Кальяни стали трендом 2015 року. Фундація "Паритет" та Коаліція "За вільну від тютюнового диму Україну" до третьої річниці дії закону про заборону куріння в приміщеннях закладів ресторанного господарства розповіли про результати моніторингу виконання закону.
"Це уже четвертий моніторинг, який ми проводимо в Україні. Цьогорічним сюрпризом виявилося те, що наразі дуже багато закладів дозволяють курити у себе кальян. Це близько 14 % по Україні. Якщо раніше лідерами були цигарки, то зараз кальяни стали трендом 2015 року", – говорить представниця Всеукраїнської коаліції "За вільну від тютюнового диму Україну" Мілія Олефір.
Подібна тенденція простежується і в Черкасах. У нашому місті активісти перевірили близько п’ятдесяти закладів, це практично усі кафе, бари та ресторани. Якщо першого року, коли почав діяти закон, наше місто дотримувалося його на сто відсотків, то цьогоріч були зафіксовані порушення.
"За час поки діяв мораторій на перевірки Інспекцій з питань захисту прав споживачів у нас з’явилися кальянні. Було виявлено п’ять таких закладів. Кальян дозволений у приміщеннях, де є вихід на літню терасу, однак наші заклади знаходяться або ж у підвальних приміщеннях, або там, де тераси немає. Це є грубим порушенням, а отже всі вони перебувають поза законом. Ми написали відповідні скарги до Інспекції захисту прав споживачів. Вона провела перевірки і всі вони отримали штрафні санкції", – зазначає черкаський монітор Всеукраїнської коаліції "За вільну від тютюнового диму Україну" Сергій Гончар.
Міф про те, що куріння кальяну менш шкідливе, ніж тютюнопаління, розвінчує головний лікар Черкаського обласного центру здоров’я Борис Нескромний.
"Через куріння кальяну людина вживає у десятки разів більше нікотину. Це ще й небезпечно, оскільки кальян є джерелом інфекційних захворювань. Я не повірю, що мундштук для кальяну настільки стерилізують, щоб забезпечити повний захист. Але навіть якщо цих норм дотримуються, то сам вміст судини, а отже і бактерії залишаються. Тому людина наражає себе і на низку інфекційних захворювань, які передаються повітряно-крапельним шляхом. А нам не потрібно забувати, що в Україні епідемія туберкульозу", – пояснює головний лікар.
У разі будь-яких порушень фахівці закликають діяти та писати скарги.
"Якщо ви бачите порушення у закладі, не мовчіть. Це ваше право потурбуватися про своє здоров’я. Попросіть Книгу відгуків і пропозицій, напишіть скаргу. Адміністрація закладу зобов’язана зреагувати та дати пояснення", – наголошує Мілія Олефір.
Щоб заклад перевірили, можна звернутися до Інспекцій з питань захисту прав споживачів. Однак краще одразу писати до Києва. Це значно пришвидшить процедуру, оскільки без команди зі столиці наше регіональне представництво розпочати перевірку не зможе.
Нагадаємо, раніше сайт vakka.ua з'ясовував, де можна придбати найдешевші ліки від грипу.