У черкаському ресторані відвідувачів нагородили сальмонелою. Відразу одинадцятеро людей звернулися до лікарні. У всіх ознаки гострого харчового отруєння – температура під сорок, слабкість і діарея. Про їжу з небезпечним подарунком – Ольга Скорик.
Дмитро вже тиждень на лікарняному ліжку інфекційки. Сюди його привезли швидкою після відвідин піцерії «1+1».
Дмитро, відвідувач піцерії «1+1»: «В пятницу ми пришли с другом в бар-пиццерию «1+1». Ми заказали пиццу и салаты. Названия я не помню, но была курица и майонез. Поели, все хорошо. А на следующей день почувствовали недомогание. Два дня подряд у меня была температура 39,3, не падала. Состояние очень тяжелое, слабость».
І таких друзів по нещастю аж одинадцятеро. Із них двоє дітей. Це ті, що звернулися за допомогою медиків.
Світлана Волгіна, головний лікар Черкаської міської інфекційної лікарні: «Перші хворі почали поступати 8 червня о 6.30. Із періодичністю вони поступали до 11 числа. Усі хворі, які поступали у стаціонар, були у стані середньої важкості. Підвищена температура, загальна слабкість, діареяний синдром, біль у животі перемінного характеру.. З першого хворого було зрозуміло, що це сальмонельозна інфекція».
Украй небезпечна. Якщо не лікуватись, можливі навіть летальні наслідки застерігають лікарі, адже організм зневоднюються. Санепідеміологи вжили всіх необхідних заходів та провели розслідування.
Василь Загородній, головний санітарний лікар м. Черкаси: «За результатами раптового обстеження працівників харчоблоку цього кафе виявлено збудника сальмонельозу!!! У двох осіб, крім того! Нашою лабораторією виділено збудник сальмонельозу із м’яса яловичини та м’яса курки. Вилучено з реалізації соус майонезний, який готувався там власноруч, чого вони не мали права робити. Бо ці соуси готуються у спеціальних умовах, там умов для цього немає».
За 16 років на керівній посаді такого спалаху головний державний санітарний лікар міста не пригадує. За масове отруєння людей передбачений штраф від 17 до 204 гривень. СЕС оштрафувала по-максимуму. З вівторка паб-ресторан на замку. Коли запрацює, власник прогнозувати не береться.
Ігор Соболь, власник пабу-ресторану «1+1»: «Усі дезобробки ми зробили відразу, всі приписи виконали, уклали договори, вчора зранку написали лист на головного лікаря. Нам зробили повторну перевірку після санобробки. Чекаємо результатів. У мене всі до єдиного працівника із санітарним книжками. Це провірялося».
Ті ж, хто заражений сальмонельозом, мають пролікуватися в інфекційці. Опісля, якщо аналізи дозволять, вони продовжать роботу. А от відшкодувати збитки клієнтам Ігор Соболь не проти. Однак, каже, ні до нього, ні в інші інстанції ніхто не звертався.
Василь Загородній, головний санітарний лікар м. Черкаси: «Я говорив і говорю зараз: якщо система контролю буде така, як є на сьогодні, то такі випадки будуть досить часто. Тому що підприємці не звикли до того, щоб виконувати все, як вимагають санітарні норми та правила».
Головний санепідеміолог міста застерігає підприємців, що за порушення санітарних норм, які призводять до виникнення та поширення інфекційних захворювань, передбачена кримінальна відповідальність.
Ольга Скорик, кореспондент: «За умов, коли санітарно-епідеміологічній службі на законодавчому рівні викручують руки, харчуватися в кафе, ресторанах, піцеріях стає справою небезпечною – все одно, що грати в російську рулетку: або пан, або пропав».