За календарем ще зима, а на Черкащині вже розпочався сезон садово-городніх робіт. Дачники, господарі городів та фермери на старті їх найактивнішої фази. Готують ґрунт, підрізають дерева, оновлюють садово-городній інвентар та вишиковуються в чергу за насінням та добривами. Найспритніші вже навіть висаджують на підвіконнях розсаду солодкого перцю та ранньої капусти. Про це сайту vikka.ua повідомив власник одного з черкаських магазинів з продажу насіння та добрив Олег Драчук.
"Люди почали висаджувати солодкий перець, бо він довго росте, та ранню капусту. У кого є опалювані теплиці, то там вже через 1-2 тижні можна висаджувати огірки, помідори, перець", – зазначає черкащанин.
Зараз, за його словами, на часі обрізка дерев, прищеплення, весняна обробка ґрунту.
В магазині Олега Драчука справжній натовп. Люди беруть насіння моркви, баклажанів, ранніх кавунів, кабачків, гарбузів, кукурудзи, буряків. Покупці – здебільшого жінки, зі знанням справи запитують про продукцію та просять давати їм сорти насіння голландського походження. Дехто цікавиться гербіцидами, добривами, фарбою для дерев, землею для розсади.
Олег Драчук з дружиною Наталею спритно відпускають товар та за потреби консультують. "Таке добриво є, але це – вчорашній день. Візьміть краще оце, тут і ціна нормальна", – відповідає продавець на запитання бабусі. Через секунду він вже розповідає наступній покупчині, на якій відстані одна від одної краще садити цибулю тиканку.
"Зараз найактивніше беруть насіння. Потім буде попит на добрива, а згодом – на засоби захисту від шкідників", – розповідає Олег Драчук та каже, що серед насіння української селекції найбільш ходовий ранній солодкий перець "Білозерка" та товстостінні сорти перцю "Богдан" та "Анастасія".
Подружжя Гульнари та Андрія Сидіних із Золотоноші як ніхто знають, коли та що саджати. Зараз вони цікавляться землею та устаткуванням для вирощування розсади. Близько 10 років їхня сім’я займається вирощуванням тепличних овочів. У господарстві золотонісців 2 теплиці по 3 сотки та вісім теплиць поменше. "Завтра почнемо садити розсаду. У нас теплиці з підігрівом. Вирощуємо огірки, помідори, капусту, баклажани, перець. Беремо тільки голландські сорти. Якось протягом двох років спробували вирощувати українські – більше їх не беремо", – каже жінка.
За словами Гульнари Сидіної, в цьому році їх затрати на теплицю виросли на 20-30%, тож ціна на розсаду, яку вони планують продавати навесні виросте на 1-2 гривні.
"Цибулю можна саджати, як тільки зійшов сніг", – каже продавець Сергій Коломієць.
Його сусід по ряду Віталій цього разу виніс на продаж саджанці декоративних дерев. Серед його товару сосна гірська, вузькопірамідальна смерека, корейська піхта, канадська ялинка та плакуча декоративна козяча верба. "Плодові дерева можна саджати вже зараз, але поки що попиту на них немає. Винесу саджанці на продаж десь після 8-го березня", – розповідає він.
В авангарді садово-городніх робіт Черкащини екс-голова Черкаської обласної ради Валентина Коваленко. Політична діячка відома своєю любов’ю до праці на землі. Наразі у її родини два городи: 22 сотки та 12 соток, є теплиці. Про це вона розповіла сайту vikka.ua. "У мене відчуття весни з’явилося ще місяць тому. Вже два тижні, як я купила всю можливу розсаду, 2 кілограми цибулі тиканки. Вже посіяла перець, баклажани, ранні огірки. Також посадила у горщиках розсаду найбільш ранніх квітів: айстр, петуній", – розповідає Валентина Коваленко.
Крім того, політик поділилась спогадами та враженнями, які залишились у неї від її бабусі. Та дуже дбайливо ставилася до насіння. "Кожна рослина, кожен овоч і фрукт має відчути, що його плекали, що його ростили на користь для людей. Ось така філософія сільської людини", – каже Валентина Коваленко.
Як повідомляв сайт vikka.ua, місятнин удома вирощує екзотичні фрукти.
Галина Кобзар