Радісна новина для всіх євреїв. У Дніпропетровську відкрили найбільший у Східній Європі Єврейський центр і музей Голокосту. На урочистості з’їхалися гості з Ізраїлю, США та представники єврейських діаспор із українських міст. Подробиці – в сюжеті.
В Україні запрацював найбільший у Східній Європі Єврейський центр і музей Голокосту. Він побудований у Дніпропетровську. Презентація грандіозного комплексу відбулася 16 жовтня. Архітектурна форма центру, що складається з семи сполучених між собою башт, нагадує мінору – єврейський храмовий семисвічник. Загальна площа складає 40 000 квадратних метрів. Це дозволяє комплексу претендувати на звання одного з найбільших у світі єврейських центрів.
На урочистий захід з’їхалися гості з Ізраїлю, США, а також представники єврейських діаспор із українських міст. Традиційну мезузу (шматочок пергаменту з текстом із Тори) прикріпив до вхідних дверей головний рабин Ізраїлю Шломо Амар. Він є символом єврейського дому.
Юлій Едельштейн, міністр інформації та діаспори Ізраїлю: «Не було жодних споруд, не було жодної синагоги, жодних єврейських шкіл, жодних громадських центрів. Те, що через 20 років з’явився такий центр, – справжній прогрес!».
У трьох із семи башт комплексу розташовується експозиція Музею історії єврейського народу та Голокосту. Євреї жили в Дніпропетровську від початку заснування міста, коли він ще звався Катеринославом. У 1791 році Катерина II видала указ, згідно з яким євреї, що проживали в місті, отримали російське громадянство. Якщо в кінці XVIII століття в місті налічувалося близько 300 євреїв, то через сто років – 36% від усього населення.
У 30-их роках минулого століття єврейська громада Дніпропетровська постраждала від сталінських репресій. А коли почалася Друга світова війна, протягом всього декількох місяців нацисти винищили більше 11000 євреїв.
Рабин Льові Іцхок Матусоф, гість із Брюсселю: «Коли є такий центр, як у Дніпропетровську, враховуючи, що в інших містах України єврейські общини борються за приміщення та простір, люди відчувають, що є місце, куди вони можуть приїхати, де вони можуть поговорити, де вони можуть розділити свою їжу, є місце, де їхні діти можуть навчатися, і вести єврейський спосіб життя, і водночас повністю інтегруватися в європейське співтовариство».
Будівництво центру профінансували два українські бізнесмени – Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов. Вони також є головами єврейських громад.