Унікальну колекцію з 12 тисяч фронтових листів та понад 200 тисяч документів часів війни та відбудови Черкащини зібрали у Державному архіві Черкаської області. Така колекція за чисельністю найбільша в Україні. І вона вже допомогла черкащанам відшукати рідних та близьких, зв’язок з якими вони втратили за часи окупації. Найцікавіше з переписки та документації можуть побачити сьогодні і городяни. У приміщенні архіву діє виставка документів до 65-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Її бачила і Євгенія Гнєушева.
Тут усе дихає давниною та бойовою енергетикою. Її випромінюють унікальні листи з фронту, зібрані у цій залі. Є навіть і такі, що написані в день визволення Черкас від фашистських загарбників.
Валентина Хілобок, начальник відділу використання інформації документів Державного архіву Черкаської області: «Уродженець написав у райкомсомол, що він почув про перемогу, що місто звільнили від загарбників. Лист датований 14 грудня».
У часи війни ці листи дарували надію, сьогодні ж – навіть допомагають розшукати родичів та близьких, зв’язок з якими черкащани втратили за часи німецької окупації.
Усі зібрані в архіві листи та документи часів війни та відбудови – унікальні, пишаються його керівники. До речі, саме на Черкащині зібрана найбільша в Україні колекція фронтових та післявоєнних спогадів, викладених на папері. Вони навіть стали основою для видання книги.
Тетяна Клименко, директор Державного архіву Черкаської області: «Вони є в одному примірнику, оригінальними, історики сьогодні все більше звертаються до історичної правди, яка зберігається в архівах області».
Валентина Хілобок, начальник відділу використання інформації документів Державного архіву Черкаської області: «Коли їх читаєш слово в слово, аж мурашки біжать по тілу, це настільки твою душу зачіпає!!!».
У державному архіві області згадують: збір листів та документів часів війни у місті розпочали відразу після визволення Черкас. Розсекретили ж їх лише у 80-х роках. Сьогодні спогади тих часів зберігають тут на папері, слайдах, аудіо- та відеоносіях. У сховищі архіву сьогодні можна віднайти ще й кілька сотень раритетних фільмів.