За січень 2018 року вартість кожного літра пального на АЗС Черкаської області зросла на 2-4 гривні. Такі дані моніторингу цін порталу "Все АЗС". На що вплине таке стрімке подорожчання та чи очікувати його продовження у майбутньому – дізнавався сайт vikka.ua.
Середня ціна бензину марки А-92 на черкаських АЗС 1 січня становила 25,24 грн/л, 31 січня – 29,89 грн/л. А-95 за місяць подорожчав з 28,85 грн/л до 30,59 грн/л, а дизпаливо – з 26,24 грн/л до 28,59 грн/л.
Таким чином, ціна дизельного пального у преміальних мережах автозаправних станцій вперше перевищила позначку в 30 грн/л.
Генеральний директор консалтингової групи "А-95" Сергій Куюн пояснює: ціноріст спричинений ослабленням курсу гривні і зростанням світових цін на вуглеводні ресурси, які вже практично вичерпані.
За його словами, якщо АЗС середнього цінового сегменту підняли ціни поступово на 2 гривні за літр, то преміальні мережі реагують на зовнішню кон'юнктуру більш чутливо, тому там ціни зросли в середньому на 3 гривні за літр.
"Верхній поріг цін уже навряд чи зросте, а от нижній, імовірно, подорожчає вже днями на 30-40 копійок за літр", – пояснює експерт.
Сергій Куюн каже, що світові аналітики чекають на зниження, хоча вони і зростання такого не чекали. Багато чого залежатиме від курсу валют. Наразі трейдери чекають зниження і цін, і курсу не менше за інших. Мовляв, вони матимуть стабільний заробіток як при ціні 30 грн/л, так і 20 грн/л. При тому, що при ціні в 20 гривень продати можна набагато більше і спокійніше.
Генеральний директор і засновник Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко у свою чергу пояснює, що будь-яке подорожчання палива відбивається на вартості кожного товару окремо. Найбільше подорожчають продукти, які є не дорогими та об’ємними. Це перш за все овочі, тому що вони коштують дешево.
"Найбільше зростання цін на пальне позначиться на аграріях під час посівної, бо сільгоспвиробники витрачають досить багато дизельного палива, – каже Дорошенко. – Якщо провести повний цикл від того, щоб посіяти, зібрати урожай і розвезти його по магазинах, то здорожчання складатиме приблизно до 10 відсотків. Тобто, за рік ми побачимо продукцію явно дорожчу".
Проте черкаські автомобілісти вже б’ють на сполох: до купи проблем у житті простого українця, як-от стан доріг, рівень зарплат і пенсій тощо, додалася ще й ця.
Здорожчання палива дуже впливатиме на всіх автомобілістів та суттєво відобразиться на сімейному бюджеті. Це насправді дуже засмучує, – каже керівник ГО "Автоєвросила" Вячеслав Дзюблик. – З таких великих цін на бензин йде досить великий акцизний збір на дороги, а їх по суті і немає. Одні негативні емоції. Тяжко, бо паливо – життєво важливий продукт для українців. Потрібно їздити на роботу, возити дітей в школи та садочки, а це щодня гроші з нашої кишені. Якогось механізму, щоб поповнювати сімейний бюджет, наша держава поки не запропонувала".
Як повідомляв сайт vikka.ua, проїзд у маршрутках із Черкас до Києва різко подорожчав.