МОЗ опублікував наказ, яким дозволив американцям, шведам і французам випробувати ліки на українцях. Ця практика існує давно, але раніше за участь в експериментах платили. А зараз бажаючих брати участь в дослідженнях забезпечують тільки аналізами і таксі до лікарні, повідомляють "Вести".
Експерти кажуть: для більшості українців дослідження стають єдиним способом отримати якісний препарат і увагу лікаря.
Так, американські ліки від шизофренії будуть тестувати в черкаській психоневрологічній лікарні.
Чиновники дозволили протестувати американський препарат на хворих на ревматоїдний артрит в Харківській міській лікарні №8, Запорізькій обласній лікарні, Полтавської лікарні ім. Скліфосовського, Київському інституті ім. Стражеско і Олександрівської лікарні.
Американські ліки від шизофренії будуть обкатувати в черкаській, київської, херсонської, вінницької психоневрологічних лікарнях. Американський фармвиробник Pfizer і французька фірма AB Science протестують ліки на онкохворих на базі криворізького, львівського, чернівецького диспансерів.
А медпрепарат виробництва США для хворих на пневмонію – в київській лікарні №17 та харківської лікарні №13. Ефективність нового препарату для лікування легеневих хвороб шведська фармакологічна компанія AstraZeneca перевірить в харківській лікарні №13, сумський №1, житомирської №1, Полтавської ім. Скліфосовського.
Як розповіла лікар одного зі столичних медзакладів, спочатку дію нових ліків перевірять на тварин. Потім починаються клінічні дослідження, які діляться на чотири фази.
"На першому і другому етапах в них беруть участь здорові люди, щоб з'ясувати побічні ефекти ліків. Звичайно, це великий збиток для здоров'я, але люди йдуть на це заради великих гонорарів від фармвиробників. Ще пару років тому винагороду досягало 1 тисячі доларів. Але зараз в Україні проводять тільки третю і четверту фази тестування. Мета – з'ясувати, як діє ліки на основну хворобу, тому його виписують тільки хворим", – пояснила лікар.
У наказі йдеться, що клінічні випробування в Україні будуть проходити 96 найменувань ліків. Всього було 98 запитів, але два відхилили – ліки від псоріазу та дитячий препарат для лікування депресій.
Як повідомляв сайт vikka.ua, черкаські медики відмовляються від "живих" черг.