Унікальний метод різьблення по дереву, аналогів якому немає у світі, винайшов художник з Чорнобаївщини Ярослав Гладкий. Мова йде про плоске різьблення в позитиві – стиль дереворит. Майстер працює за допомогою власноруч виготовлених інструментів. Його техніка – унікальна. Різьблення подвійних і потрійних перетинів, які виконати на дереві майже неможливо. Як це вдається Ярославу – дивіться в сюжеті далі.
Ярослав Гладкий, майстер різьблення по дереву: «Починаю я, як і завжди, всі гравери з дошки, добре шліфую, потім малюю чорний квадрат, як у Малевича. Колись робили так: те, що я залишаю чорним в негативі, вони різьбили. Я все навпаки роблю: оце – у позитиві».
Ось так, рух за рухом, – і на чорному квадраті з’являються світлі рисочки. У руках майстра дерево оживає. 30 років чоловік без спеціальної освіти робить гравюри. Свій незвичайний талант помітив ще в дитинстві.
Світлана Гладка, дружина: «Він незвичний у всьому. У побуті незвичний, у нього все красивіше набагато. Він навіть хліб і кавуни ріже рівнесенько, акуратненько, а різьбить він на дошці, як із пластиліну. У мене, коли заходжу в майстерню, мороз по шкірі, я щось відкриваю нове, нове, нове…».
Свого ремесла Ярослав Гладкий навчає онука Сашка. Той уже закінчує свою першу роботу. Хлопець зізнається: різьбити – нелегка справа.
Сашко, онук: «Мені дуже подобається різьбити, хочу навчитися, але це дуже складно, бо різець деколи врізається дуже сильно, глибоко, і картинка псується».
Глибина різьблених штрихів у майстра різна. Тому у гравюрах, залежно від освітлення, відбувається гра тональних відтінків і посилюється об’ємність форм. Чорно-білі картини здаються кольоровими, а обличчя – живими.
Тамара Бондаренко, старший науковий співробітник Черкаського художнього музею: «Багатьох, хто приходить на виставку, дивує і унікальність його техніки, і філігранність, з якою працює майстер. Дивує і образний світ митця. Це – міфологічні, релігійні теми, а також портрети».
Роботи Ярослава вже побували на 15 персональних виставках. За ними полюють багатії та можновладці. Утім свої картини майстер не продає. Адже кожну з них він створює півроку, а то й більше, і кожну – з особливою любов’ю. Інструменти для картин майстер теж виготовляє власноруч.
Ярослав Гладкий, майстер різьблення по дереву: «У мене різців дуже багато. До кожної картини я завжди виготовляю 2-3 різці. Вони в мене різноманітні, різної конфігурації».
Найбільше майстру подобається працювати з липою та березою. Це найбільш насичені енергією дерева, розповідає Ярослав Гладкий. Саме тому його картини, особливо ікони, мають чудотворні властивості.