додому Новини Місія можлива. Прогулянка черкащанина з сином закінчилась екопроектом для всього міста

Місія можлива. Прогулянка черкащанина з сином закінчилась екопроектом для всього міста

0

Одного разу два хлопця вирішили витратити свої кошти не на нові телефони, а на встановлення контейнерів для збору використаних батарейок та енергозберігаючих люмінесцентних лампочок. Через кілька тижнів після цього вони перемогли в черкаському екологічному фестивалі. До них долучилися десятки людей і тепер навіть місцеві політики охоче пропонують їм свою допомогу.

Цей матеріал міг бути не надрукований. Він не про війну, політику чи кримінал, не про спортивні досягнення, не про катастрофи чи соціально важливі події. Ця історія про те, як людина безкорисно змінює середовище навколо себе на краще, бо їй це подобається. А ще це історія про чотирирічного малюка, що однією фразою змінив світогляд свого батька.

"Вів сина у дитсадок. Увагу привернула малесенька батарейка з наручного годинника, що просто лежала на землі. Я підняв її, роздивився і поклав у кишеню. На що мій чотирирічний Владислав обурився. Став мені дорікати, що так робити неможна, що батарейки шкідливі для людей та природи", – розповідає Віктор Коваленко. Він зізнається, що саме тоді для нього і настав момент істини. Молодого підприємця здивувало, що його дитина знає такі елементарні речі, а він над цим не замислювався.

Так з`явилася ідея встановити коробку для збору використаних батарейок та лампочок у ОСББ, де мешкає Віктор. Облаштовували місце збору разом із сином. Малий допомагав батьку тримати перфоратор, кріпити коробку.

Потім до ідеї долучився колега та друг Віктора Микола Шемігон. Разом вони встановили 4 пункти прийому. Поки займались цим, поцікавились, де зазвичай утилізуються зібрані в Черкасах подібні небезпечні відходи. Виявилося – ніде.

"А це дійсно актуальна проблема", – зазначають друзі і пояснюють, що зазвичай люди викидають ці предмети на смітник і не замислюються над тим, що буде далі. А між тим, шкоду від таких дій можна порівняти буквально із бомбою сповільненої дії. Адже, потрапивши в землю, одна пальчикова батарейка здатна забруднити 400 л води або 20 кв. м ґрунту. Не менш шкідливими для довкілля є лампи денного освітлення. Одна лампочка містить від 20 до 500 міліграм ртуті.

 "Проблема не в тому, щоб встановити чи зібрати. Головне – довезти до переробного підприємства. Ми навіть поспілкувалися з тими людьми, хто займається цим у місті. Курсує від облради машина, яка за графіком збирає у населення небезпечні відходи. Вони кажуть, що складають їх, а потім будуть відправляти. Але приймати в них будуть тільки від скількох-то тон. До цього все просто лежить на складах і скільки пролежить невідомо", – розповідає Віктор Коваленко.

Починаючі активісти намагаються кожен день відкрити по одному прийомному пункту. Зараз таких до десяти і поки здебільшого в магазинах. По одному пункту розміщено в коворкінг-центрі Talent HUB, в обласному управлінні міліції. Є домовленість про встановлення контейнеру з Третьою міською лікарнею. Закликати збирати батарейки та лампи денного освітлення будуть і в Черкаській спілці ветеранів Афганістану. Також на своїх зборах 200 ОСББ Черкас виявили згоду розмістити в себе такі контейнери.

"У нас є вихід на Дніпропетровський завод-переробник. Зараз нам допомагають домовлятися, щоб можна було відправляти туди небезпечні відходи невеликими партіями – десь по 100 кг", – ділиться Віктор Коваленко.

Активісти зізнаються, що згодні прийняти будь-яку допомогу та підтримку зі сторони: будь то влада, партії, активні люди. "Нам все одно, хто до нас долучається. Головне – результат. При цьому ми не добиваємося того, щоб люди одразу переключились на екологічне мислення – стали завзятими. Достатньо того, що ми можемо донести до них усвідомлення того, що екологія дуже легко псується і занадто важко все буде все відновити", – зазначає активіст і сам дивується, як легко все виходить і як жваво до їхньої ініціативи долучаються охочі.

"На днях ми брали участь у "Грін фесті", виграли з Миколою велосипед. Тепер на ньому їздимо забирати невеликі партії лампочок та батарейок. Тільки що повернувся з інспектуванню берегів Дніпра. Знайшов великі скопища пластикових пляшок. Вони потрібні на проведення фестивалю", – розповідає Віктор та пояснює, що пластик хочуть здати, щоб провести фестиваль "Ukrainian Tekno Family".

Його організатори звернулись за допомогою. Сказали: "зривається проведення музичного фестивалю європейської музики". Піднесені успіхами власного проекту Віктор та Микола долучилися і до цієї ініціативи. Знайшлося ще близько трьох десятків небайдужих. За підрахунками активістів, зібрати треба десь 100 кг пластику – 200-300 мішків.

За словами Віктора, як тільки вони почали збирати пластикове сміття, деякі громадські організації одразу запропонували допомогу: хто спеціальні мішки приніс, хтось надав граблі для зручності. "А коли почули, для чого ми цим займаємось, та не беремо до уваги політику, то підняли ціну прийому пластику для нас аж на 40 %. Цікаво, це вибори так діють? Сподіваюсь, що ні", – написав у соцмережі Віктор Коваленко.

Галина Кобзар, vikka.ua

БЕЗ КОМЕНТАРІВ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Exit mobile version