Сьогодення Черкас змушує містян бути пильними і на вулицях дивитися не тільки додолу і по сторонах, а ще й угору, аби чого не впало. До ям на дорогах, тротуарах та несумлінних водіїв в місті додалася ще одна біда. Неналежним чином закріплені рекламні конструкції, елементи облицювання фасаду, стара плитка на будинках тощо.
Падіння рекламного щита, від якого постраждали 10 черкащан, змусила чиновників заговорити про негайне інспектування всіх рекламних конструкцій міста. Більш небайдужими виявилися містяни, котрі в соціальних мережах та форумах вказали на потенційно небезпечні для людей місця. Рекламними щитами перелік не обмежився.
"Майже всі рекламні конструкції міста не були перевірені на парусність, тобто на рівень впливу вітру, на їх стійкість. Також не враховані кути нахилу та роза вітрів", – розповів кореспонденту vikka.ua громадський діяч, активіст ГО "Народний контроль" Євген Єзик. На своїй сторінці у Facebook активіст закликав громаду міста, а особливо громадські організації втрутитися та змусити владу припинити ринок "чорної зовнішньої реклами".
Водночас користувач Facebook Elena Pavlenko повідомила, що три роки тому вона зверталася до начальника відділу реклами та дизайну міського середовища черкаського міськвиконкому Андрія Поліщука щодо білборду в приватному секторі на вул. Благовісній. "При найменшому вітрі він гуде, тріщить, а підсвічування всю ніч у вікна світить. І нічого. Він стоїть", – поскаржилася жінка.
Активіст ГО "Автомайдан Черкаси", член міськвиконкому Черкас Роман Ганзевич звернув увагу на те, що будь-який незаконно встановлений рекламний щит може нести небезпеку. "Буває так, що власники заявляють про розмір щита, наприклад, метр на метр, а в реальності він зовсім іншого формату", – зазначив він. Крім того, автомайданівець звернув увагу на будівлю біля міської ради, де розташований коворкінг-центр. "Частина обшивки відірвалася і висить", – повідомив активіст.
Арка будинку №2 по вул. Смілянській
На Черкаському міському форумі містяни виклали перелік будівель, чиї погано закріплені елементи можуть обрушитися. Зокрема, один із дописувачів вказав на неналежне закріплення облицювального матеріалу на будівлі магазину "Фуршет" по вулиці Сумгаїтській.
У свою чергу, директор магазину Ігор Сереженко повідомив, що ремонт фасаду магазину проводився 13 років тому та пообіцяв звернути увагу на стан покриття.
Також сумніви щодо надійності закріплення викликали плити, якими обшито фасад Будинку торгівлі. "До рейок цвяхами прибиті алюмінієві плити. Тільки от рейки ці вже частково згнили. Відповідно, частина плит тримається на 1-2 цвяхах, у зв'язку з чим можливе їх відпадання", – написав дописувач форуму Рrozektorr.
У той же час власник "Будинку торгівлі" Микола Мирза, коментуючи сайту vikka.ua слова черкащанина, завірив, що два роки тому зовнішній фасад будівлі було обстежено. "Ми хотіли змінити фасад споруди і замовили проект. Та через події в країні та курс долара плани не здійснилися. Натомість обстеження показало, що всі укріплення встановлені належним чином. Містяни можуть ходити там спокійно", – зазначив власник.
У своїх дописах на форумі містяни також звернули увагу на плитку, що обсипається з будинків 1 і 2 по вулиці Смілянській, по Гагаріна 45, а також про небезпечні прогулянки під аркою однієї з будівель "Фотоприладу".
Будинок №1 по вул. Смілянській
Один з черкаських підрядників зазначив, що при оформленні фасадів магазинів і навіть житлових будинків багато хто із власників намагається зекономити на матеріалах. Через це деякі конструкції тримаються на будівлях майже на чесному слові. "В одному крупному мережевому магазині нещодавно прийшлося ставити на місце літеру назви, яка впала перед входом. При її виготовленні використали не той матеріал. Добре, що це сталося вранці до відкриття магазину", – розказав він.
Якщо мешканці будинку занепокоєні зовнішнім станом будівлі, то їм варто завітати до відділу звернень Черкаської міської ради з заявою щодо обстеження будинку. "Відділ розташований на першому поверсі місьради", – повідомив головний спеціаліст управління цивільного захисту департаменту ЖКК Черкаської міської ради Олександр Захарченко.
Будинок №225 по вул. Хрещатик
Разом з тим, речник начальника управління державної служби з надзвичайних ситуацій у Черкаській області Костянтин Проценко не пригадав у Черкасах за останні роки, окрім нещодавнього падіння білборда, жодного випадку травмування людей через неналежним чином закріплені конструкції.
Таким чином, коло чергового проблемного питання міста майже замкнулося. Громадськість каже одне, власники будівель інше, чиновники очікують команд та сигналів. У зв’язку з падінням рекламного щита будуть проведені перевірки та експертизи, але, швидше за все, слів буде набагато більше, ніж реальних справ. Тож є велика вірогідність того, що вдруге про проблему небезпечних конструкцій у місті ми почуємо після наступного інциденту.
Як повідомляв сайт vikka.ua, щит, від падіння якого 6 грудня постраждало 7 людей, був встановлений незаконно, з порушенням технічних вимог та схеми розміщення зовнішньої реклами в м. Черкаси.