Підприємства черкаський "Азот", а також "Рівнеазот", контрольовані компанією Ostchem Дмитра Фірташа, отримали листи від "Нафтогазу України" з вимогою самостійно відключитися від системи газопостачання. Інакше 28 листопада газові служби перекриють їм вентиль примусово. Цю інформацію підтверджують на обох підприємствах. Про це пише видання "Капитал".
Президент Союзу хіміків Олексій Голубов обурений тим, що відбувається.
"Ми направили прем'єр-міністру Арсенію Яценюку п'ять листів, в яких звертали його увагу на те, що примусове відключення хімзаводів від поставок газу економічно збиткове як для хімгалузі, так і для агропромислового комплексу, якому доведеться шукати додатково сотні мільйонів доларів для того, щоб забезпечити себе зарубіжними добривами напередодні весняної посівної, – говорить Голубов.
На його думку, примусове відключення хімпідприємств від газопостачання може мати й екологічні наслідки для регіонів, в яких вони знаходяться.
"Різка зупинка подачі газу на підприємство може викликати перегрів печі риформінгу, що призведе до вибуху. Це може обернутися екологічною катастрофою, враховуючи клас небезпеки аміачного виробництва", – застерігає президент Союзу хіміків.
Хіміки розповідають, що після відновлення поставок газу на запуск одного агрегату потрібні десятки мільйонів гривень. А таких агрегатів у черкаського "Азоту" три, у "Рівнеазоту" – два. Заводам знадобляться додаткові обсяги так званого технологічного газу, щоб "розігнати" їх. Причому з цього газу продукція не отримають. Гроші доведеться закласти в і без того не найнижчу собівартість добрив.
Глава Міненерговугілля Юрій Продан припустив у розмові з "Капіталом", що фірташевських хімікам дозволять отримувати природний газ тоді, коли вони укладуть з монополістом договори на поставку.
"Думаю, якщо хімпідприємства 1 грудня укладуть контракти з "Нафтогазом", вони отримають газ", – сказав міністр.