Якщо вирощувати горіховий сад і терпляче доглядати за ним, це дозволить заробити гідну пенсію. Про це написала журналістка Ярослава Тимощук для "Тексти.org", повідомляє "Обозреватель".
"Середня пенсія в Україні складає приблизно 80 доларів. Без радикального росту економіки та населення набагато більшою вона не стане. Тож українці передпенсійного віку думають, як забезпечити дохідний і малотрудоємний бізнес на старість. І рішення приходить саме собою: горіхи", – розповіла вона.
Автор зазначила, щоб організувати середній бізнес з продажу горіхів, потрібно засадити ними мінімум гектар землі.
"Від продажу "метеликів", тобто акуратно розлущених горіхів, з такої ділянки можна вторгувати від 15 до 20 тисяч гривень. Заробленого вистачає на так звану "горіхову субсидію", тобто, сплату комунальних послуг, і навіть на не велику сільськогосподарську техніку", – підкреслила Тимощук.
Вона також розповіла історію Сергія Ткаченка з Черкаської області, яка сталася 20 років тому. Чоловік замість породистої кози купив 2 десятка горіхів сорту "Іван Багряний" – низькорослі і скороплідні. По висоті досягають 5 метрів, а перші плоди дають на третій рік. Ткаченко поділився половиною з кумом, а свою частку висадив на батьківській ділянці. Навесні зазеленіло три дерева, а перші плоди з'явилися на третю осінь.
"Із зібраного врожаю людина заклала ще один сад низькорослих горіхів на 10 сотках на ділянці під Корсунем. Потрудитися треба було в перші три роки: малим горіхам слід сформувати крони, регулярно поливати, прополювати. Коли ж коріння розростеться, дерево діставатиме вологу з глибин – тоді можна обійтися без поливання. Далі український чорнозем зробить своє", – йдеться в матеріалі.
Він розповів, що потрібно висівати сто горіхів за 10-20 сантиметрів один від одного. У перший рік пагони піднімаються, на другий вже є кілька майбутніх горіхів, а на третій – їх пора пересаджувати на велику площу, тому потрібно засаджувати гектар – 400-500 дерев. На сьомий-восьмий рік можна отримати один кг з дерева – з гектару близько 500 кг.
Дерево буде давати плодів більше з віком. З 12-річних – можна розраховувати на 2 тонни врожаю, з 20-річних – 15 тонн.
Прибуток становитиме 12-15 тисяч гривень. Чоловік продає горіхи по 150 гривень за кілограм лущених.
"На битих горіхах народ трохи рятується. На продукти, ліки і комуналку вистачить. За день можна 8 кілограмів набити. Дивишся телевізор і клацаєш. Є підприємливі, які наймають людей, щоб ті побили їм горіхи. Вистачає і за роботу заплатити, і собі прибуток зі зданого отримати. Але тоді вже не скупникам треба здавати, а самим на оптові точки відвозити", – розповів Ткаченко.
Як повідомляв сайт vikka.ua, на Черкащині прогнозують незначне похолодання.