Війна за землю. Відвойовувати свої земельні паї приїхали під стіни Черкаської ОДА селяни Чорнобаївщини. Боротьбу за свої права представники кооперативу «Вершина» ведуть уже не перший місяць. Апогеєм протистояння селян і влади стала невидача державних актів на землю. Без цього документа представники кооперативу «Вершина» не мають право самостійно обробляти землю, а отже, нею користується інше підприємство «Міжгір’я», яке, за словами селян, має договір із райдержадміністрацією. Про деталі дізнавалися наші кореспонденти.
Під стінами Черкаської ОДА мітингують чорнобаївські селяни. До Черкас вони приїхали відвойовувати свою землю. Серед них і Катерина Сененко. Пенсіонерка скаржиться, що затримка видачі державних актів на землю відбувається через спілку «Міжгір’я», якій це просто вигідно.
Катерина Сененко, мітингувальниця: «Рейдерським законом захвачують половину за могоричі, за гроші. Яке вони мали право возить наші акти, через паркани перелазити та давати нам по дві з половиною тисячі, щоб ми тільки туди йшли? Яке мали право давати наші акти в чужі руки?».
За словами мітингувальників, виготовлення державних актів для представників кооперативу «Вершина» призупинене з невідомих причин. Натомість селяни, які обіцяють віддати свої паї в оренду іншому господарству, отримують державні акти безперешкодно.
Катерина Сененко, мітингувальниця: «Виходить, що в нас немає нічого. Вивезли все: свиней! Порожні ферми. У нас був колгосп-міліонер, гримів на всю Україну. Що з нього зробили? Усе вивезли, ферми порозкидали. Людей порозраховували, бо не хочуть туди йти. Як хто йде робить у Мельники – робить, як не хоче йти – вигнали».
За словами представника кооперативу «Вершина» Олександра Юхна, в селян зникає технічна документація, замовлені повторно акти вилучає міліція, прізвища членів кооперативу «Вершина» не вносять у розпорядження щодо отримання державних актів.
Олександр Юхно, заступник голови кооперативу «Вершина»: «Тій людині, яка хоче йти або під тиском йде, державні акти видають без перешкоди. Якщо люди хочуть господарювати на своїй землі на власний розсуд – чинять усілякі перешкоди, щоб ми ці державні акти не отримали».
Після того, як землю кооперативу «Міжгір’я» передали в оренду сусідньому господарству із села Мельники, навіть ті селяни, які вже мали державні акти на землю, не могли отримати плату за неї. На хвилі обурення 380 власників земельних паїв записались у «Вершину», проте спокійно обробляти землю це господарство не може й досі. Селяни неодноразово зверталися по допомогу до владних інстанцій, проте конкретних відповідей так і не отримали.
Олексій Головко, заступник голови Черкаської ОДА: «Треба сідати за стіл переговорів. Я їм обіцяю, що тим, у кого немає державного акту, допоможу, як можу, із огляду на свою посаду. Коли буде державний акт, то або виділятиметься земля так, як це має бути на тих полях, або сідатимемо за стіл переговорів. Я теж готовий для того, щоб розійтися полями, масивами».
Але селяни не дуже вірять словам владців, бо такими обіцянками їх годують уже не перший місяць, а якщо поля з їхніми паями знову засіють «чужаки», то вони вкотре нічого не отримають. Селяни пропонують господарству, яке зараз обробляє їхні 263 гектари, виділити їм цю землю одним масивом, щоб, доки всі члени кооперативу отримають земельні акти, люди вже могли господарювати.
Олександр Юхно, заступник кооперативу «Вершина»: «Ми написали чергове звернення до Президента України, 110 підписів. Люди доведені до відчаю».
Проте поки що єдине, чого досягли селяни, так це запрошення за стіл переговорів. Але й тут перешкода – після того, як до будівлі зайшов пан Головко, селян туди вже просто не пустили. Але представники громади рук не опустили – до будівлі потрапили з чорного входу. Надалі вирішення цього питання проходило вже за зачиненими дверима. Як повідомляє сайт Черкаської ОДА, Олексій Головко дав доручення структурним підрозділам облдержадміністрації терміново втрутитися, вивчити ситуацію розпаювання земель кооперативу «Вершина» й допомогти селянам отримати акти на землю.