Продовольча паніка у Черкасах відступає. Попит на основні товари продовольчого кошику знизився в порівнянні із минулим тижнем. От тільки ціни у продавців-спекулянтів не падають. Вгамувати їхні апетити взялися обласні владці. З інспекцією на оптову базу поїхав губернатор Юрій Ткаченко. Із подробицями наша Ірина Головка.
Цукор, крупи та борошно. Саме на цих товарах найбільше наживаються спекулянти. Їхню вартість "накрутили" більше ніж у два рази. Оптовики ж запевняють: тримали ціну сталою. Бо мають товар ще зі старих запасів. А губернатору говорять, мовляв, ціни зменшують майже на півгривні щодня.
На ціни, не приховують оптовики, вплинув долар. Та через паніку покупців на полицях не стало товарів. Це й спричинило штучний дефіцит.
Сергій Діденко, голова профспілки "База ОПС": "Просто заводи не встигали з тим попитом, який несподівано виріс. Якщо завод випускає, грубо кажучи 100т, а якщо у нас почали купляти по 200 т у день держава Україна, тому заводи не встигали. Ажіотаж спав і вони почали відпускати, вигружати. Нема причин для паніки".
М’ясні вироби, підсумовує очільник області після оглядин прилавків, в середньому у ціні зросли на третину. Й запевняє, Черкащина виготовляє м’яса достатньо, аби забезпечити усю область.
Юрій Сас, депутат Черкаської міськради: "Ціни мінімально зростають на м’ясо продукцію. Це ознака того, що у нас збалансований ринок. Саме наших виробників місцевих. Конкуренція на цьому ринку висока Тому споживач все-таки виграє".
Подорожчало і на фруктово-овочевому ринку. Усе, кажуть, через нестачу власного продукту. Покупці від цін на оптовій базі не в захваті.
Галина, жителька с. Мошни: "Я торік брала таку цибулю по 17, а тепер – 21. Тепер дивіться 26, 30, 27 до 25. Коли оце воно таке було? Ви скажіть мені, будь ласка. А я пенсії заробляю скільки – 1000. 40 років проробила у колгоспі".
Євдокія Йосипівна, жителька с. Червона Слобода: "Раніше на 100 гривень шось купиш, а тепер і на 300 не купиш. Ідеш і сумки пусті. Шо ж це. 300 гривень узяла і нема".
Раніше ціновий ріст стримували адміністративно. Та такі методи, говорить обласний очільник, не дають тривалих ефектів. Тому питання, переконаний Ткаченко, слід вирішувати ринковим шляхом. Усі вимоги покупців варто забезпечити своїми товарами. А ні – то завізними, але збалансованими у ціні.
Юрій Ткаченко, голова Черкаської ОДА: "Найбільше турбує те, що індекс заробітної плати складає 105,5%. Тобто, якщо порівнювати до цін то неадекватність відбувається по росту заробітної плати. Так само і пенсій – 104%. Тобто зарплати у нас збільшилися на 5.5% і пенсії – на 4%. А ціни відповідно, якщо говорити у середньому, то близько 35% збільшилися ціни".
Зараз на ринку ціновий спад, говорить Ткаченко. Бо великі торгові мережі отримали цукор від Держрезерву. Те ж може бути і з борошном, і з крупами. Тому покупців просять не панікувати. Бо, через ажіотаж на ринку, збагачуються лише спекулянти.