Про традиції фесту та його цьогорічні особливості розповідає його прес-секретар Лариса Лавренчук.
– Ідея саме такого фестивалю, – розповідає Лариса, – виникла в контексті святкування двохсотріччя Шевченка 2014 року. То був постмайданівський період, якраз почалася війна, і не вистачало такої події, яка давала б неформальне поняття про Шевченка, робила б його близьким та актуальним. Бо, хоч як прикро, але більшість учнів після шкільної програми не дуже захоплюються Шевченком. А от "Ше.Fest" – саме така подія, яка мала б спонукати до пошуку того іншого Шевченка.
– Попередні два роки ми проводили фестиваль у самому центрі Моринців, у місцевому будинку культури відбувалися кінопокази і театральні постановки, а в парку поруч була Просвітницька галявина, стояли координаційні намети тощо. А от цього року переїжджаємо на поле перед селом, там вистачить місця для більшої кількості гостей. Та територія є ще й природно обгороджена. Це допоможе нам зробити платний вхід. Перші сто квитків ми продамо за 100 гривень, а далі будуть дорожчі. Запровадили цього року платний вхід не тому, що хочемо заробити. Навпаки, ми, коли говорити про гроші, тільки втрачаємо в цій роботі, бо культура – далеко не завжди прибуткова справа. Ми в оргкомітеті працюємо на волонтерських засадах, і за таким же принципом набираємо групи помічників. А грішми за квитки хочемо покрити частину витрат.
Традиційно в межах фестивалю діятимуть музична сцена, Просвітницька галявина, майстер-класи, ярмарок майстрів, дитячий майданчик. Участь у події візьмуть провідні українські музичні гурти, знані поети, письменники, художники. До "Ше.Fest'у" залучаються тільки україномовні виконавці, адже однією з цілей заходу є популяризація власне української музики.
– Коли ми вперше організовували фестиваль, оргкомітет перед учасниками (музичними гуртами й виконавцями) ставив умову – виконання пісні на слова Шевченка, – говорить пані Лариса. – Вже торік ми фактично робили конкурс між охочими заспівати на слова поета. Оскільки участь беруть різножанрові гурти, навіть реп-колективи, то різне звучання, різні інтерпретації дають можливість по-новому осмислити Шевченкову творчість.
Наразі тривають перемовини щодо музичних гуртів, котрі будуть учасниками фестивалю. Музична сцена почне працювати ввечері, але музику на "Ше.Fest'і" цього року можна буде почути й протягом дня – на Просвітницькій галявині, де гурти співатимуть поміж розповідями лекторів.
На тій самій Просвітницькій галявині поміж лекціями буде і традиційний поетичний "поєдинок" – це коли поети змагаються у читанні віршів: і Шевченкових, і своїх. Переможця визначають за реакцією аудиторії, і він отримує нагороду – теж пов'язану з Шевченком. Особливістю цьогорічної Просвітницької галявини буде те, що один день буде присвячений темі "Жінки Шевченка", а другий – "Чоловіки Шевченка". З жінками усе зрозуміло, щодо чоловіків, то йтиметься про тих людей, що відіграли важливу роль у житті поета, про його друзів тощо. Тобто лекції допоможуть побачити Шевченка з погляду простого, людського. Планується запросити більше шевченкознавців на Просвітницьку галявину, які на науковому рівні володіють темою і водночас уміють її цікаво і свіжо подати. Одним з лекторів буде Сашко Лірник – він традиційний учасник.
-Щороку ми залучаємо до фестивалю й сучасних художників, оскільки й Шевченко був художником, і то одним з найкращих в Україні, – розповідає Лариса Лавренчук. – Завдяки таким митцям, як Андрій Ярмоленко, Дмитро Ільницький, Валерій Франчук, Юрій Шаповал та інші, ми побачили ще й візуально дуже різного Шевченка, у нових несподіваних іпостасях: то він з коктейлями молотова, то з арафаткою, то зі зброєю, то він автостопом їде на Москву.
Ще одна особливість фестивалю – благодійність. Збиратимуть гроші на допомогу військовим, а торік ще й запрошували бійців: вони читали лекції і проводили вишколи.
– Найскладніше питання з фінансуванням. Є люди, друзі фестивалю, які щороку допомагають, повідомляє Лариса Лавренчук. – Це і митці, і представники місцевої громади, політики, зокрема ж свободівці Черкащини, наприклад Юрко Ботнар (керівник Служби молодіжної політики ВО "Свобода"). Свободівець Олександр Мирний торік допоміг з грішми, а Олег Гелевей – з друкованою продукцією. Торік ми і "Спільнокошт" (механізм колективного фінансування проектів на українській платформі соціальних інновацій) залучили. Щоправда, назбирати потрібну суму було трохи тяжко. А от цього року ми поставили трохи меншу суму, і вже вдалося назбирати дві третини. Звичайно, багато роботи лягає на плечі волонтерів, тому я, користаючись нагодою, закликаю охочих зголошуватися – з нами пізнавати Шевченка буде весело.
Як повідомляв сайт vikka.ua, Черкаси зустріли фестиваль східних бойових мистецтв.