А віз і нині там. 21 травня вступили у дію декомунізаційні закони. З місією безповоротно порвати з радянським тоталітарним минулим Черкаська міськрада не впоралалася. Тепер цим питанням опікуватиметься новий міський голова. Якщо ж і він не вкладеться у тримісячний термін, естафету декомунізації перейме голова облдержадміністрації.
21 листопада збіг термін, коли на виконання Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки", Черкаська міська рада мала ухвалити рішення про нові назви вулиць та інших об’єктів топоніміки. Це завдання владці провалили. Тепер новий очільник міста має 3 місці для ухвалення відповідного рішення.
Як розповів кореспонденту vikka.ua секретар топонімічної комсії Олексій Дубовий, для визначення об’єктів, що підлягають перейменуванню у зв’язку з декомунізацією, було створено окрему комісію. Вона визначила 67 вулиць, провулків, узвозів та парку 50-річчя Радянської влади. Тепер працюватиме топонімічна комісія, яка безпосередньо рекомендуватиме, як саме перейменувати ту чи ту вулицю.
"Не все так просто, адже треба врахувати і вагу тої чи іншої історичної постаті чи події. Засідання щодо перейменування досить жваві, для прикладу вул. Котовського пропонують перейменувати на честь Героїв Холодного Яру, Михайла Грушевського, Вільяма Гесте – архітектора, що спроектував більшу частину нинішніх Черкас, Вячеслава Галви – Героя загиблого в зоні АТО, що проживав на цій вулиці", – зазначає Олексій Дубовий.
І якщо перейменування топонімічних об’єктів – це досить затяжний процес, який потребує вивчення походження назв вулиць, провулків чи скверів, то з демонтажем пам’ятників та пам’яних знаків тоталітарного минулого, здавалося б, усе простіше. Проте практика доводить інше.
Відповідно до рішення міськвиконкому від 4 вересня у Черкасах передбачено сім об’єктів, які підлягають демонтажу, а саме:
1. Пам’ятний знак на честь загиблих чекістів та працівників міліції.
2. Пам’ятний знак на честь М. Ф. Ватутіна.
3. Меморіальна дошка М. В. Струтинському.
4. Пам’ятні дошки на честь створення на тютюновій фабриці першої в Черкасах організації РСДРП, яка очолила революційний рух робітників міста у 1905 році.
5. Пам’ятний знак (вхід до парку 50-річчя Радянської влади з вулиці Пальохи).
6. Меморіальна дошка В. В. Воровському (3 корпус ЧНУ).
Владці спромоглися прибрати лише дошку на корпусі ЧНУ. Що ж до демонтажу інших об’єктів, то процес завис через виділення фінансування. Відповідно до рішення міськвиконкому, це завдання покладалося на департамент архітектури, містобудування та інспектування, який у двотижневий термін мав визначити обсяги необхідного фінансування робіт з демонтажу та підготувати відповідні проекти рішень. Однак про таке рішення директору департаменту Артуру Савіну нічого не відомо. За його словами, перелік об’єктів, які підлягають демонтажу, ще вивчається. Схоже, у владних кабінетах проблема з комунікацією.