Йому всього дев’ять, а він уже викладає в університеті. Маленького вундеркінда зі Звенигородки Віталія Нечаєва за його унікальні здібності запросили читати лекції в Черкасах. Хлопець має енциклопедичну пам’ять на дати, події, числа, легко відтворює зміст прочитаних текстів. Найцікавіше, що до трьох років хлопець узагалі не говорив, а потім раптово почав читати газети вголос. За свої здібності хлопчина отримав загальнонаціональну премію «Гордість країни» в номінації «Рідкісний талант» і навіть годинника від Президента України, яким він і похвалився журналістам на лекції.
За звичайною трибуною цього лектора без стільця поки що не видно. Адже йому лише 9 років. Утім уже викладає в черкаському університеті. Сьогодні його слухачі – студенти історичного факультету. Слухають про «Київську Русь», затамувавши подих.
Третьокурсниці Вікторія та Варвара такого юного лектора бачать уперше. Дівчата здивовані й не ймуть віри, як у голові 9-річного Віталія можуть вкладатися всі ці дати й імена.
Вікторія Зінчук, студентка: «Дитина добре начитана, знає багато інформації, видно, що багато начитана енциклопедій саме».
Варвара Кононенко, студентка: «Дитина досить розумна та розвинена не на свій вік».
Сам усезнайко зізнається: він багато читає. Наприклад, про Київську Русь прочитав у енциклопедії ще в 5 років. І відразу все запам’ятав.
Віталій Нечаєв, юний лектор: «Я сам не знаю. Мабуть, у мене сильно розвинена пам’ять, можу запам’ятати багато цифр, дат, навіть не знаю, чого в мене така пам’ять. Дуже подобаються події минулого та хочу знати, що було до того, як на світі з’явився».
За свої унікальні здібності маленький Віталік став лауреатом загальнонаціональної премії «Гордість країни» в номінації «Рідкісний талант». А ще – отримав годинника від самого Президента. Його він нині вдягає лише на урочисті події, як, наприклад, оця лекція.
Віталій Нечаєв, юний лектор: «У мене була зустріч із Президентом, лише 5 дітям із нашої області так пощастило».
На пам’яті ректора Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького такого лектора ще не було. Зізнається: на такий експеримент у закладі погодилися, тільки-но дізнавшись про розумника.
Анатолій Кузьмінський, ректор ЧНУ ім. Б. Хмельницького: «Дитина – унікальна. У мене, правда, викликає тривогу, щоби ми цю унікальність не зіпсували, як ми це вміємо робити, тому треба всіляко підтримувати й оберігати дитячу психіку, тому що дитині 9 років усього».
А от мама 9-річного розумника нині дуже пишається ним. Однак зізнається: до трьох років той взагалі не говорив.
Ольга Нечаєва, мама: «Просто не розмовляв, він навіть «мама» не казав».
У решті Віталій – звичайна дитина, наголошує мама. Окрім книжок, найбільше він обожнює комп’ютерні ігри.
Ольга Нечаєва, мама: «Дуже багато читає, шукає інформацію, дуже любить комп’ютер, любить шукати те, чого немає у книжках».
У майбутньому Віталій хоче все своє життя пов’язати з історією та наукою. У Черкаському університеті готові взяти хлопця на навчання, тільки-но той хоч трішки підросте.