Жителі села Хацьки на Черкащині потерпають від місцевого фермера. Їхнє житло межує з орендованими полями. Щовесни аграрій кропить землю хімікатами, а заодно і подвір’я селян. Це триває не один рік. Через хімію, кажуть місцеві, нездужає дітвора. Підприємця вже неодноразово штрафувала санстанція. Та все марно.
– Це відбувається сьогодні зранку. У селі Хацьки окроплюють поля страшними хімікатами біля самих будинків.
Це відео Наталя Костенко відзняла, не виходячи із власного подвір’я. На ньому – трактор розпиляє хімікати буквально за кілька метрів від будинків. Жінка каже, це почалося відтоді, як сусідні поля віддали в оренду приватному підприємцю. Через отруту на вулиці нічим дихати, а малеча поголовно хворіє на ацетон.
Наталя Костенко, жителька с. Хацьки: «Малеча моя хворіє, буквально ми кожен місяць у лікарні в Червоній Слободі. Покропить він поле біля нашого будинку… на наступний день до нас їде швидка та забирає».
У заручниках фермера опинилися зо два десятки дворів. Будинки цих селян якраз межують із полем. За санітарними нормами, застосовувати хімікати можна лише на 300-метровій відстані від найближчого житла. Люди вже неодноразово зверталися до санстанції. Контролери приїжджають, штрафують, а підприємець знов за своє, бідкаються селяни.
– Директору ПП «Агро» направлено припис щодо недопущення порушень у майбутньому при обробці полів агрохімікатами. Востаннє він кропив 14.10.13 року. І от сьогодні знов. Почалася весна – і він знов заїхав.
Вплинути на орендаря не може навіть сільський голова. Каже: і розмовляв із ним, і в адміністрацію скаржився. Та дарма. За такі порушення штраф усього 450 гривень. Для фермера – це невеликі гроші.
Ігор Чекаленко, сільський голова с. Хацьки: «Як ще можна вплинути, якщо людина ігнорує законодавство і здоровий глузд… Я не знаю…».
Заручившись підтримкою самооборони, селяни вирішують самі поспілкуватися із фермером. Від початку розмова на підвищених тонах. Орендар заперечує, що кропить поля поряд із житлом. Ще й звинувачує людей у рейдерстві. Мовляв, хочуть відібрати в нього землю. Та потім свою провину підприємець частково визнає.
– Вот это тоже один из рейдеров.
– А это один из тех, кто травит у нас в селе людей.
– Если б тут кто-то что-то понимал в сельском хозяйстве, то понимал бы отлично, что выращивать что-либо и не опрыскивать невозможно.
Після майже півгодинної розмови селяни беруть із підприємця обіцянку, що той витримуватиме трьохсотметрову санітарну зону. Але попереджають: наступного разу вже силою боронитимуть свої права.