На урочистості з просвітницькою метою. Блокадниця з Черкас має намір поїхати до Росії на 9 травня, аби розказати правду про війну в Україні. Генрієтта Остапчук дитиною пережила всі жахи блокади Ленінграда. В Україні вона прожила 70 років і тепер не розуміє, як її другу батьківщину кремлівські ЗМІ перетворили на фашистську державу.
Голод, смерть, страх і трупи на вулицях. Такий вигляд мав нинішній Санкт-Пітербург під час блокади у Другу Світову війну. Тим, кому вдалося пережити її, до сьогодні не можуть забути жахів тих часів.
Генрієтта Остапчук, блокадниця: "Я не выбрасываю хлеба совершенно, ни кусочка, видите какие маленькие кусочки, маленькие, но я их собираю. Хлеб нельзя, ну нельзя его выбрасывать – это святое".
На кухні обережно складені шматочки хліба. На стіні, поряд із жовто-блакитною – стрічка блокадниці. У 42- му Генрієтті Остапчук було всього 12. Блокаду Ленінграда вона пережила від початку і до кінця. Жінка й досі пам’ятає, як пухли тоді люди від голоду. /А у цьому старому альбомі всі фотоспомини. А ще похоронка на батька – він загинув ще на початку блокади.
Генрієтта Остапчук, блокадниця: "5 числа написал последнее письмо, писал, что ведём пушечное мясо, студентов необученных и нет оружия. На 5 одна винтовка… И всё… Больше ничего… Потом пришла только похоронка".
До Черкас Генрієтта Остапчук переїхала у 44-ому, якраз після визволення. Тут жила, навчалася і навчала сама. До пенсії жінка працювала викладачем російської мови. Хоча, зізнається: обожнює українську. За сімдесят років Україна стала для неї другою Батьківщиною.
Генрієтта Остапчук, блокадниця: "Красивое очень… "Летим, дивлюся, аж світає. Край неба палає. Соловейко в темнім гаї сонце зустрічає…"
Зараз, таких блокадників, як вона, на Черкащині залишилося всього 27. У місцевій раді ветеранів жаліються: через конфлікт на сході України, на Парад Перемоги до Москви нікого з їхніх підопічних цього року не запросили.
Володимир Веретільник, голова Черкаської обласної ради ветеранів: "Цього року ми фактично не отримали нічого, якщо попередні роки запрошували в Москву і наші ветерани їздили в попередні роки, то цього року ми отримали тільки одне запрошення".
Голова облради Валентина Коваленко від ветеранських організацій отримала вже не одну заяву з проханням допомогти сивочолим захисникам з поїздкою. Принаймні оплатити проїзд до Росії й назад. Частиною коштів, каже Коваленко, допоможе, хоч вважає: такі поїздки для стареньких нині небезпечні та зовсім не на часі.
Валентина Коваленко, Черкаської обларади: "Думаю, що це такий маневр Путіна. Поїздки ветеранів вважаю нелогічні і протиприродні".
Генрієтта Остапчук каже: довго вагалася – їхати, чи ні. Та все-таки зважилась. Поїде до Росії з конкретною метою.
Генрієтта Остапчук, блокадниця: "Я собиралась прошлый год, но не получилось. Прошлый год с удовольствием бы поехала, а в этом году ну с такой опаской, что как оно пройдет, как встретят. Ну я скажу, то, что я уже говорила, что мы не фашисты. Фашистов у нас тут нет!"
Блокадниця каже, що давно так не хвилювалась, як перед цією поїздкою. Вона вже придбала квиток до Пітербурга. Туди вона має прибуди 5 травня.