Пам’ять жива. У Черкасах відкрили меморіальну дошку Праведниці народів світу Олександрі Шулежко. У період німецької окупації вона врятувала близько 90 дітей, серед яких було 25 єврейських дітлахів. За добрі справи пані Шулежко вшанували почесною меморіальною дошкою.
Мало хто знає, що саме на цьому місці в період війни був дитячий будинок. Його створила черкащанка Олександра Шулежко. Поза очі її прозвали черкаським Шиндлером. Адже в роки війни ця жінка, як і герой фільму, рятувала євреїв. Аби сховати їх від німців, вона давала сиротам інші прізвища й імена.
ЛарисаШулежко, донька: «Вона не могла пройти повз цих сиріт, яких вона прирівняла до своїх дітей. І все це відбувалося два роки на окупованій території. Ви можете собі уявити, що потрібно було придумувати, щоб не втратити жодного дитячого життя».
Ідею увічнення пам’яті славетної землячки єврейська громада виношувала близько 10 років. Створення ж меморіальної дошки тривало місяць. Відкрити її випала честь доньці легендарної рятівниці – Ларисі Шулежко.
ЛарисаШулежко, донька: «Перше, що хочу сказати, це слова великої подяки тим людям, які отам стоять, які 15 років просували цю ідею».
Ушанувати пам’ять і відсвяткувати відкриття меморіальної дошки завітала не лише єврейська громада міста, але й посол Ізраїлю в Україні Реувен Дін Ель. Він запевнив: Олександра Шулежко – приклад героїзму та лояльності українців
Реувен Дін Ель, Надзвичайний і Повноважний посол держави Ізраїль в Україні: «Община, громадські організації, влада міста й області вважають правильним і увіковічують це ім’я на такій мармуровій дошці. Тому я приклоняюся і дякую вам за це, що Олександра Максимівна отримала таке визнання».
Меморіальна дошка Праведниці народів світу Олександри Шулежко є своєрідним нагадуванням, що любов до людей не знає ані національностей, ані страху, підбили підсумки учасники заходу.