Подорож у казку. Так черкасці називають поїздки на фабрику ялинкових прикрас. У передноворічний період вони особливо популярні. Там знайомляться з професією склодувіві спостерігають за народженням новорічної іграшки. Яскраві фігурки зі скла в Україні виготовляють на чотирьох підприємствах. Майже всю свою продукцію вони експортують за кордон. Вітчизняна іграшка прикрашає ялинки німців, американців, бельгійців… А також тих українців, які побачили її створення.
Клавдіївську фабрику ялинкових прикрас, що під Києвом, побудували ще 1949 року. Спочатку виробляли скло для медичної галузі, а за кілька років перепрофілювали. З того часу в Клавдієвому видувають скляні іграшки.У рік по 600 тисяч штук на півтора мільйона гривень. Утім, славне минуле фабрики позаду.
Микола Саркісян, голова правління ВАТ «Клавдіївська фабрика ялинкових прикрас»: «За часів Радянського Союзу тут працювало 700 осіб, а зараз тільки 60! Ми працюємо на 10-15% своїх можливостей, аніж 20 років тому. Що більше Україна відмовиться від китайського ширпотребу, то більше ринок наповниться прекрасними іграшками вітчизняного виробництва».
Ця фабрика, як і подібні підприємства – два у Львові та одне в Лисичанську, – нині належить монополістові Галімпексу. Майже всю продукцію холдинг експортує. Українську іграшку ручної роботи цінуютьу Німеччині, Бельгії, Канаді, США, Росії та інших країнах.
Клавдіївська фабрика ялинкових прикрас працює з квітня по грудень. Перед святами вона стає місцем паломництва туристів.
Ілона Смульська, турист: «Хотілося здивувати дітей і подарувати їм такі приємні враження».
Світлана Мохонько, менеджер із туризму: «Кожен турист їде подивитися, як виробляють іграшки, мають можливість їх розмалювати.У нас через день такі поїздки».
Новорічну іграшку створюють у чотири етапи. Спершу її видувають.
Ірина Гришко, кореспондент: «Ось це прообраз майбутніх ялинкових прикрас. Справжній фахівець за півгодини з такої скляної трубки видуває 20 іграшок».
Лідія Дзюба робить це упродовж двох десятиліть. Професію склодува опанувала, коли їй було 23. Нині жінка майстерно створює довершені форми.
Лідія Дзюба, склодув: «Усе треба гарненько обігріти, бо як не обігрієш –куля буде кривою».
Потому куля потрапляє в цех сріблення. Такого кольору вона стає завдяки спеціальному розчину з вмістом срібла. Потім виріб фарбують і розмальовують. На фабриці 17 художників, які розробили півтисячі малюнків. Пані Людмила за зміну оздоблює до двох сотень іграшок.
Людмила Забіло, розмальовниця: «Це клей ПВА, а потім посипається подрібненим дощиком».
Малюнок простий, так звана «масовка», тож робота кипить. Для ексклюзиву може і кілька днів знадобитися.