У Черкасах відбувся аукціон із продажу історичної будівлі – колишнього епархіального училища, що розташоване по вулиці Дашковича неподалік ЦНАПУ. Обєкт на продаж виставив Фонд державного майна України. Стартова ціна двоповерхової будівлі – 13 тис грн. Нині відбулися торги проте протокол аукціону не оприлюднений.
Загалом участь у торгах взяли 46 учасників: відомі у Черкасах та за межами міста підприємства, ФОПи, чимала кількість фізичних осіб. Серед претендентів на цю будівлю були ПП «Надія» (родина Казярянів), ТОВ «Фортекс» (Олександр Прокопчук), ТОВ «Житлобуд 3», ТОВ «Роздрібна інфраструктура» (співзасновник Георгій Гладкий).
Загальна площа – понад 700 м. кв. Як зазначено в оголошення, будівля з 2007 року не використовується. Фізичний стан – незадовільний, аварійний, потребує капітального ремонту. Інженерні комунікації (електропостачання, водопостачання, теплопостачання, водовідведення) – відключені, потребують ремонту та відновлення.
Найцікавіше, що основний пул забудовників і реальних претендентів зупинився на сумі від 6 до 15 млн грн. Однак найбільшу суму на торгах вказав Денис Юморанов – 31 млн грн.
Журналісту сайту vikka.ua вдалося поспілкуватися із кількома учасниками торгів. Усі вони зводять до того, що переможець відмовиться сплачувати 31 млн грн. Таким чином аукціон скасують, а через місяць оголосять новий. Ймовірно, що буде і друга і третя спроба продати цю будівлю. А вже тоді сформується основна група реальних претендентів.
З історії будинку
У оголошенні зазначено, що рік побудови будівлі 1951 рік. Проте історики і краєзнавці запевняють, що приміщенню понад 120 років.
Краєзнавець Ольга Стокоз на своїй сторінці в мережі Фейсбук писала:
«На початку ХХ ст. Київська єпархіальна рада утворила Черкаське повітове відділення. Для керування церквами, вирішення їх кадрових та інших нагальних питань, закупівлі необхідного церковного інвентаря та ін. Очолював єпархіальне відділення благочинний настоятель Свято-Миколаївського собору та обрана рада.
Для розміщення повітового управління черкаська Дума виділила пустопорожню ділянку землі на розі тодішніх Лікарняної та Бульварної (тепер Остафія Дашковича та Благовісної) вулиць. Зведений на кошти єпархії будинок мав стати офісом повітового відділення, а також двокласним єпархіальним училищем для дітей священнослужителів, псаломщиків, дияконів, дзвонарів тощо.
Незабаром початковий навчальний заклад прийняв перших учнів з різних куточків Черкаського повіту. Навчання було безкоштовним.
Будівля училища була одноповерховою. З місцевої цегли. Архітектор невідомий. Центральний вхід знаходився на Лікарняній вулиці.
Навпроти, у типовій міщанській будівлі, було розташоване двокласне церковно-приходське училище. У 1930-х роках воно було знесене, а на його місці обладнали клуб тютюнової фабрики, що проіснував до 60-х. Потім на цьому місці звели нове приміщення клубу.
Єпархіальне училище по суті було підготовчим для духовного училища, яке знаходилось на розі нинішніх Хрещатика і Дашковича.
Нова влада у 1918 році змінила профіль навчального закладу: країні були потрібні не священники, а робоча сила, тому училище стало технічною школою.
У 1932 році будинок заполонили майбутні шофери, тут розташувалася міжрайонна автошкола.
Через два роки будинок став двоповерховим.
Після війни автошкола стала обласною і належала “Головцукру УРСР”.
Автошкола проіснувала до 1956-го. Пізніше у будинку знаходилося обласне відділення Держстандарту та лабораторія мір і ваги. На початку 1960-х тут розташувалися деякі відділи Черкаського раднаргоспу. З появою заводу “Фотоприлад” будинок повністю віддали підприємству».