Було чотирнадцять – стало сімнадцять дев’яносто шість. Не минуло й року, а хмільні напої знову дорожчають. Слідом за липневим збільшенням акцизу, уряд знову підвищив мінімальні ціни на горілку та коньяк. Оковитої, дешевше за сімнадцять гривень дев’яносто шість копійок, на прилавках вже не знайти. Коньяк теж в ціні. Найбільш доступний – 26 гривень 36 копійок. Держава розраховує поцілити відразу у двох зайців: і п’янству бій, і додаткових 210 мільйонів гривень до бюджету покласти. Та тільки чи стануть українці пити менше, – з’ясовувала Ольга Скорик.
Відтепер організувати на трьох – задоволення не з дешевих. Найдоступніша пляшка сорокаградусної – сімнадцять гривень дев’яносто шість копійок за півлітра. Дешевшої на полицях днем з вогнем не знайдеш. Якщо кому і пощастить, то продавцеві – відразу штраф. Те саме і за коньяк. Три зірки найскромнішого – 26 гривень 36 копійок. П’ятизірковий обійдеться на сім гривень дорожче.
Аліна Костюченко, завідувачка сектора акцизного збору Черкаської ДПА: «У пляшці горілки акцизний збір збільшився з 4грн. 30 коп. до 6 грн. 80коп. Перші місяці ми спостерігали спад обсягів виробництва. Починаючи з жовтня, все стало на свої місця і надходження до бюджету збільшилися процентів на 30 від алкогольної галузі».
У такий спосіб депутати та уряд не тільки наповнюють бюджет, а й переслідують гуманніші цілі – щоб народ не спивався. Проте у тих, хто вже пристрастився до високих градусів, на це свій погляд.
Петро Олексійович, алкоголік: «Не самогонщицы, а правительство зацепляет нас на крючок. Бо создает благоприятные условия этим самогонщицам специально для затемнения народа украинского. Чем темнее, тупее, пьянее народ, тем легче им управлять вот этим нашим царям, богам и идиотам».
На відміну від своїх пацієнтів, підтримує таке здорожчання головний лікар наркодиспансеру Анатолій Борозенець. Нація розпилась далі нікуди. Офіційно на Черкащині близько 20 тисяч осіб, хворих на алкоголізм. За кількістю випитого вже б’ємо рекорди.
Анатолій Борозенець, головний лікар Черкаського обласного наркологічного диспансеру: «Наша держава досягла біля 12 л чистого алкоголю протягом року на 1 особу у нашій державі. Це високий показник. Критичним, за даними стандартів Всесвітньої організації охорони здоров’я, вважаться 9 л».
От тільки робити продукцію дефіцитною теж не варто, – застерігає нарколог. Бо буде як на початку 80-х – тоді пили все, що горить.
Проте тому, хто хоче випити, ціна – не завада. У них за плечима не тільки сухий закон, пережили і не одне здорожчення.
Петро Олексійович, алкоголік: «Если будет водка дорожать, люди будут переходить на более некачественные напитки. То есть на тройной одеколон, на всякие муравьиные спирты, на всякие ядовитые вещества, содержащие алкоголь. Люди будут гробить себя».
Бідкаються любителі оковитої, що альтернатива теж подорожчає. І якість її зміниться не в кращий бік. А от дістати чвертку у Черкасах не проблема. На конвеєр самогоноваріння поставлені цілі квартири. Схема відпрацьована.
Володимир Тютюнник, заступник начальника управління громадської безпеки, начальник відділу дільничних інспекторів міліції ГУ МВС: «Тільки по місту в нас за 10 місяців задокументували 599 фактів. Це там правопорушники понесли покарання. Я переконаний, що таких фактів є набагато більше. Дільничий ще не дійшов».
За поточний рік міліціонери вже вилучили понад 240 самогонних апаратів, 5 тисяч літрів готового продукту та понад 8 тисяч закваски. З підвищенням цін бізнес процвітатиме – штрафи мінімальні, прибуток гарантований.
Проте особливого зниження попиту на хмільні напої у магазинах теж не помітили. Навпаки, люди почали брати дорожчу горілку.
Надія Тютюнник, завідувачка магазину АТБ № 66: «На сегодняшний день мы действительно наблюдаем незначительное снижение продаж алкогольных напитков, меньше, чем на 10%. Берут сегодня товар, у которого средняя ценовая политика».
До новорічних свят тут очікують збільшення продажів.
Ольга Скорик, кореспондент: «Поки любителі сорокаградусної зігріваються за новими цінами. У Верховній Раді готують чергові сюрпризи. Подані законопроекти пропонують вже з 1 грудня знову збільшити ставку акцизного збору: за літр пива з 32-ох копійок до гривні двадцяти, за стовідсотковий спирт не 34 гривні, а цілих 50 за літр. Проте наврядчи це вплине на людську свідомість».