На останній сесії депутати Черкаської міської ради звернулися до президента України Петра Порошенка з проханням посприяти у звільненні черкаського правозахисника Валерія Макєєва з полону. Валерій Макєєв перебуває в полоні вже 77 днів. Нині він у Луганську. У полоні сепаратистів він пережив інфаркт. Валерія називають "політичним в’язнем". СБУ і правоохоронці переконують, що перемовини про визволення Валерія тривають.
Волонтер "Православної служби тилу"
Валерій Макєєв почав займатися волонтерством з того періоду, коли російські війська увійшли в Крим. Він став одним з організаторів православного "Автомайдану". Разом з владикою Іоаном та кількома священниками Української православної церкви Київського патріархату їздив в Чонгар до наших прикордонників. Він не любив назву "Православний автомайдан", бо вважав, що правильним буде – "Православна служба тилу". Увесь свій час приділяв збиранню продуктів, речей для наших військових.
– Пригадую, як зайшов в "Грандмаркет" і власник магазину придбав усе, що я йому сказав. Допомагали всі. Хтось багато, хтось мало. Пакували і везли до Херсонської області в Чонгар чи на Арабатську стрілку, – казав тоді Валерій Макєєв.
Згодом він почав допомагати нашим військовим в Донецькій і Луганській областях. Їздив туди щотижня. Відвідував "Азов", "Айдар". Був активним дописувачем у "Фейсбуці", де звітував про свої поїздки.
У полоні переніс інфаркт
До рук сепаратистів Валерій Макєєв потрапив за невідомих обставин. За домовленостями з терористами він їхав в Краснодон обмінювати наших полонених. Під Ровеньками автомобіль зупинили. Валерія Макєєва і харківського журналіста Романа Черемського затримали. Їх помістили в камеру, де Валерій пробув майже 50 діб.
Камера була невеличкою – 30 кв. Там перебувало понад 20 осіб. Більшість місцеві, які вчинили якісь дрібні порушення. Ніхто з них не затримувався більше 15 діб. Валерій та Роман були "політичними". Їх виводили на двір лише один раз на добу – зранку, щоб сходити в туалет.
У полоні Валерій переніс інфаркт. Його доставили в лікарню в Луганську.
– Його забрали в лікарню, на щастя, надали допомогу. Його перевели з Ровеньок у Луганськ. Разом із Романом Черемським. Це харківський журналіст. Роман залишився у цьому підвалі. Умови там які? Теплих речей там, на жаль, не було. Бо він поїхав влітку, коли ще була 30-градусна спека. У футболці і шортах. Щось там мінімальне видали. Якісь там штани, – розповів Володимир Макєєв, син полоненого.
Перемовини щодо звільнення Валерія Макєєва поки що результату не принесли.
Невідомий Макєєв
Народився Валерій Макєєв у Золотоноші, там же і закінчив школу. Навчався в Кіровоградському інституті сільськогосподарського машинобудування. Свій трудовий шлях розпочав на черкаському "Роторі". Відомий тим, що разом з однодумцями запустив перший в Україні завод з виробництва безалкогольних напоїв у ПЕТ-пляшках.
Його друга освіта – юридична. Його називають унікальним правником з "нестандартним мисленням". Він міг викрутити ситуацію на свою користь, навіть коли вже була безвихідь.
Валерій Макєєв – творча людина. Ще зі студентських років він займався музикою.
Навчаючись у Кіровограді, ходив брати уроки з теорії музики до тих же викладачів, у яких навчався Ігор Крутой.
Згодом написав і випустив свій перший музичний альбом "MadeinUkraine". Особисто написав музику і слова до двох пісень. До решти лише музику. Одну з пісень "Солодкій біль" виконав у супроводі Черкаського камерного оркестру.
З 1998 по 2008 рік випустив дві збірки віршів, повість "Один проти стаи" та роман "Таємний монах". Цей твір – поєднання
класичного детективу, історичного роману та трилеру. Він переносить читача у світ східних ченців і "напівшвидкісного вихорів". У романі дається відповідвідь на запитання, чому в Німеччині свого часу була створена організація "Аненербе", і чим в Радянському Союзі займався Інститут мозку і вищої нервової діяльності.