Релігійні свята
Різдво Христове за григоріанським календарем
25 грудня усі християни західного обряду святкують Різдво. Тривалий час в Україні помилково називали його «католицьким». Насправді ж і католики, і православні у всьому світі (у понад сотні країн!) святкують Різдво Христове в один день – 25 грудня.
Хоча ця дата народження Ісусу – досить умовна, бо ні в Біблії, ні в жодному документі вона не знайдена.
У Римській імперії 25 грудня традиційно відзначали найважливіше для дохристиянського часу свято «Непереможеного Сонця». Згідно з повір’ям, темрява цього дня відступала, ніч ставала короткою, а світловий день – навпаки, довшим. Подібне свято, народження нового Сонця – Коляди, святкували і слов’яни. Воно випадало на день зимового сонцестояння. На думку істориків, аби зменшити вплив язичницьких обрядів, з приходом християнства саме цього дня почали відзначати народження «правдивого сонця» – Ісуса Христа.
Святкувати Різдво 25 грудня вирішили на Ефеському церковному соборі в 431 році. Потім свято запровадили в Константинополі, пише «Громадське».
1582 року Папа Римський Григорій XIII запровадив григоріанський календар. Наразі він — усталений у світі як міжнародний стандарт. Але в Константинополі пропозицію перейти на нове літочислення відкинули, вважаючи, що це «не відповідає канонічним правилам святкування Великодня». Перейшли на нього лише після проведення Всеправославного конгресу в 1923 році в Стамбулі.
Але на той час радянська влада тільки-но запровадила григоріанське літочислення. А у згаданому Соборі Російська православна церква участі не брала, то ж досі зберігає застарілу для всього світу традицію святкування Різдва 7 січня.
Офіційно Україна долучилась до святкування Різдва із усім світом у 2017-му, коли парламент ухвалив рішення про державний вихідний. Хоча багато українців з діда-прадіда святкували його саме цього дня.
Так, наша країна стала п’ятою у світі, хто на офіційному рівні двічі відзначає Різдво. Крім України, так роблять ще у Білорусі, Молдові, Еритреї та Лівані. 7 січня, крім українців, святкують Росія, Білорусь, Грузія, Казахстан, Киргистан, Македонія, Сербія та Коптська православна церква у Єгипті. Македоні. Насправді ж, дата святкування 25 грудня і 7 січня – однакова, різниця лише у системі літочислення: за новим і за старим стилем.
Іменини
День ангела сьогодні святкують Олександр та Спиродон. Не забудьте їх привітати з іменинами.
Традицій й повір’я
- На Різдво не бажано одягати старий одяг чи взуття.
- Цього дня заборонено працювати, займатись прибиранням і виносити сміття з хати.
- На Різдво не можна ворожити і грати в карти
- Бажано цього дня подати милостиню нужденним, адже усі цього дня мають відчути святкову радість.
Народний календар
- Сніжне Різдво віщує ранню весну.
- А от теплий різдвяний день обіцяє, що сильні морози вдарять навесні.
- Сильний мороз – до хорошого врожаю.
- Теплу весну віщує похмурий різдвяний ранок.
Цей день в історії
25 грудня на світ з’явились такі відомі черкащани:
У 1926 році у селі Мехедівка Драбівського району народився український педагог Володимир Клименко.
У 1975 році у селі Деньги на Золотоніщині на світ з’явився колишній (з 30 липня до 4 листопада 2019 року) очільник Черкаської ОДА Ігор Шевченко.
Крім того, цього дня:
1741 — шведський астроном Адрес Цельсій винайшов шкалу вимірювання температури.
1855 – у Кінгстоні відбулась перша відома нині гра у хокей.
1926 – відбувся установчий з’їзд Союзу українок Канади
1946 – запушений перший у Європі атомний реактор Ф-1
1951 – У Києві запрацювала перша в СРСР електронно-обчислювальна машина