Громадяни України стали більш нещасними за останній рік. LB.ua вивчив, де найшвидше зростають ціни і безробіття, і як показники змінилися за рік. Черкащина потрапила на карту із середнім показником "нещастя" – 12,9 пунктів.
Статистичні відомства щомісяця публікують величезну кількість інформації, більшість з якої не становить інтерес для звичайної людини. Однак серед низки нудних цифр є два статистичні показники, які турбують, напевно, кожного – це швидкість росту цін (інфляція) і безробіття.
Ґрунтуючись на цьому, близько 40 років тому американський економіст Артур Окун припустив: де швидше зростають ціни і де найскладніше з роботою, там і живеться найгірше. І запропонував розрахувати Індекс нещастя, просто склавши ці два показники.
Цей Індекс мав і практичне застосування. Артур Окун працював радником 36-го президента США Ліндона Джонсона і керував Радою економічних консультантів при Білому Домі. Індекс нещастя дозволяв на швидку руку оцінити зміну якості життя в країні в цілому і в окремих штатах.
LB.ua вперше використав методику Окуна в січні і підрахував Індекс нещастя українських регіонів за 2013 рік. Тепер ми публікуємо дані за перший квартал 2014 в порівнянні з таким же періодом 2013 року. Ми використовували рівень безробіття, підрахований Держстатом за методологією Міжнародної організації праці, і рівень інфляції (по окупованих регіонах Крим і Севастополь – оцінний).
Що змінилося за рік
Дані статистики невтішні: ситуація погіршилася, причому дуже. У середньому в Україні рівень безробіття склав 9,5%, інфляції – 2,8%, а індекс нещастя (9,5 + 2,8) – 12,6 пунктів.
Торік безробіття було на рівні 9 %, а ціни навіть упали на 0,1 % (у країні була дефляція), тобто "індекс нещастя" дорівнював 8,9 пунктам. За минулий рік цей показник зріс більш ніж на 40 %, причому економічна криза у вигляді скорочення робочих місць позначилася на ньому менше, ніж обвал гривні, що спровокував перегляд цін практично на всі товари.
За рік ситуація з роботою і цінами погіршилася у всіх регіонах. Найменше постраждали Чернівецька, Черкаська та Донецька області. Індекс нещастя за рік тут виріс приблизно на третину. А от у Києві та Севастополі зафіксували погіршення Індексу нещастя – він просів відразу на 66-68 %.
Найщасливіші і нещасні
Самими нещасливими, судячи зі статистики, повинні бути жителі Чернігівської і Рівненської областей (по 14,8 пунктів). Кепсько і з ситуацією і в Тернопільській області (14,7). У цих регіонах досить швидке зростання цін накладається на дуже високий рівень безробіття.
З іншого боку, найбільш щасливими можуть вважатися одесити (10,3 пунктів) і кримчани (10,4 пункту) – більшу частину першого кварталу регіон був під українським управлінням. Дніпропетровська область (10,8 пунктів) теж опинилася в трійці лідерів: при досить високій інфляції (3,1 %) регіон може похвалитися порівняно низьким рівнем безробіття (7,7 %), до того ж практично не змінилися за рік.
Раніше серед "щасливчиків" першою була столиця, проте найвища серед усіх регіонів інфляція на початку цього року сильно засмутила киян і опустила місто на четверте місце за Індексом нещастя (10,9 пунктів). У Дніпропетровську живеться трішки щасливіше, ніж в українській столиці.