Поліція розпочала кримінальне провадження за фактом ухваленого у Черкасах рішення про "передчасне" послаблення карантинних обмежень. Міський голова Черкас Анатолій Бондаренко, який через це на кілька днів став інформаційною "зіркою", викликали на допит. Той прийшов у поліцію, але жодних слідчих дій із ним в результаті не провели. А тим часом, мережі бурхливо обговорюють демарш мера Черкас і його наслідки.
Кажуть і про політичні свари, і про особисті інтереси мера. Але головне, що це небезпечно для держави, а тому – неприпустимо, йдеться в матеріалі "Укрінформу".
Нагадаємо, виконавчий комітет Черкаської міської ради своїм рішенням від 30 квітня дозволив роботу перукарень, салонів краси, об’єктів спортивної інфраструктури, літніх майданчиків закладів ресторанного господарювання, магазинів з продажу непродовольчих товарів, електротоварів, меблів, книжкової продукції, ринків та ярмарків з продажу сільськогосподарської продукції та квітів, а також міських парків та скверів і розташованих на їхній території атракціонів. Це майже на два тижні раніше, ніж передбачав Кабмін. Мер Черкас Анатолій Бондаренко заявив, що вважає рішення виконкому про дочасне послаблення карантину в місті "відновленням соціальної справедливості", тому що закон не може застосовуватися вибірково. А от спостерігачі та знавці місцевої політики трактують ситуацію дещо інакше.
Від жорсткого карантину – до ініціативи його дострокового пом’якшення: чому усе так різко змінилося?
Мер Черкас Анатолій Бондаренко став відомим на всю країну після того, як всупереч рішенню Кабміну завчасно пом'якшив карантин у місті – "за" відповідну його ініціативу проголосував виконком міськради.
У країни, у людей, які не лише втомилися від сидіння вдома, а з жахом спостерігають, як тануть скромні заощадження і руйнується бізнес, який годував сім’ї, таке рішення виглядало на перший погляд "революційним" та "соціально справедливим". Не дивно, що його підтримали кілька мерів, ряд організацій та значна частина пересічних громадян. 4 травня Черкаське обласне об’єднання організацій роботодавців заявило про підтримку рішення про пом'якшення карантину. Мери Львова та Івано-Франківська, Андрій Садовий та Руслан Марцінків відповідно, уже встигли висловити підтримку своєму колезі. Садовий закликав припинити будь-які переслідування мера Черкас:
"Уряд має делегувати містам більше самостійності у прийнятті рішень стосовно карантинних обмежень".
Своєю чергою Марцінків заявив, що, відкриваючи справи на мерів, у країні хочуть "знищити місцеве самоврядування", і наголосив: "карантин один для всіх, а не для обраних". Інші, зокрема міські голови таких великих міст як Харків, Дніпро, Одеса, Київ (Геннадій Кернес, Борис Філатов, Геннадій Труханов та Віталій Кличко) – жодним чином не висловилися з цього приводу. Принаймні, поки що.
Публічна перепалка черкаського мера з центральною владою розділила суспільство, політиків та експертів на два табори. Утім, безвідносно до оцінок є речі очевидні: подібний бунт окремо взятих місцевих органів влади під час епідемії – досить небезпечна річ. Центральна влада теж нерідко помиляється (критикувати є за що), але якою б вона не була – її рішення на місцях треба виконувати. До проблем епідемії нам ще тільки суспільного хаосу не вистачало…
Адже й сам Анатолій Бондаренко, як виявилося, був дещо… не послідовний. Ще півтора місяці тому він активно закликав до рішучих карантинних обмежень, записував відеоролики, закликав поліцію не церемонитися з порушниками і посилався на китайський досвід.
Та згодом він розвернувся, як кажуть, на 180 градусів. Журналіст Олексій Братущак вважає мера Черкас Анатолія Бондаренка "політичним флюгером", який змінює свою позицію щодо карантину залежно від політичних обставин.
Отже, чим можна пояснити такі от демарші мера Черкас?
Політичні ігри на випередження
В коментарі Укрінформу депутат Черкаської міської ради від партії "Європейська Солідарність" Олександр Радуцький переконує: Анатолій Бондаренко використовує рішення виконкому міської ради про пом'якшення карантину для підйому власного рейтингу до місцевих виборів.
Депутат Черкаської міськради також наголошує, що влада міста не забезпечила всім необхідним обладнанням та препаратами медичні заклади. За його словами, минув місяць після сесії міської ради, на якій було виділено 100 млн гривень на протидію коронавірусу. Але досі в Черкасах немає жодної прямої угоди на придбання ШВЛ чи іншого медобладнання для боротьби з коронавірусом.
Схожу думку висловив і громадський діяч (на парламентських виборах 2019-го балотувався від партії "Голос" по округу №194), керівник IT-компанії "eKreative" Віктор Євпак. Втім, він звертає увагу на давнє політичне протистояння Олександра Радуцького та Анатолія Бондаренка.
І зі свого боку, він теж не погоджується з рішенням виконкому, критикує Анатолія Бондаренка. Утім з дещо інших причин.
Він теж підтвердив Укрінформу версію про падіння політичних рейтингів черкаського мера.
Черкаський "синдром" непокори: небезпечні ігри в небезпечний період
На думку політолога Володимира Фесенка, черкаський конфлікт пов’язаний і зі втомою від карантину, і з невдоволенням малого та середнього бізнесу, і з наближення місцевих виборів.
І, зрозуміло, чому скандал так активно "підживлюється" в соцмережах. За словами Володимира Фесенка, за цим стоять проросійські сили.
Щодо "заразності" демаршу мера Черкас. Як вважає політолог, такі ризики є:
Але й центральна влада мусить розуміти: якщо не реагувати не стримувати подібні тенденції, то можна втратити контроль. З одного боку, каже Фесенко, центр діятиме гнучкіше, не підіграватиме хайпу навколо мера Черкас, а з іншого – готуватиме відповідні юридичні кроки, працюватиме з представниками самоврядування в інших регіонах, аби пояснити їм, як місцева влада має співпрацювати з центральною.
"Бо це набагато вигідніше, ніж воювати (тим більше, що залежність від центрального бюджету через субвенції – зберігається, і це особливо важливо для деяких регіонів). Навіть такі одіозні мери великих українських міст, як Кернес (Харків) і Труханов (Одеса) відмовилися від протистояння з центральною владою, і пішли на співпрацю. Хоча, також могли погратися в сепаратизм. Щодо Кличка… Як керівник асоціації міст, він може скористатися ситуацією, виступити конструктивною силою, зняти напругу між органами місцевого самоврядування і центром, і переконати окремих мерів, які захопилися ідеєю антикарантинного бунту", – резюмував Володимир Фесенко.
Питання тут не скільки в діях, стільки в риториці. Черкаси протиставляються всій іншій Україні, центральній владі, а це вкрай небезпечно, каже політолог Петро Олещук. Тим більше, коли органи місцевої влади намагаються одержати додаткові бали в очах виборців за рахунок нагнітання невдоволення центром.
Схожу думку висловив політичний експерт Богдан Петренко. Наближення виборів завжди призводить до зростання конфліктності у суспільстві, бо коли немає досягнень, простіше будувати імідж на протистоянні.
Мирослав Ліскович. Київ