Заради новорічного настрою – кримінал. На Черкащині правоохоронці зупинили незаконну вирубку дерев. Виявили більше сотні зрізаних ялинок, на яких порушники не мали дозвільних документів. Але могли б наживитись на майже 90 тисяч гривень. У дні підготовки до зимових свят лісники разом із правоохоронцями щодня проводитимуть рейди у лісах. Як будуть виявляти новорічних криміналістів та де купити ялинку законно – Яна Федоровська розповість.
З десяток випадків ялинкових браконьєрів за кілька тижнів передсвяткового сезону виявили правоохоронці під час операції "Новорічна ялинка 2015". Охороняють лісових красунь вони у польових умовах. Це один із мобільних пунктів. Тут біля вогню гріються кілька працівників лісничого господарства та поліцейські. Вони цілодобово патрулюють цю територію. В кожному лісництві області зо два таких рухомих та до п’яти стаціонарних постів.
Андрій Осадчий, старший інспектор Канівського відділення поліції: "Ми проводимо спільні патрулювання, вони проходять і на стаціонарних постах, і на автомобілях по місцях, де росте молодняк. Здійснив тут порубку, працівник лісової охорони складає про це адміністративний протокол".
Мінімальний штраф за зрубану ялинку – від трьохсот гривень. Аби його не платити та не порушувати закон, лісівники закликають не рубати, а купувати зелену красуню. Адже їх для цього вирощують спеціально.
Олександр Дзюбенко, начальник Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства: "Щоб люди могли користуватися. Для цього створюються новорічні плантації, для цього є можливість при проведенні правильних лісових господарських заходів приурочені лісогосподарський культур є можливість без всякої шкоди для природи заготовити ці ялинки".
Це один з таких новорічних розсадників. Тут шість плантацій, на кожній ялинки ростуть за роками. Їх висаджують на спеціальній відстані, аби дерева були пишними та зеленими. Ці маленькі рослини – дворічні. Ті ж, що зрізують на продаж – росли вже шість років.
Олександр Чаруха, лісничий Ліплявського лісництва: "Ось одна, друга, третя мотолка. Перша мотолка з’являється на другий рік. Ось четвертий, п’ятий, шість років цій ялинці".
Лісничий Андрій показує, як маркують ялинки після зрізування.
Для захисту від браконьєрів використовують як минулорічні пластикові бірки, так і нові етикетки зі штрих-кодом. Їх застосування, то справжня інновація, кажуть лісничі. Адже якщо ввести унікальний номер на сайті Держлісогосподарського центру, він детально розповість про походження придбаної ялинки.
Андрій Голуб, помічник лісничого Ліплявського лісництва: "Покаже номер місце реєстрації цієї ялинки, хто її реалізував, місце розвантаження, яка ціна, розміри, все це вказано".
Ту же на місці можна і самостійно зрізати вподобану ялинку. За новорічним деревом приїхали Сергій та Тетяна. Вони обирають дерево для восьмимісячного сина, він вперше зустрічатиме Новий рік. Тому шукають особливу красуню.
Тетяна та Сергій, жителі с. Гладківщина, Золотоніського району: "Вона рівненька, зелененька, красива. Чого беремо тут, бо знаємо, що тут чистота, порядок, нема хімії нічого. Щоб запах був ялинки, зелена, щоб не жовта, рівненька. Щоб можна було поставити в домі".
Більшість же зрізаних ялин потрапляють на спеціальні ярмарки. Їх облаштовують побіля лісгоспів. Ціни, переконують лісничі, чи не на сотню менші, ніж в Черкасах, де вартість ялин зростає через транспортні витрати.
Микола Бас, директор Золотоніського лісгоспу: "Найбільш ходові ось такі в нас ялинки. Десь від метра, до 1.70.ціна в районі 50-ти гривень. Вона по розміру саме більше підходить для населення. Найлегше її занести в будинок чи квартиру".
Всього планують реалізувати 30ть тисяч дерев. Найбільший ажіотаж лісівники очікують в останні дні 2015 року.